Dorin Goian nu crede în declinul FCSB: ”Sezonul trecut a fost o întâmplare”
Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Dorin Goian nu crede în declinul FCSB: ”Sezonul trecut a fost o întâmplare”
Alina Popa | Publicat: 27.06.2026 08:49 | Actualizat: 27.06.2026 08:49
Dorin Goian (45 de ani), fostul fundaș al celor de la FCSB, a făcut o radiografie a SuperLigii înainte de noul sezon și a vorbit despre echipele și antrenorii din campionat.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
În premieră, FCSB a ratat play-off-ul în SuperLiga, însă Dorin Goian este convins că fosta sa echipă reveni rapid în lupta pentru titlul din Superliga.
Dorin Goian: ”Ar trebui acordată mai multă încredere antrenorilor români”
Fostul internațional al roș-albaștrilor consideră că sezonul trecut a reprezentat doar o excepție și nu crede că echipa va repeta rezultatele slabe.
”Pentru FCSB, sezonul trecut a fost o greșeală, o întâmplare. Vreau să cred că este ceva rar. Sunt foarte sigur că va reveni și va fi o nucă tare în lupta pentru câștigarea campionatului”, a declarat Goian la Sport Total FM.
Fostul fundaș a vorbit și despre tendința cluburilor din Superliga de a alege antrenori străini. El a dat exemplul Universității Craiova, care a câștigat titlul cu tehnicianul portughez Coelho, și spune că această direcție reduce șansele antrenorilor români.
”Îmi pare rău că antrenorii români nu prea activează. Cei care dau banii decid, însă ar trebui acordată mai multă încredere antrenorilor români. Sunt ai noștri. Dacă nu avem noi grijă de ei, atunci cine?”, a spus fostul stoper.

Goian: ”Situația financiară este una precară”
În final, fostul fundaș și-a exprimat opinia și despre situația de la Petrolul. El spune că presiunea pusă pe antrenori este prea mare în raport cu rezultatele din ultimii ani și atrage atenția asupra problemelor financiare din cadrul clubului.
”Petrolul a fost un club greu pentru mulți antrenori, există o presiune nejustificată, din punctul meu de vedere, din partea suporterilor și a tuturor celor din jur.
Petrolul, în ultimii ani, nu a fost o prezență constantă în fruntea campionatului. Nu văd de unde această presiune pusă pe cei de acolo. Dar, din ce știu, situația financiară este una precară. Din ce am citit, lucrurile nu sunt deloc roz acolo”
Din ce am citit, lucrurile nu sunt deloc roz acolo”, a concluzionat Dorin Goian.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






