Florin Tănase a făcut lumină în privința negocierilor cu Gigi Becali: ”Asta nu a spus”. De ce ar fi refuzat oferta din China
Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): Florin Tănase a făcut lumină în privința negocierilor cu Gigi Becali: ”Asta nu a spus”. De ce ar fi refuzat oferta din China
Gabriel Scarlat | Publicat: 28.06.2026 11:04 | Actualizat: 28.06.2026 11:04
Florin Tănase (31 de ani), mijlocașul-golgheter de la FCSB, a vorbit despre negocierile cu Gigi Becali pentru prelungirea acordului cu formația roș-albastră.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
După o perioadă de incertitudine, în care nu a semnat prelungirea contractului cu FCSB și a fost ofertat de o echipă din China, Florin Tănase a luat decizia să continue la gruparea roș-albastră.
Mijlocașul a ajuns la un acord cu patronul Gigi Becali privind noii termeni din contract, iar duminică, 28 iunie, a plecat în cantonamentul echipei din Olanda.

Florin Tănase: "Am semnat pe doi ani cu FCSB. Era prea departe să merg în China cu familia"
La aeroport, Florin Tănase a oferit detalii despre negocierile cu Gigi Becali și a explicat de ce ar fi refuzat, de fapt, oferta din China.
"Am discutat ieri cu domnul Becali. L-am întrebat dacă e supărat că nu am plecat cu echipa. I-am explicat că nu aveam cum să plec pentru că nu aveam contract. Chiar dacă relația de prietenie este relația de prietenie. Când ai o altă ofertă pe masă, lucrurile stau diferit. Te poți accidenta și să pierzi tot.
Nu așteptam o ofertă scrisă, ci verbală. I-am făcut acea propunere domnului Becali (n.r. să îl împrumute cu două milioane de euro), dar nu m-a sunat. I-am propus asta, dar nu a spus și că eu renunțam la bonusuri de peste 500.000 de euro. Am semnat pe doi ani, așa cum a fost și cel precedent.

Eu am vrut pe 4 ani, tocmai de aceea i-am făcut și acea propunere. Ca să nu mai plec deloc de la FCSB. Nu știu câți fotbaliști ar fi renunțat la atâția bani. Tocmai din prietenie. Dacă le spuneam să-mi ia biletul de avion celor din China, deja eram plecat. Am analizat, era prea departe să merg acolo cu familia.
Toată viața o să rămân prieten cu domnul Becali. Îi sunt recunoscător, pentru că de multe ori m-a ajutat. Acum vreo 10 ani, negocierile au fost mai complicate. S-a ridicat de la masă de vreo două ori (n.r. Gigi Becali). Sunt stelist de mic, iubesc această echipă și fanii mi-au cerut să rămân", a spus Florin Tănase, la plecarea în cantonament.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







