Adrian Mutu a dat verdictul în cazul transferului vedetei de la CFR Cluj în Premier League

Jucătorii CFR-ului la un meci din Liga 1 Galerie foto (1 fotografii): Adrian Mutu a dat verdictul în cazul transferului vedetei de la CFR Cluj în Premier League
Foto: Profimedia  |   Jucătorii CFR-ului la un meci din Liga 1

Redactia   |   Publicat: 28.03.2024 22:08   |  Actualizat: 29.03.2024 00:30

Zvonurile care vorbesc de un transfer al lui Philip Otele (24 de ani), atacantul celor de la CFR Cluj, în Premier League, au fost comentate și de Adrian Mutu (45 de ani).

Tehnicianul echipei feroviare, care a evoluat în campionatul Angliei, pentru Chelsea, e de părerea că actualul său elev ar putea să facă față în întrecerea din Regat.

Adrian Mutu i-a făcut și o scurtă caracterizare lui Otele, ale cărui calități sunt de nivelul Premier League, spune "Briliantul".

Adrian Mutu nu ar fi surprins de un transfer al lui Otele în Premier League

"Nu mă miră, de ce să mă mire? Otele este un jucător modern, care poate să joace în Premier League. Are o forţă fizică incredibilă, are şi tehnică în regim de viteză foarte bună.

Mai trebuie să lucreze şi să fie mai atent la finalizare, la ultimele şuturi, acolo. Sunt foarte mulţumit de el, aşa că nu mă miră, dar sper ca el să stea concentrat aici şi vedem de la vară ce se va întâmpla. Dar are calităţi să joace la Brighton fără probleme", a spus Adrian Mutu, pentru Fanatik.

  • 35 de meciuri, 13 goluri și 6 pase decisive are Philip Otele în actualul sezon la CFR Cluj.

Lovitura financiară pe care ardelenii ar urma să o dea prin vânzarea lui Otele este una cu atât mai mare cu cât fotbalistul nigerian a semnat din postura de fotbalist liber de contract.

Brighton, echipa care îl urmărește pe Otele

Una dintre trupele din Anglia care a reușit în ultimii ani să progreseze și să fie o surpriză plăcută este Brighton.

Trupa condusă de fostul jucător de la CFR Cluj, Roberto De Zerbi, s-a bazat foarte mult pe tineri și fotbaliști care nu aveau o cotă importantă înainte de trecerea la Brighton.

Datorită acestui lucru, transferul lui Otele în Regat nu este unul care să fie imposibil. De altfel, Brighton a mai transferat din Liga 1, recent.

Adrian Mazilu a semnat cu trupa engleză, însă a fost împrumutat în iarnă, în Olanda, la Vitesse.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Sepsi – FCSB 1-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Gazdele egalează după câteva minute de presiune la poarta lui Târnovanu
Sepsi – FCSB 1-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Gazdele egalează după câteva minute de presiune la poarta lui Târnovanu
Sepsi – FCSB 1-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Gazdele egalează după câteva minute de presiune la poarta lui Târnovanu
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit

Cele mai citite

Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
1.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Special  |  22 Aprilie 2024, 07:30
2.
Ce s-a întâmplat cu Radu Niculescu? De ce a "dispărut" atacantul care i-a dat gol lui Liverpool în Liga Campionilor și a jucat la CM 1998
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 23:07
3.
Variantă surprinzătoare de antrenor pentru Rapid. Lasă banii arabilor pentru a reveni în Grant?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cât a muncit un pensionar care va lua 7.800 lei pensie la recalculare? Câte puncte „bonus” a primit?
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
Cine a fost prințesa română care putea fi țarina Rusiei? A avut un fiu cu Petru cel Mare
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
România va doborî dronele Rusiei ce se apropie de teritoriul său cu ajutorul SUA și Franței
Știri de ultimă oră din sport
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Liga 2   |  24 Aprilie 2024, 21:44
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:26
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 21:16
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Fotbal   |  24 Aprilie 2024, 21:00
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 20:56
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 20:43
Probleme pentru Rapid! Aioani a fost schimbat la pauza meciului cu Farul
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
SuperLiga   |  24 Aprilie 2024, 19:59
Penalty contestat pentru Rapid la partida cu Farul. Ce arată reluările
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Fotbal   |  24 Aprilie 2024, 19:32
Verdict în bătălia supremă: Steaua '86 peste România '94! ”A fost ceva irepetabil”
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
SuperLiga   |  21:46
Lobonț nu simte presiunea, deși Rapid s-a îndepărtat de Europa: "Eu nu îmi joc nicio șansă"
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Liga 2   |  21:44
Unirea Slobozia a bifat promovarea în Superliga!
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu...
SuperLiga   |  21:34
Gică Hagi a dat verdictul după Farul - Rapid 3-1: "Îmi aduc aminte de echipa din sezonul trecut!" + Mesajul pentru Olimpiu Moruțan
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat...
SuperLiga   |  21:26
Marian Aioani nu și-a menajat colegii după eșecul cu Farul: ”Zicem că ne trezim, dar nu facem nimic” + Cum a comentat accidentarea
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
SuperLiga   |  21:16
Louis Munteanu a învins-o pe Rapid și a anunțat ce transfer își dorește
live score Sepsi – FCSB 1-2, ACUM, pe iAMsport.ro. Trei goluri în 33 de minute la Sfântu Gheorghe
SuperLiga   |  21:06
Sepsi – FCSB 1-2, ACUM, pe iAMsport.ro. Trei goluri în 33 de minute la Sfântu Gheorghe
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Fotbal   |  21:00
"Cred că i se deschide ușa lui Mitriță". Fostul adversar din Superligă care îl vede pe Mitriță în lotul pentru Euro 2024
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de...
SuperLiga   |  20:56
Farul – Rapid 3-1. Campioana a ajuns la trei victorii consecutive și revine pe locul 2. Rapidiștii, tot mai departe de obiectivul stabilit
Rezultate / Clasamente