Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”
![Andrei Prepeliță, antrenor Gloria Buzău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denisa Ștefan | Publicat: 27.07.2024 21:48 | Actualizat: 27.07.2024 21:48
Meciul Poli Iași - Gloria Buzău s-a încheiat cu victoria buzoienilor, care s-au impus pe terenul moldovenilor cu 2-1. Andrei Prepeliță (38 de ani), a vorbit la finalul partidei despre prestația elevilor săi.
Primii care au marcat au fost ieșenii, prin Alin Roman (30 de ani), în minutul 29. Cei de la Poli Iași au avut ulterior un penalty, pe care Alexandru Greab (32 de ani) l-a apărat.
Andrei Prepeliță: ”Foarte simplu puteam pierde meciul”
Antrenorul Andrei Prepeliță s-a arătat puțin dezamăgit de jucătorii săi, dar s-a bucurat de punctele câștigate:
”Nici în prima repriză Iașiul nu ne-a pus probleme. Foarte simplu puteam pierde meciul ăsta. Fotbalul e format din momente și noi am avut două momente în care foarte simplu puteam pierde meciul.
I-am spus lui Alex: 'Felicitări pentru penalty-ul apărat, dar un penalty îl aperi o dată la șase luni'. Vreau să ne ajute la astfel de faze. Puteam să pierdem meciul. Am avut și noroc, cu acel gol din ultimul minut (n.r. al primei reprize).
La pauză am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac. Știu foarte bine ceea ce vreau, să arătăm ca în a doua repriză. A doua repriză a fost ok. Nu avem de unde să avem această teamă, trebuie să scăpăm de acest cuvânt. Punctele sunt importante. Muncim, suntem o echipă cu mulți jucători noi”.
Omul meciului, surprins de nivelul Superligii
Cel care a marcat pentru Gloria Buzău a fost Ricardo Matos (45+12, 52). Portughezul de 24 de ani a declarat, la final: ”Sincer să fiu, sunt surprins (n.r. de nivelul campionatului). Este un campionat bun, cu jucători buni. Acum suntem fericiți pentru cele trei puncte, suntem fericiți și ne gândim la următorul meci”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Sepsi - Dinamo București 1-1. Remiză echitabilă la Sfântu Gheorghe](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722109466ecf203c7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Scandări xenofobe la Sepsi - Dinamo! Ce au putut să strige fanii ”câinilor” pe stadionul din Sfântu Gheorghe](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19451%2F1722109196d47fdb1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fotbalist de la Farul Constanța a cerut să fie lăsat să plece gratis în această vară. Reacția lui Ciprian Marica: ”Nu a înțeles asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19443%2F17221014618e714568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gol din foarfecă într-o repriză nebună la Iași. Cine este autorul celei mai frumoase reușite a începtului de sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19445%2Fc150-ad1b28d8-172210050188830363.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mai are de așteptat pentru debut! Un nou-venit de la Dinamo încă nu prinde lotul. Detalii despre echipa pe care va miza Kopic cu Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19440%2F17220964021a2cefed.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anamaria Prodan, atac dezlănțuit la adresa lui Laurențiu Reghecampf: ”Trăiește din rezilieri!” / ”Când găsește o femeie nouă, nu contează dacă e ok, pleacă cu ea!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19450%2F1722109942769c3a54.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Prima victorie de la revenirea în Liga 1 pentru echipa pregătită de Andrei Prepeliță!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2F1722098008fbdf70fa.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Un fotbalist de la Farul Constanța a cerut să fie lăsat să plece gratis în această vară. Reacția lui Ciprian Marica: ”Nu a înțeles asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19443%2F17221014618e714568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gol din foarfecă într-o repriză nebună la Iași. Cine este autorul celei mai frumoase reușite a începtului de sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19445%2Fc150-ad1b28d8-172210050188830363.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriza vieții pentru sportivii români! Se uitau la filmul lui Arnold Schwarzenegger, iar actorul a apărut lângă ei: ”Nu pot să uit!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19433%2F172208506845eab022.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jaqueline Cristian, victorie miraculoasă la Paris! Echipajele de dublu vâsle masculin și feminin, direct în semifinale. Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate din prima rundă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19425%2F1722097706b0c8550a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)