Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo

Foto 5/5 Galerie foto(5) Galerie foto (5 fotografii): Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
Foto: iAMsport.ro  |  

George Drafta   |   Publicat: 13.06.2024 22:19   |  Actualizat: 14.06.2024 08:06

Andrei Nicolescu, administratorul special al lui Dinamo, a mărturisit că i-a propus noului președinte al Rapidului, Viorel Moldovan (51 de ani), funcția de director sportiv al roș-albilor, înainte ca acesta să accepte propunerea din Grant. Fostul internațional negase în urmă cu 10 zile că ar fi fost contactat de oficialii din Ștefan cel Mare.

Viorel Moldovan a fost prezentat oficial, miercuri, drept succesorul lui Daniel Niculae în funcția de președinte al Rapidului.

Fostul jucător și antrenor al giuleștenilor a dat curs ofertei venite din partea lui Dan Șucu, deși el a fost contactat și de Dinamo pentru o poziție în administrație.

Viorel Moldovan, negocieri cu Dinamo

Andrei Nicolescu a confirmat astfel dezvăluirile făcute iAMsport.ro, anume că între cele două părți au existat anumite contacte.

Viorel Moldovan a abandonat pentru moment cariera de antrenor, ultima echipă antrenată fiind Petrolul în 2021

"Am discutat cu el pentru funcția de director sportiv, ne-a spus că are oferte. Îi doresc mult succes, îi mulțumesc că am discutat cu el despre proiectul de la Dinamo", a declarat oficialul dinamoviștilor într-o intervenție la Digi Sport.

Dacă nu s-au întărit în conducere, dinamoviștii au făcut-o la nivelul staffului tehnic.

Kopic a primit un ajutor de nădejde în persoana lui Florentin Petre, fostul mare jucător dinamovist care tocmai s-a despărțit de Unirea Ungheni, pe care a promovat-o în această vară în Liga 2.

"Piticul" îi va fi secund croatului care a salvat-o pe Dinamo de la retrogradare în sezonul recent încheiat.

Florentin Petre și-a început cariera de antrenor ca secund la satelitul lui Dinamo

"A fost o discuție după ce am făcut analiza sezonului regular, am decis ca anul acesta să modificăm ceva la nivel de suport pentru antrenorul principal pentru că lucrurile nu au mers așa cum trebuie.

Este o parte importantă a grupului. Noi ni l-am dorit pe el pentru spitritul lui, pentru ce poate să transmită jucătorilor tineri, pentru ne orientăm spre această sector", a mai dezvăluit Andrei Nicolescu.

Ambiții înalte

Șefii "câinilor" nu mai vor în ruptul capului să traiască în stagiunea următoare emoțiile prin care au trecut în ultimele etape din sezonul 2023-2024.

Chiar dacă nu se pot gândi deocamdată la o revenire în cupele europene, roș-albii au ținte îndrăznețe pentru viitoarea ediție de campionat.

"Vrem să ne batem pentru play-off, dar nu mai dorim să avem un sezon cu atâtea mâini la inimă constant. Participarea în cupele europene nu ar fi benefică pentru Dinamo, pentru că acest lucru implică o anumită structură a clubului.

În primul rând e nevoie de un lot solid de cel puțin 15-16 jucători de bază și de cel puțin 30 cu totul care să faciliteze participarea în cupele europene", a încheiat administratorul special al lui Dinamo.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”

Cele mai citite

Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Diverse  |  18 Iulie 2024, 11:49
1.
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Diverse  |  17 Iulie 2024, 09:31
2.
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal  |  16 Iulie 2024, 17:14
3.
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Știri de ultimă oră din sport
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  19 Iulie 2024, 11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  19 Iulie 2024, 11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Champions League   |  19 Iulie 2024, 10:52
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:27
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
SuperLiga   |  11:27
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut...
SuperLiga   |  11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”