FCSB - Gloria Buzău 3-2. Campioana României întoarce scorul și câștigă cele 3 puncte

Tavi Popescu, la partida cu Gloria Buzău Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): FCSB - Gloria Buzău 3-2. Campioana României întoarce scorul și câștigă cele 3 puncte

Redactia   |   Publicat: 06.10.2024 22:55   |  Actualizat: 06.10.2024 23:54

FCSB s-a impus în fața celor de la Gloria Buzău, 3-2, după un meci început excelent de oaspeți, cu un gol marcat în minutul 4.

FCSB - Gloria Buzău 3-2

FINAL

Min. 87: GOOOL Buzău! Cestor marchează după o lovitură de cap în urma unui corner.

Min. 74: GOOOL FCSB! Olaru pasează excelent pentru Bîrligea, iar atacantul marchează din poziție de unu contra unu cu portarul advers.

Min. 67: GOOOL FCSB! Tavi Popescu înscrie din nou, cu un șut din careu, lângă bară.

Min. 48: Ocazie pentru FCSB! O minge repinsă ajunge la Olaru, iar șutul său, cu stângul, din careu, se duce pe lângă poartă.

Min. 46: A început repriza secundă.

PAUZĂ

Min. 39: GOOOL FCSB! Tavi Popescu marchează dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Min. 14: Ocazie pentru FCSB! Popescu centrează pentru Ștefănescu, iar reluarea sa, din 6 metri, se duce pe lângă.

Min. 4: GOOOL Buzău! Jipa are o acțiune personală excelentă, pătrunde la interior, trage de la 23 de metri, iar șutul se duce lângă bară.

Min. 1: A început partida!

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Șut, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Edjouma - Ștefănescu, Olaru, Oct. Popescu - Miculescu
  • Rezerve: Vlad, Tănase, Bîrligea, Popa, Baeten, Băluță, Pantea, Musi, Radunovic, Luis Phelipe
  • Gloria Buzău: Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego – Canadjija, Dr. Albu – Jipa, Tavares, Ișfan – Budescu
  • Rezerve: Greab, Railean, Grosu, Turda, Dobroavlevici, Dumitrașcu, Akhmatov, T. Călin, Tescan, Al. Stan, Ion Gheorghe, Matos

Știrea inițială:

FCSB are 13 puncte acumulate în acest start de sezon, după un bilanț de 3 victorii, 4 egaluri și 3 înfrângeri. Campioana României se află în acest moment pe locul 11, și are un meci restant contra celor de la Botoșani.

Roș-albaștrii vin după trei partide câștigate, două în Europa League, cu RFS (4-1) și PAOK (1-0), și cu Sepsi (1-0) în SuperLigă.

De cealaltă parte, situația de la Gloria Buzău pare să se fi redresat după venirea lui Eugen Neagoe pe banca tehnică, însă se află pe penultimul loc, cu 10 puncte acumulate, în urma a două victorii, 4 egaluri și 5 înfrângeri.

Buzoienii au învins-o în ultima etapă pe Farul Constanța, scor 1-0.

FCSB - Gloria Buzău, de la 21:00, LIVE SCORE, pe iAMsport.ro. Declarația lui Elias Charalambous

”I-am văzut saptămâna trecută cu Farul. Cum zic mereu, nu e un meci ușor. Trebuie să fim la nivel înalt, ca să câstigăm meciuri. Acesta e obiectivul. Cele 3 puncte o să fie foarte importante. Am făcut un meci bun cu PAOK, dar s-a terminat. Băieții știu că avem nevoie de puncte în campionat.

Bîrligea e un jucător care ne ajută mult, un atacant foarte bun. Sunt sigur că la un moment dat va fi la echipa națională. L-am pierdut pe Lix, are o ruptură de ligamente. Asta e viața în fotbal. Lix este un băiat puternic, o să aibă nevoie de o perioadă lungă pentru a se recupera, dar mentalitatea lui e puternică și se va întoarce și mai puternic. Ngezana se recuperează, nu o să fie gata pentru mâine.

Nu îi avem nici pe Dawa și Popescu, sunt suspendați. Cred că Ngezana după pauză va reveni.Trebuie să ne obișnuim cu aceste accidentări, nu îmi fac griji, avem destui jucatori care sunt gata să ajute echipa”, a declarat Elias Charalambous.

FCSB - Gloria Buzău, de la 21:00, LIVE SCORE, pe iAMsport.ro. Declarația lui Eugen Neagoe

”A fost o victorie frumoasă cu Farul și foarte importantă, iar acum urmează un meci și mai greu. Nu cred că este o problemă pentru FCSB că abia s-au întors de la Salonic.

Au jucători de calitate și un lot numeros. Stau foarte bine numeric și nu văd o problemă că s-au întors abia vineri spre seară. Au avut toată ziua de sâmbătă la dispoziție, plus ziua meciului.

Chiar nu cred că este o problemă. Acuma în glumă așa, să nu își găsească scuze dacă pierd. Pe mine nu mă interesează dacă e sau nu meciul important pentru ei. Trebuie să ne gândim la noi, că ei au treabă prin Europa”, a declarat Eugen Neagoe.

FCSB - Gloria Buzău, de la 21:00, LIVE SCORE, pe iAMsport.ro. Echipe probabile

FCSB: Târnovanu – Pantea, Șut, Chiricheș, Panțîru – Edjouma, Alhassan – Ștefănescu, Olaru, Miculescu – Popa.

Absenți: Popescu, Dawa (suspendați), Ngezana, Lixandru (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

Gloria Buzău: Lazăr – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego – Canadjija, Albu – Jipa, Tavares, Ișfan – Budescu
Antrenor: Eugen Neagoe

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Eugen Neagoe, nemulțumit după eșecul cu FCSB: ”Trebuie să muncim mai mult, nu a fost de ajuns”
Tavi Popescu, răspuns pentru cei care i-au criticat schimbarea de look: ”Nu cred că nu mai știu să joc fotbal”
Gigi Becali, nervos și după victorie. Ce jucători vor dispărea din echipă: ”La fotbal nu merge să fiu băiat bun”
Câți spectatori au fost la FCSB - Gloria Buzău, primul meci după succesul cu PAOK
Fotbalistul FCSB-ului pus în fund de jucătorul de la Buzău a fost înlocuit de Gigi Becali după doar 29 de minute
Tavi Popescu, gol superb în FCSB - Gloria Buzău. Cui i-a dedicat reușita

Cele mai citite

Radu Naum l-a ironizat  pe Louis Munteanu în direct! Ce a putut să spună jurnalistul despre atacantul de la CFR Cluj
Radu Naum l-a ironizat pe Louis Munteanu în direct! Ce a putut să spună jurnalistul despre atacantul de la CFR Cluj
SuperLiga  |  05 Octombrie 2024, 21:52
1.
Despărțire de ultim moment la FCSB! MM Stoica a făcut anunțul după meciul cu PAOK: ”El va pleca”
SuperLiga  |  04 Octombrie 2024, 21:19
2.
Ce s-a întâmplat în hotelul FCSB-ului după un meci de Europa League: ”Era în fundul gol pe hol și Pintilii îl împingea într-un cărucior”
Europa League  |  06 Octombrie 2024, 10:07
3.
Cine e sportiva ce a luat primul aur olimpic la floretă pentru România. Inspirată de Alexandre Dumas
Cum influențează grupele de muncă și indicele de corecție recalcularea pensiei? Cât dai impozit?
De ce nu va funcționa „camera de detenție” în școli? Psiholog: Copiii vor vedea totul ca pe un chiul
Știri de ultimă oră din sport
Cum a comentat Daniel Bîrligea neconvocarea la echipa națională, în ciuda prestațiilor sale bune de la FCSB
SuperLiga   |  07 Octombrie 2024, 00:05
Ce fac stranierii români. Goluri importante pentru Maxim și Răzvan Marin. Ianis Hagi, pasă de gol și roșu
Stranieri   |  07 Octombrie 2024, 00:03
SuperLiga   |  07 Octombrie 2024, 00:02
SuperLiga   |  06 Octombrie 2024, 23:25
SuperLiga   |  06 Octombrie 2024, 22:55
SuperLiga   |  06 Octombrie 2024, 22:06
SuperLiga   |  06 Octombrie 2024, 21:55
Gloria Buzău, gol senzațional pe Arena Națională, după doar 4 minute. Apărarea FCSB făcută șah-mat
Fotbal   |  06 Octombrie 2024, 21:43
Klaus Iohannis a transmis un mesaj de Ziua Educației. ”A te dedica formării unor întregi generații este una dintre cele mai frumoase vocații”
Nicușor Dan a vorbit despre o posibilă candidatură  la alegerile prezidențiale din 2029. ”Las lucrurile deschise, de principiu îmi doresc încă un mandat la Primărie”
Nicușor Dan a vorbit despre o posibilă candidatură la alegerile prezidențiale din 2029. ”Las lucrurile deschise, de principiu îmi doresc încă un mandat la Primărie”
Marcel Ciolacu, mare fan al fast-food-ului. Ce a mâncat liderul PSD în vizita la Chișinău
SuperLiga   |  00:05
Stranieri   |  00:03
SuperLiga   |  00:02
SuperLiga   |  23:52
Ianis Hagi, revenire plină de evenimente la Rangers. Pasă de gol și cartonaș roșu în 33 de minute jucate
Fotbal Internațional   |  23:51
Ce nebunie: 3 penalty-uri ratate în Fiorentina - AC Milan. Cât s-a terminat meciul
Serie A   |  23:48
SuperLiga   |  23:25
SuperLiga   |  23:04