EXCLUSIV | Mesaje incredibile pe whatsapp. Cum l-a “lucrat” Meszar pe Ionuț Badea și cum se ascundea de Bogdan Apostu. Un antrenor din Liga 1 ”analiza” jocurile lui Badea pe whatsapp cu Meszar
![Alexandru Meszar, schimb incredibil de mesaje cu Ilie Poenaru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F8%2F30%2F3362%2F1693424222493f18c3.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 30.08.2023 22:07 | Actualizat: 31.08.2023 08:18
IAMSport a intrat in posesia unor mesaje incredibile pe whatsapp dintre Alexandru Meszar, omul fără funcție care dirijează clubul UTA Arad, Alexandru Meszar, și niște apropiați. Deși antrenorul echipei era Ionuț Badea, acesta anunța că discută cu Poenaru și cerea ca acest lucru să nu ajungă la urechile lui Bogdan Apostu. În același timp, “Poe” îl carota pe Badea cu analize tactice detaliate pe whatsapp.
Cunoscut pentru scandalurile multiple în care a fost implicat, Alexandru Meszar este din nou în prim-plan. IAMSport a intrat în posesia unor mesaje halucinante trimise de Meszar pe whatsapp unor apropiați. Vom publica integral mesajele în articolul de mai jos.
Alexandru Meszar îl lucra pe Ionuț Badea pe la spate și se ascundea de Bogdan Apostu
Omul fără funcție care decide la UTA Arad și-ar fi lucrat propriul antrenor în finalul stagiunii 2021-2022.
Ionuț Badea, cel care se afla pe banca echipei în acel moment, era vorbit pe la spate de Alexandru Meszar cu Ilie Poenaru
Conform unor conversații incredibile de pe WhatsApp, care au ajuns în posesia iAMSport, Meszar chiar își avertiza colaboratorii să nu divulge acest secret unui alt om influent de la UTA Arad, Bogdan Apostu. Ba chiar le-a și arătat o parte din mesajele pe care le avea cu Poenaru.
Mesajele pe care Ilie Poenaru i le trimitea lui Alexandru Meszar
"Bună seara. Un joc bun, cu ocazii multe de gol, din păcate concentrarea la finalizare sau decizii luate greșit au făcut să nu marcăm, plus că este viciere de rezultat, dar ne-am obișnuit cu arbitrii ăștia foarte slabi sau rău intenționați.
Oricum este o problemă pe începuturile de meci, ori intră relaxați, ori nu știu ce le transmite la pauză, că nu ai voie să începi așa rău.
Oricum sunt bucuros că avem jucători ca Ubbink, inteligent, tehnic, viziune, ultima pasă, agresiv, disponibil la efort. Și Batha, David Miculescu, Vukcevic, Otele...cu care trebuie să lucrăm mai mult la finalizare. Avem un nucleu bun dar ne trebuie marcatori, se vede clar lipsa unui număr 9", i-a scris Poenaru lui Meszar.
Conversațiile între Alexandru Meszar și Ilie Poenaru au continuat.
"Îmi pare rău pentru ieri, dacă în prima repriză am văzut două echipe echilibrate, cu ocazii bune li clare de ambele părți, a doua repriză a fost foarte slabă, apatici, fără forță ofensivă, lenți și previzibili, fără combinații sau joc rapid.
Nu au creat densitate pe atac și fără presiune pe pierderea balonului, iar defensiv echipă e largă, cu repliere grea pe tranziție negativă.
Am pierdut mijlocul terenului, s-au retras prea mult, ne-am apărat în careu și am lăsat adversarul să pună presiune mare chiar și cu fundașii centrali și au apărut ocaziile și golul din final din păcate. Era bun și un punct în economia clasamentului.
Sunt multe de spus și de analizat dar sincer în situația asta s-a creat o presiune a clasamentului și ar trebui să schimbe anumiți jucători, cât și un sistem tactic mai de siguranță, prea insistă cu 4-3-3 și aceeași alcătuire.
În sistemul ăsta unde 2-3 jucători nu corespund în pozițiile pe care îi bagă. Medimorec nu mi-a plăcut deloc, greșește mult, pierde marcajul, pase consecutive la adversar.
Scuze că mă bag în analiza echipei și nu vreau să-l critic dar este îngrijorătoare situația echipei, este un club prea mare care nu are voie să treacă prin așa ceva.
Este o analiză pe larg că ea este mult mai complexă și în profunzime, am făcut-o în mare că deja mă enervez în timpul meciului, îmi pasă și nu mă pot abține, să ne ajute Dumnezeu să terminăm fără griji dar aici e vorba de o rețetă financiară, orice loc mai sus contează și eu nu accept să ne depășească vreuna, mai ales că cel puțin pe locul 9 trebuie să terminăm, obligatoriu.
Da, trebuie să ne ocupăm de sezonul următor, să facem echipă puternică să pregătim programul, cantonament, tot, o zi frumoasă vă doresc!", a fost mesajul lui Poenaru pentru Meszar.
Impresarul nu ocupa nici el o funcție oficială la "Bătrâna Doamnă", dar influența sa nu era de neglijat.
Agentul a fost implicat intens în campaniile de transferuri pe care UTA le-a făcut în ultimii ani. De asemenea, Apostu a avut un cuvânt de spus și în alegerea antrenorilor, jucând un rol de neoficial de manager sportiv.
Din acest motiv, Meszar dorea să nu afle impresarul despre faptul că există nemulțumiri cu privire la munca și rezultatele obținute de Ionuț Badea la Arad, lucruri care au dus la discuții cu un alt tehnician.
"Apostu nu știe de Poenaru, vă rog să rămână așa!", le-a scris Meszar apropiaților, când a venit vorba de numirea lui Ionuț Badea.
Cum s-a descurcat Ionuț Badea la UTA Arad
Toate conversațiile intrare în posesia iAMSport se desfășurau în finalul stagiunii 2021-2022. De altfel, nemulțumirea lui Meszar față de Ionuț Badea a adus la despărțirea de antrenor.
Acesta nu și-a mai prelungit contractul cu UTA Arad și a fost înlocuit chiar cu Ilie Poenaru.
Ionuț Badea a reușit să termine pe locul 11 cu gruparea arădeană, cu 7 puncte peste prima poziție care ducea la barajul de promovare/menținere în Liga 1.
În mandatul său la Arad, Ionuț Badea a strâns 16 meciuri și a avut o medie de 1.56 puncte câștigate pe partidă.
Poenaru nu a rezistat mult la Arad, doar 18 meciuri, până pe 1 noiembrie 2022. Acesta s-a descurcat și mai slab decât Ionuț Badea, având o medie de 1.11 puncte adunate pe meci.
Ilie Poenaru este actualmente tehnicianul celor de la FC Voluntari.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)