”Avem toată deschiderea să punem la dispoziție stadionul tuturor entităților interesate”. Comunicatul oficial emis de CSA după ”victoria” împotriva FCSB

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): ”Avem toată deschiderea să punem la dispoziție stadionul tuturor entităților interesate”. Comunicatul oficial emis de CSA după ”victoria” împotriva FCSB

Radu Secoșan   |   Publicat: 19.07.2023 16:26   |  Actualizat: 19.07.2023 18:00

Steaua a emis un comunicat oficial după ce a fost anunțat că derby-ul dintre FCSB și Dinamo nu se va juca în Ghencea. ”Militarii” au transmis că negocierile au picat din cauza celor de la FCSB, nu pentru că ar fi fost impuse de către cei de la CSA anumite clauze.

CSA Steaua a emis un comunicat oficial, la scurt timp după ce a fost confirmată ”victoria” împotriva FCSB, prin intermediul căruia a dorit să facă mai multe precizări în privința negocierilor cu oficialii vicecampioanei.

”Militarii” susțin că în niciun moment nu au încălcat legea în vreun fel și că, de fapt, totul s-a blocat din cauza faptului că reprezentanții clubului lui Gigi Becali nu au putut oferi documentele pe care se angajaseră să le ofere, nu din cauza unor clauze.

În plus, cei de la CSA au mai transmis că au avut și au în continuare ”deschiderea și disponibilitatea” să pună la dispoziție complexul sportiv de care beneficiază.

Comunicatul oficial emis de CSA Steaua

Cu privire la negocierile purtate între Clubul Sportiv al Armatei Steaua și reprezentanții SC Fotbal Club FCSB SA, în vederea încheierii unui contract de punere la dispoziție în vederea disputării partidei SC Fotbal Club FCSB SA-FC Dinamo 1948, facem următoarele precizări:

Pozițiile exprimate de membrii comisiei de negociere a CSA Steaua au fost, în toate împrejurările, de bună credință și în interesul respectării cadrului legislativ. În niciun moment nu au fost formulate condiții sau pretenții nejustificate sau în afara legii.

Negocierile pentru semnarea contractului de punere la dispoziție a stadionului Steaua au intrat în impas ca urmare a faptului că reprezentanții clubului FCSB au transmis oficial că nu pot prezenta documentele stabilite de comun acord în procesul verbal de negociere, mai exact polița de asigurare acte de vandalism și biletul la ordin avalizat pentru asigurarea protecției gazonului.

”Avem toată deschiderea și disponibilitatea de a încheia contracte de punere la dispoziție a stadionului Steaua cu toate entitățile sportive interesate”

Ținând cont de procedurile interne ale Clubului Sportiv al Armatei Steaua, cât și de experiențele contractelor anterioare de punere la dispoziție a stadionului, încheiate cu FRF și UEFA, ne-am aflat în imposibilitatea de a accepta o garanție de alt tip, neconformă cu cea prevăzută în reglementările interne.

Această soluție este uzuală în practica administrării bazelor sportive din România. Spre exemplu, menționăm că la închirierea stadionului Național Arena de către clubul nostru, în aprilie 2018, pentru partida din liga a 4-a dintre Steaua București și Academia Rapid, am pus la dispoziție o poliță de asigurare, la fel ca și toate structurile sportive care au organizat evenimente pe stadionul Steaua.

În final, asigurăm toată opinia publică că am avut și avem toată deschiderea și disponibilitatea de a încheia contracte de punere la dispoziție a stadionului Steaua cu toate entitățile sportive interesate, în condițiile respectării cadrului legislativ aplicabil”, se arată în comunicatul emis de CSA Steaua.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
Dinamo pierde un jucător de bază! Alte două noi veniri anunțate de Nicolescu: ”Mâine încercăm să perfectăm”
Dinamo pierde un jucător de bază! Alte două noi veniri anunțate de Nicolescu: ”Mâine încercăm să perfectăm”
Dinamo pierde un jucător de bază! Alte două noi veniri anunțate de Nicolescu: ”Mâine încercăm să perfectăm”
Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”

Cele mai citite

Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
1.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
2.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
SuperLiga  |  11 Iunie 2024, 12:19
3.
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Ce categorie de pensionari iau 1.500 lei în plus la pensie la recalculare? Când s-au pensionat?
Ce categorie de pensionari iau 1.500 lei în plus la pensie la recalculare? Când s-au pensionat?
Ce categorie de pensionari iau 1.500 lei în plus la pensie la recalculare? Când s-au pensionat?
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Știri de ultimă oră din sport
Alarmă în cantonamentul Franței. Jucătorii vicecampioanei mondiale, loviți de un virus misterios. Mbappe, printre absenții de la antrenamentul de joi
Alarmă în cantonamentul Franței. Jucătorii vicecampioanei mondiale, loviți de un virus misterios. Mbappe, printre absenții de la antrenamentul de joi
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 00:08
Alarmă în cantonamentul Franței. Jucătorii vicecampioanei mondiale, loviți de un virus misterios. Mbappe, printre absenții de la antrenamentul de joi
”Transfer” important la CS Dinamo! Jaqueline Cristian, noua sportivă a clubului
”Transfer” important la CS Dinamo! Jaqueline Cristian, noua sportivă a clubului
Tenis   |  13 Iunie 2024, 22:59
”Transfer” important la CS Dinamo! Jaqueline Cristian, noua sportivă a clubului
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
SuperLiga   |  13 Iunie 2024, 21:58
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
SuperLiga   |  13 Iunie 2024, 21:34
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd că Lennon e mare antrenor”
Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
exclusiv Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
SuperLiga   |  13 Iunie 2024, 20:26
Mircea Lucescu a reacționat după acuzele care i-au fost aduse: ”Cum să se întâmple din cauza mea!?”
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”
SuperLiga   |  13 Iunie 2024, 20:13
Laszlo Dioszegi, prima reacție după ce l-a cedat pe Ștefănescu la FCSB, deși promisese că nu o va face: ”Nu pot fi acuzat că am mințit” / ”I-aș spune un singur lucru lui”
Răzvan Zăvăleanu îl ”înțeapă” pe Mircea Rednic: ”Dacă un judecător ne-a dat dreptate, asta e tot ce contează” / ”Nu i s-a desfăcut contractul tam-nesam”
Răzvan Zăvăleanu îl ”înțeapă” pe Mircea Rednic: ”Dacă un judecător ne-a dat dreptate, asta e tot ce contează” / ”Nu i s-a desfăcut contractul tam-nesam”
SuperLiga   |  13 Iunie 2024, 19:27
Răzvan Zăvăleanu îl ”înțeapă” pe Mircea Rednic: ”Dacă un judecător ne-a dat dreptate, asta e tot ce contează” / ”Nu i s-a desfăcut contractul tam-nesam”
Fanii încă pot prinde bilete să vadă România la Euro 2024! Cum și de unde pot fi obținute
Fanii încă pot prinde bilete să vadă România la Euro 2024! Cum și de unde pot fi obținute
EURO 2024   |  13 Iunie 2024, 19:19
Fanii încă pot prinde bilete să vadă România la Euro 2024! Cum și de unde pot fi obținute
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Alarmă în cantonamentul Franței. Jucătorii vicecampioanei mondiale, loviți de un virus misterios. Mbappe, printre absenții de...
EURO 2024   |  00:08
Alarmă în cantonamentul Franței. Jucătorii vicecampioanei mondiale, loviți de un virus misterios. Mbappe, printre absenții de la antrenamentul de joi
Costin Ștucan, despre interlopul apropiat fotbaliștilor români: ”Era suspendat pentru trucare de meciuri” / ”Era să zic eu ce...
Diverse   |  23:44
Costin Ștucan, despre interlopul apropiat fotbaliștilor români: ”Era suspendat pentru trucare de meciuri” / ”Era să zic eu ce praf...”
”Transfer” important la CS Dinamo! Jaqueline Cristian, noua sportivă a clubului
Tenis   |  22:59
”Transfer” important la CS Dinamo! Jaqueline Cristian, noua sportivă a clubului
video exclusiv Răzvan Raț, acord pentru transferul la Real Madrid: ”Trebuia să semnez!” Motivul greu de acceptat pentru care a picat totul
Stranieri   |  22:31
Răzvan Raț, acord pentru transferul la Real Madrid: ”Trebuia să semnez!” Motivul greu de acceptat pentru care a picat totul
Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
SuperLiga   |  22:19
Andrei Nicolescu confirmă dezvăluirile iAMsport.ro: ”Da, am discutat cu el!” Mutarea încercată la Dinamo
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”!...
SuperLiga   |  21:58
Un jucător de la Universitatea Craiova și fotbalistul plecat de la U Cluj acum 11 ani, aproape de a semna cu ”șepcile roșii”! Ardelenii se dezlănțuie pe piața transferurilor
Gigi Becali a stabilit clasamentul Superligii la finalul sezonului viitor! Cum consideră că va arăta top 4: ”E posibil să văd...