Cristi Balaj a lămurit care este situația lui Konoplyanka, transferul vedetă al CFR-ului care a absentat la ultimele partide
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F27%2F4494%2F169583523140256b22.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 27.09.2023 20:24 | Actualizat: 27.09.2023 21:37
Cristi Balaj (52 de ani), președintele celor de la CFR Cluj, a lămurit situația în legătură cu Yevhen Konoplyanka (33 de ani), jucătorul transferat în această vară de fosta campioană a României.
Ajuns în această vară la CFR Cluj din postura de jucător liber de contract, Konoplyanka a prins doar 23 de minute în acest sezon și nu a mai jucat de peste o lună pentru gruparea din Gruia.
Cristi Balaj, anunț cu privire la situația în care se află Yevhen Konoplyanka
Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, a vorbit despre situația în care se află atacantul fostei campioane. Oficialul a dezvăluit că fotbalistul nu a mai jucat pentru “feroviari” din cauza unor probleme medicale.
Balaj a venit cu aceste explicații după ce în ultimul meci disputat de CFR Cluj, contra celor de la Rapid, scor 3-1, ucraineanul nu a făcut parte din lotul lui Andrea Mandorlini.
Konoplyanka nu a fost în lot cu Rapid pentru că a avut anumite probleme medicale. S-a decis să facă recuperarea. La fotbal jucătorii se mai și accidentează. Încă este la noi Cristi Balaj, potrivit Fanatik.
CFR Cluj a suferit a doua înfrângere din campionat
CFR Cluj a suferit a doua înfrângere în actuala stagiune. Formația pregătită de Andrea Mandorlini a pierdut meciul din deplasare, contra celor de la Rapid, scor 3-1. Imediat după meci, jucătorii formației din Gruia s-au arătat profund dezamăgiți de prestația pe care au avut-o în deplasarea din Giulești.
Mario Camora, fundașul stânga al fostei campioane, a declarat că ardelenii au fost dominați clar de adversari și că acest fel de înfrângere nu trebuie să se mai repete.
”Prima repriză a fost una echilibrată, am avut ocazii. Ei au dat gol, noi am reușit să egalăm. A fost și ocazia lui Bîrligea, iar dacă făceam 2-1, altfel era meciul.
În repriza a doua am fost total depășiți. Trebuie să-i felicităm pe cei de la Rapid, au meritat victoria. Noi am pierdut mijlocul. Nu am câștigat mingea, am pierdut aproape toate duelurile unu contra unu.
E greu așa...În atac, când trebuia să dam pasă, alegeam altă soluție. Erau câte trei adversari, dar noi voiam să-i driblăm pe toți...
E un semnal de alarmă! Nu trebuie să se mai repete! E bine că suntem la început și avem timp să remediem. Trebuie să analizăm și să vedem ce s-a întâmplat.
Azi nu a mers nimic bine, nici în atac și nici în apărare. Nu am început bine nicio repriză. Dar dacă în prima parte am reușit să echilibrăm, în repriza a doua am fost dominați total”, a spus Mario Camora la finalul meciului.
În runda cu numărul 11, CFR Cluj primește vizita celor de la FCU Craiova 1948. Tot în cadrul acestei etape, Rapid se deplasează la Sibiu, pentru duelul cu FC Hermannstadt.
- Ambele partide se vor disputa pe 1 octombrie, de la 21:00, respectiv 18:00, și vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT, pe iAMSport.ro.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Dan Petrescu mai poate rămâne fără un jucător de bază în această vară. Cristi Balaj confirmă discuțiile: "Știu că se interesează cluburi și impresari"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19154%2F172158544996041fc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu nu se vede pe banca naționalei României: ”Fiecare antrenor vrea acolo, dar eu nu mă gândesc la asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19222%2F172168496771500225.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Reacția surprinzătoare a lui Gică Hagi când a fost întrebat de echipa națională + Ce îl supără la Farul: ”Și soacra mea vede asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19221%2Fc150-f2010bb9-1721683928c0654fa5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi anunță câți ani trebuie să fi muncit pentru o pensie mare la recalculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F3m7QxbqJ-qZ3L27br1ubIbP72cCayAmk2pCZcAhYXOk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzAxMGI4OGNlOGE0NTc1NzMwOWVkM2UxNmE3ZjdkODg3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum să răcești berea în doar 7 minute? Două trucuri ce te vor ajuta în zilele caniculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4g935HsEaHVnryvd0o9hzQ2swmHNGZERXYzS0E__CYE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmNjEyZmY5MWY2NTU2YTlhNjUwZGU1MDBiMWI4YzNiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță, resemnat după eșecul echipei sale, în fața celor de la Sepsi: ”Sunt jucători care nu au mentalitate de învingători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19215%2F1721674276740da4ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi a bătut cu greu la Buzău, dar ardelenii visează frumos: ”Vrem minim în play-off” + Jucătorul care face diferența: ”Felicit șefii că l-au adus, e preferatul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19214%2F17216736986b7c5f4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | A lăsat pe CFR Cluj și merge să ajute o echipă de tradiție să promoveze în Superliga: ”Bine ai venit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19208%2F17216647877ce1ce4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2. Gazdele au avut un gol anulat în ultimele secunde. Victorie cu șansă pentru Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19188%2F172167150278ada6ef.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Detalii despre starea de sănătate a lui Albion Rrahmani, după ce a părăsit gazonul în lacrimi: ”Astăzi a făcut RMN-ul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19206%2F17216615209c2d6cbe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)