exclusiv Un fost câștigător de Cupa României, desființat de primarul echipei pe care a antrenat-o două săptămâni: ”Ca jucător, cât de cât bunicel, ca antrenor... zero lei, zero bani”
![Foto 1/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19626%2F1722412660219fcd8f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Silvian Bădulescu | Publicat: 31.07.2024 14:48 | Actualizat: 31.07.2024 15:57
Marcel Abăluță (53 de ani), fost fotbalist la Steaua, Petrolul, FC Argeș sau Farul Constanța a fost desființat de primarul unei echipe pe care a antrenat-o vara trecută.
Mijlocaș la bază, câștigător al Cupei României în 1995, acesta s-a aflat pe banca tehnică a echipei Înainte Modelu, Liga 3, pentru o perioadă foarte scurtă.
Înainte de Primvs Derby, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru iAMsport.ro, antrenorul l-a criticat pe primarul din localitatea călărășeană, comparându-l cu Gigi Becali.
”Nici nu preluasem bine echipă, că a venit și primarul la teren să-și dea cu părerea. (n.r. - Un fel de Gigi Becali?) Mai rău! Măcar Gigi Becali se distrează pe banii lui, dar primarii se văd patroni pe banii oamenilor”.
”Ca fotbalist, a fost cât de cât bunicel, dar ca antrenor... zero lei, zero bani”
În acest context, iAMsport.ro a luat legătura cu Gheorghe Dobre, edilul comunei cu aproximativ 10.000 de locuitori, conform recensământului din 2021.
”(n.r. - râde) Nu-mi place să critic oamenii, mai ales pe cei care au fost la noi la club. Eu n-am o funcție la club, sunt primarul localității și finanțez echipa prin bugetul local. Au trecut atâția antrenori pe la mine, Andrei Cristea de exemplu, poate să confirme sau să infirme ce zice Abăluță.
Îmi pare rău de el, a fost un fotbalist cât de cât bunicel, dar ca antrenor... zero lei, zero bani. Caracter: zero lei, zero bani. A venit, a stat două săptămâni și după ne sună paznicul: ”Domn' primar, domn' președinte, Abăluță a plecat!”. Dintr-o dată. Fără ”Bună ziua”, fără ”La revedere”, fără ”Îmi convine asta, nu-mi convine asta”.
Jucătorii s-au închinat și au zis că poate nu se mai întoarce. Și nu s-a mai întors. Cei șapte ani de acasă... Dacă s-a apucat să spună aceste baliverne, probabil n-avea ce zice în interviu.
Dacă el are ani de când nu vorbește cu familia... Nepotul lui e jucător la mine, două săptămâni nu l-a băgat în seamă. Ce caracter de om ești? A fost vara trecută la mine, de atunci n-a mai antrenat pe nicăieri, niciun contract, ca să vedeți ce mare antrenor este Abăluță... Sunt vorbe în vânt!”
Cine este Marcel Abăluță
Marcel Abăluță a jucat fotbal la nivel de Divizia A la mai multe cluburi. Produs al Centrului de Copii și Juniori al Stelei, bucureșteanul a jucat puțin pentru ”militari”, în perioada 1989-1990.
A fost împrumutat doi ani la Steaua Mizil, satelitul echipei, și a mai bifat experiențe la Petrolul Ploiești (1993-1996), FC Argeș (1996), Farul Constanța (1997-2003) și Callatis Mangalia (2003-2004).
La ”lupii galbeni” a cunoscut cel mai mare succes al carierei, câștigarea Cupei României din 1995, după celebra finală cu Rapid București, încheiată la loviturile de departajare.
În 2010 și-a început cariera de antrenor, dar a pregătit, mai degrabă, formații de eșalon inferior: Phoenix Ulmu, Dunărea Giurgiu, ACS Berceni, CS Tunari. În perioada 2019-2020, a fost antrenor secund la FCSB.
Înainte Modelu, ultimul club din CV-ul tehnicianului, este o formație de Liga 3, din Călărași, care, în stagiunea 2023-2024, a încheiat pe locul 4 din 6 play-out-ul seriei 3, peste Progresul Fundulea și FC Voluntari II, dar sub Axiopolis Cernavodă, Gloria Băneasa sau Recolta Gheorghe Doja.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15894%2F1716054581fcaaa19f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15874%2Fc150-f27e9e69-17160355699a74a3af.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15873%2F1716033856b59f1638.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15828%2F171594349690ffb38a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15822%2F1715934977fef51ca0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F16%2F15775%2F1715850263c5348ae1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rijeka – Corvinul Hunedoara 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Deschidere de scor rapidă pentru gazde](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19685%2Fc150-42577376-17224972881632deb1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Muhar sparge gheața după 17 minute de joc](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)