EXCLUSIV | Fostul rapidist, despre plecarea lui Mutu din Giulești: ”Iese pe ușă fără să întoarcă capul!” Atuurile lui Bergodi în lupta la titlu
![Mutu a plecat de la Rapid, Cristiano Bergodi este așteptat în Giulești](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F8%2F1192%2F168876492279747d37.jpg&w=960&h=640&c=1)
Robert Zanfir | Publicat: 08.07.2023 08:18 | Actualizat: 08.07.2023 10:34
Narcis Răducan (48 de ani) este convins că despărțirea lui Mutu de Giulești s-a făcut fără regrete și că fostul mare internațional va face carieră și în antrenorat. Ex-mijlocașul Rapidului a dezvăluit pentru iAM Sport care sunt atuurile lui Cristiano Bergodi în lupta pentru campionat.
Rapidul a intrat în anul centenarului fără mecanicul de locomotivă. Adi Mutu a plecat de la echipă cu doar câteva zile înaintea startului de sezon. Locul ”Briliantului” va fi luat de Cristiano Bergodi, după cum iAM Sport a anunțat în exclusivitate. Totuși, la echipă nu este liniște. Suporterii îl cer pe Marius Șumudică. În acest context, Narcis Răducan spune că urmașul lui Mutu va trebui să recurgă la multe resurse pentru a se înscrie în lupta pentru campionat.
Narcis Răducan, despre plecarea fără regrete a lui Mutu de la Rapid
Narcis cunoaște foarte bine spiritul Giuleștiului. A jucat la Rapid între 1999 și 2002. Suficient pentru a vorbi cu argumente despre situația din club, dar și despre viitorul imediat al echipei.
Contactat de iAM Sport, Narcis Răducan spune că nu este surprins de plecarea neanunțată a lui Adi Mutu.
- Narcis, de ce crezi că a plecat Mutu de la Rapid? Înțeleg că oferta a fost una ”de nerefuzat”, dar crezi că au fost și alte motive?
Adi Mutu este un tip foarte pragmatic. Tot timpul a lăsat impresia ca atunci când el consideră oportun, ”iese pe ușă” fără să întoarcă capul înapoi. Diferența financiară este importantă pentru toată lumea. Doar el știe cum a pus în balanță cele două opțiuni, noi am văzut ce a rezultat.
În altă ordine cred că Mutu va face carieră internațională. Are calități certe, are o carieră impresionantă de jucător și vârsta de partea lui.
- Despre Cristiano Bergodi ce ne poți spune? Crezi că poate aduce titlul? Se poate ridica la nivelul așteptărilor din acest moment de la Rapid?
Bergodi este unul dintre cele mai importante personaje din fortbalul românesc. Nu întâmplător a rezistat atât de mult timp.
Un tip carismatic, profesionist, sociabil, experimemtat. Este capabil de performanță. Câștigarea titlului presupune mai multe lucruri de conectat.
- Tu ai jucat la Rapid! De ce crezi că cei care decid acolo nu l-au ales pe Marius Șumudică? Sau pe Daniel Pancu? Sunt doi dintre cei mai iubiți foști jucători de acolo...
N-am idee. Trebuie întrebați cei care răspund de aceste decizii. Șumi, Pancu, Măldă, Isăilă erau opțiuni cel puțin la fel de interesante precum Cristiano Bergodi. Care a fost algoritmul din spatele alegerii nu-l cunosc.
Suporterii îl cer pe Șumudică în locul lui Bergodi
Ca și numit pe banca Rapidului, Cristino Bergodi ar putea fi pus pe fugă chiar de foștii lui suporteri. Fanii Rapidului îl cer pe Marius Șumudică, iar Gigi Corsicanu chiar l-a avertizat pe Dan Șucu: ”Vrea să schimbe spiritul Rapidului”, crede liderul suporterilor.
Domnul Șucu, prin ceea ce face, vrea să schimbe tradiția Rapidului. Domnul Șucu se pare că încearcă să ne schimbe pe noi și pe mine mă deranjează foarte tare chestia asta. Noi nu putem să stăm cuminți, să fim liniari, așa cum este domnul Sucu.
Noi îl respectăm, dar trebuie să respecte și el modul nostru, mentalitatea noastră, conceptul nostru, sunt multe chestii. Toate astea i le-am spus domului Șucu, dar din păcate domnul Șucu a luat decizia. Decizia cu Bergodi este luată de mult timp. Bergodi cred că era în așteptare, din cauza asta nici nu și-a prelungit contractul cu Sepsi.
Nico nu era mulțumit. Nico voia să vadă spectacol. Băi, Adi Mutu, tu ești aici la Rapid, vreau să joci fotbal. Mie nu îmi place să joc la 0-0 în Giulești. Nu vreau să mă supăr nici cu domnul Șucu, îl apreciez, nu vreau să ne băgăm peste patron. Nu vrem să interpretăm, dar trebuie să înțelegem că Rapidul asta e al nostru. Dacă dânșii nu vor să înțeleagă, atunci e o problemă. Domnul Sucu e pasager, dar noi suntem din tată în fiu”, a spus Gigi Corsicanu, la Digi Sport.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)