Denis Drăguș la Dinamo? Ovidiu Burcă a reacționat imediat după anunțul presei din Belgia: „Foarte interesant”

Denis Drăguș ar putea ajunge la Dinamo Galerie foto (1 fotografii): Denis Drăguș la Dinamo? Ovidiu Burcă a reacționat imediat după anunțul presei din Belgia: „Foarte interesant”
Foto: Sportpictures  |   Denis Drăguș ar putea ajunge la Dinamo

Robert Zanfir   |   Publicat: 07.06.2023 22:00   |  Actualizat: 09.06.2023 13:03

Denis Drăguș (23 de ani) ar fi pe lista de achiziții a lui Dinamo, anunță presa din Belgia, care precizează că nou-promovata din Superliga i-ar fi contactat deja pe cei de la Standard Liege. Pentru moment, ”câinii” nu pot activa pe piața de jucători din cauza interdicției la transferuri.

Dinamo plutește pe valul de entuziasm adus de revenirea echipei în Superliga. Acționarii anunță că vor transforma clubul într-o afacere profitabilă, iar Ovidiu Burcă pare pregătit pentru o nouă ”minune”: calificare în playoff. Primii pași ar fi aducerea unor jucători capabili să se bată la nivelul Superligii. Denis Drăguș ar fi una dintre loviturile verii.

Denis Drăguș, de la Standard Liege la Dinamo?

Dinamo speră să scape curând și de interdicția la transferuri. Între timp, cei din staff-ul tehnic pregătesc transferurile care să le asigure nu doar supraviețuirea în eșalonul de elită al fotbalului românesc, dar și calificarea în playoff.

Presa din Belgia a aflat că Dinamo s-ar fi interesat de situația lui Denis Drăguș. Atacantul a revenit la Standard, după ce i-a expirat împrumutul la Genoa.

„Dinamo și-a exprimat oficial interesul pentru atacantul român”, DHnet, publicație din Belgia

Denis Drăguș nu a impresionat la Genoa, echipă alături de care a promovat în Serie A. A prins doar 5 partide, fără a marca sau a pasa decisiv. Experiența în tricoul echipei pentru care joacă și Radu Drăgușin și George Pușcaș a fost a doua în Italia pentru jucătorul născut la București. În sezonul 2020-2021, atacantul a evoluat pentru Crotone.

5 meciuri
a jucat Denis Drăguș pentru Genoa în a doua parte a sezonului 2022-2023

Ovidiu Burcă, reticent

Imediat după anunțul presei din Belgia, Ovidiu Burcă a comentat posibilitatea ca atacantul naționalei României să revină în Superliga. Antrenorul lui Dinamo îl laudă pe jucătorul format de Gică Hagi la Viitorul (actuala Farul - n.r.), dar spune că varianta este una mai degrabă fantezistă.

E un jucator foarte interesant, dar trebuie să fim realisti. Nivelul la care este Drăguș acum, mă refer la nivelul salariului... trebuie să fim realiști, este mai mult de domeniul SF. Ovidiu Burcă, antrenor Dinamo.

Edi Iordănescu l-a propus la Rapid

Denis Drăguș mai are un an de contract cu Standard, dar belgienii nu ar vrea să îl păstreze în lot. Românul a reușit doar 10 goluri în 47 de meciuri pentru echipa de care aparține. Randament considerat ”subțire” de clubul care a plătit 1,8 milioane de euro în schimbul transferului său de la Viitorul.


”(Edi Iordănescu - n.r.) ne-a spus despre Drăguș: E un jucător la care ţin foarte mult și stă pe bancă de şase lunI. Îl pierd la naţională. Dacă tot investiţi, investiţi într-un jucător român pe care îl puteţi repatria şi să-i puteți creşte valoarea, ca să ajungă la echipa naţională». Mi se pare un lucru de bun simţ.

Da, sigur că analizăm aceste opţiuni. Dar nu numai. Le prioritizăm. Pe noi, jucătorii români cu potențial de echipa naţională, care evoluează în străinătate dar nu sunt titulari şi au posibilitatea de a se întoarce acasă, ne interesează”, a declarat Dan Șucu pentru ProSport.

  • 1,8 milioane de euro a plătit Standard Liege pentru transferul lui Denis Drăguș de la Viitorul
În trei ani, acționarii vor băga 12 milioane de euro la Dinamo Eugen Voicu, acționar Dinamo, la Digi Sport.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se raportează la cele ale rivalilor din campionat
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge

Cele mai citite

Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
SuperLiga  |  20 Mai 2024, 19:46
1.
Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
Diverse  |  19 Mai 2024, 15:30
2.
Chipciu a apărut murdar de sânge la ușa casei, iar soția a sunat la 112: ”Cred că și consumase ceva...” / ”L-au bătut ăștia!” Ce pățise fotbalistul
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
Starurile fotbalului  |  21 Mai 2024, 18:03
3.
”Hagi sau Dobrin?” Victor Becali a răspuns fără să stea pe gânduri! Pe cine a numit ”Dumnezeul fotbalului”
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
RECALCULARE Cine sunt pensionarii care pierd la pensie cei mai mulți bani? Unii rămân fără 1.000 lei
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
6.400 lei pensie la recalculare deși are mai puțin de 40 de ani munciți. Câți bani ia în plus?
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
Știri de ultimă oră din sport
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  21 Mai 2024, 22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 22:04
OFICIAL | Mauricio Pochettino, OUT de la Chelsea! Cale liberă pentru fostul jucător de la CFR către Stamford Bridge
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 21:51
Andrei Nicolescu a vorbit despre plecarea din conducerea lui Dinamo și a anunțat despărțirea de un jucător: ”Își dorește o nouă provocare”
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
foto Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Diverse   |  21 Mai 2024, 21:19
Susținere puternică pentru liderul galeriei Rapidului! Unde a mers "Bocciu" în audiență
Editorial Ștefan Beldie: ”Se bucură cu adevărat gloriile și foștii jucători ai lui Dinamo dacă se salvează echipa?”
Editorial Ștefan Beldie: ”Se bucură cu adevărat gloriile și foștii jucători ai lui Dinamo dacă se salvează echipa?”
Editorialisti   |  21 Mai 2024, 20:41
Editorial Ștefan Beldie: ”Se bucură cu adevărat gloriile și foștii jucători ai lui Dinamo dacă se salvează echipa?”
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
SuperLiga   |  21 Mai 2024, 20:16
Adrian Mititelu nu a mai rezistat. Provocat de Gigi Becali, finanțatorul de la FCU Craiova a răbufnit: "Ferguson, stai liniștit!"
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
exclusiv Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
SuperLiga   |  08:29
Vadim Rață se transferă la o echipă de tradiție din Superliga
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că...
SuperLiga   |  08:00
Gigi Becali este fericit că Dan Șucu l-a pus pe Neil Lennon antrenor la Rapid: ”Mă rugam să nu-l pună pe Șumudică, pentru că aveam lupte grele cu el”
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
SuperLiga   |  23:34
Transferul lui Florinel Coman a intrat în impas! MM Stoica: ”Nu cred că pleacă!” Ce s-a întâmplat
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Echipa Națională   |  23:28
Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Ianis: "Dacă aș antrena o echipă mare, primul l-aș semna pe el!"
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești:...
SuperLiga   |  23:02
Au venit primele oferte pentru Rapid din mandatul lui Neil Lennon! O echipă din Superligă vrea trei jucători din Giulești: ”Este adevărat”
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
EURO 2024   |  22:38
Jucătorul de origine română din Serie A, în lotul provizoriu al altei naționale pentru Euro 2024!
special Neil Lennon, direct în topul celor mai bine plătiți antrenori din istoria Ligii 1! Ce salariu are la Rapid și cum se...