Întrebat de demisie, Neil Lennon a avut o reacție categorică: "Nu-i corect!"
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20156%2F17233255935404d220.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia | Publicat: 11.08.2024 00:34 | Actualizat: 11.08.2024 01:05
Startul prost de sezon al Rapidului, confirmat și de egalul cu Gloria Buzău, 1-1, l-a făcut pe Neil Lennon (53 de ani) să vorbească de demisie.
Rapid a pierdut două puncte importante la Buzău, cu formația pregătită de Andrei Prepliță, cu care a remizat, scor 1-1. Giuleștenii nu au reușit să câștige în acest start de campionat, iar fanii i-au cerut demisia antrenorului nord-irlandez.
Întrebat de gestul suporterilor, Neil Lennon a declarat că nu are de gând să plece și că la finalul sezonului vrea ca echipa să fie în primele șase și să prindă cupele europene.
Neil Lennon: ”N-am să fac asta”
”Am avut nevoie de al doilea gol. Reacția noastră la golul nostru a fost bună, dar n-am reușit să înscriem. Mendes are o problemă medicală, are crampe. M-am bucurat că portarul nostru ne-a dat încredere. (n.r. frustrare) Ăsta e fotbalul.
(n.r. Problema de la echipă) Ne creăm șanse foarte mari și nu reușim să înscriem. Mai avem nevoie de încredere. (n.r. fanii îi cer demisia) N-am nicio intenție să plec, jucătorii merită stabilitate.
Cred că e nedrept dacă s-ar decide să plec. Avem un obiectiv să fim la maximum în primele șase și să ne calificăm într-o cupă europeană”, a explicat Lennon la finalul meciului la flash-interviu.
Claudiu Petrila: ”Când vine meciul se pare că ceva ne lipsește”
Mijlocașul Rapidului a declarat că atmosfera din vestiar este una bună, însă echipa nu reușește să lege un joc bun.
”Din nou seară neagră, am început bine am marcat repede, în a două parte am început slab, și-au creat câteva ocazii bune, după au avut penalty…
Azi a fost mai diferit, am legat pase, am avut ocazii, fizic suntem bine, dar când vine meciul se pare că ceva ne lipsește. E dureros, dar cum am spus, trebuie să facem ceva să ne revenim. Nici noi nu înțelegem, vrem să câștigăm, dar din păcate nu ne iese. Se răsfrânge asupra tutor, toți suntem în aceeași oală și trebuie să tragem căruță în aceeași direcție.
În vestiar este bine, cei care au venit sunt jucători buni și au făcut treaba”, a declarat Claudiu Petrila, la finalul meciului.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Ion Crăciunescu, verdict clar după faza controversată din Gloria Buzău - Rapid 1-1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20157%2F1723326698725481ec.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Suporterii Rapidului și-au pierdut răbdarea! Gesturi reprobabile după egalul de la Buzău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20155%2F1723325467ad67cfb5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Claudiu Petrila, dărâmat după un nou meci nereușit pentru Rapid: "Ne lipsește ceva"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20152%2F17233241874a0471bb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Rapid 1-1. Continuă problemele pentru Giuleșteni, care rămân fără victorie în actualul sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20118%2Fc150-325cbd66-1723289108ab3c2fe7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Rednic a trimis săgeți către Dorinel Munteanu, după remiza dintre UTA și Oțelul: ”Tu meritai victoria? Au jucat teatru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20145%2F17233138913967842e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu iese la atac după UTA - Oțelul: "Sunt avantajați cei cu bani"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20144%2Fc150-2d7ce54a-1723313297c847296b.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Daily Mail: ”Cristi Chivu a ajuns de nerecunoscut”. Imaginea care i-a surprins pe englezi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20109%2F1723278198e073eabe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România a cerut TAS acordarea a 3 medalii de bronz, pentru Sabrina Voinea, Ana Bărbosu și Jordan Chiles](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20066%2F1723199564b4c723db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță a anticipat schimbările pregătite de Rapid: "Am văzut declarațiile lor"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20154%2F1723324693ac6a22b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Claudiu Petrila, dărâmat după un nou meci nereușit pentru Rapid: "Ne lipsește ceva"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20152%2F17233241874a0471bb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Faza care a decis Buzău - Rapid. Gafă comisă de Andrei Borza, iar Budescu a profitat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20153%2F1723323176ed347381.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Rapid 1-1. Continuă problemele pentru Giuleșteni, care rămân fără victorie în actualul sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20118%2Fc150-325cbd66-1723289108ab3c2fe7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anunțul făcut de Federația Internațională de Gimnastică după decizia TAS](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20151%2F1723321591cf98ef2e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul incredibil făcut de Nadia Comăneci, după verdictul TAS: ”Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20150%2F172331902915940317.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Rednic a trimis săgeți către Dorinel Munteanu, după remiza dintre UTA și Oțelul: ”Tu meritai victoria? Au jucat teatru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20145%2F17233138913967842e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Românul de la TAS rupe tăcerea: "Nu au cum să refuze"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20147%2F1723315846ad663a0f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anunțul făcut de Federația Internațională de Gimnastică după decizia TAS](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20151%2F1723321591cf98ef2e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gestul incredibil făcut de Nadia Comăneci, după verdictul TAS: ”Eu îi dau Sabrinei medalia mea de bronz de Montréal”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20150%2F172331902915940317.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Românul de la TAS rupe tăcerea: "Nu au cum să refuze"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20147%2F1723315846ad663a0f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)