Gigi Becali a dezvăluit motivul real pentru care FCSB nu are voie în Ghencea: ”E caz pentru Curtea de Conturi”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Gigi Becali a dezvăluit motivul real pentru care FCSB nu are voie în Ghencea: ”E caz pentru Curtea de Conturi”

Alexia Ciobanu   |   Publicat: 10.06.2023 13:31   |  Actualizat: 10.06.2023 14:16

În ciuda refuzurilor repetate, Gigi Becali ține ”cu dinții” de posibilitatea de a evolua în Ghencea. După ce a tot anunțat că e dispus să meargă departe pentru țelul său, latifundiarul a dezvăluit care sunt motivele din spatele interdicției de a juca pe stadionul Stelei.

Istoria dintre FCSB și Ghencea s-a încheiat cu o victorie, în 2015, împotriva Viitorului (5-1). De atunci, Steaua a ridicat un stadion impresionant pe care, însă, FCSB nu are voie să joace.

Ghencea, locul ideal pentru FCSB

Fanii vicecampioanei vor, alături de patronul Gigi Becali, să revină în Ghencea cu orice preț. Finanțatorul a declarat, pentru Fanatik, că a făcut mai multe cereri, nu doar pentru Ghencea, dar și pentru stadionul de la Arcul de Triumf, care nu ar fi la fel de bun.

”Noi am făcut cereri şi pentru Arcul de Triumf şi pentru Ghencea să jucăm, atâta timp cât nu putem pe Arena Naţională. Cu Arcul de Triumf nu ştiu ce să zic, o să fie destul de aglomerat în perioada aia şi s-ar putea să nu reziste atât de bine gazonul. Nu ştiu încă unde jucăm (n.r. în începutul sezonului)”, a declarat Gigi Becali

Calitatea stadionului ar fi motivul principal pentru care FCSB vrea pe Ghencea, așa că Gigi Becali vrea să grăbească procesul, de data asta, pașnic.

”Pe stadionul Steaua, noi o să facem cereri în continuare. Nu mă interesează să mă mai cert, nu o să mă mai cert cu nimeni de acolo. Dar o să insist să închiriez stadionul”, a adăugat Gigi Becali

Motivul interdicției ar fi unul legal

Deși a declarat că va înainta fără scandal, Gigi Becali nu se ferește de amenințări subtile. După ce i s-a spus că nu există un cadru legal pentru închirierea stadionului, latifundiarul a realizat că problema e mult mai gravă.

Până acum, ei mi-au spus că nu există cadru legal să închirieze stadionul. Ăsta e motivul. Aşa mi s-a transmis. Stai să vedem, că e caz pentru Curtea de Conturi. Păi vorbim de un stadion din bani publici care nu produce nimic, doar cheltuie. Gigi Becali

Pentru că stadionul este construit și întreținut din bani publici, Gigi Becali cosndideră că interdicția FCSB-ului în Ghencea nu poate fi în conformitate cu legea.

”Voi vă daţi seama despre ce vorbim? Ei refuză banii de închiriere ca să îl ţină gol. O să aibă mari probleme. Că până la urmă o să vină Curtea de Conturi şi o să îi tragă la răspundere. Treaba lor, v-am zis.Să vedem cum o să le explice deciziile astea”, a mai spus Becali.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  22 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Diverse  |  22 Iunie 2024, 09:33
2.
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
SuperLiga  |  23 Iunie 2024, 21:11
3.
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
Știri de ultimă oră din sport
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  24 Iunie 2024, 23:22
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  24 Iunie 2024, 23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Liga 2   |  24 Iunie 2024, 22:23
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
EURO 2024   |  24 Iunie 2024, 21:29
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 21:04
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 20:42
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
exclusiv Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 20:28
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Fotbal   |  24 Iunie 2024, 20:13
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  23:22
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii”...
Liga 2   |  22:23
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu...
SuperLiga   |  22:13
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
live score Croația - Italia 0-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
EURO 2024   |  21:54
Croația - Italia 0-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
Senior writerul iAMsport Cristian Munteanu, pe urmele lui Costin Ștucan. Pronosticul oferit duminică seară s-a adeverit
EURO 2024   |  21:37
Senior writerul iAMsport Cristian Munteanu, pe urmele lui Costin Ștucan. Pronosticul oferit duminică seară s-a adeverit