Lovitură de proporții pentru echipa din SuperLiga! Nu mai are dreptul de a juca pe propriul stadion în noul sezon
Galerie foto (1 fotografii): Lovitură de proporții pentru echipa din SuperLiga! Nu mai are dreptul de a juca pe propriul stadion în noul sezon
Vlad Stoica | Publicat: 25.06.2026 17:35 | Actualizat: 25.06.2026 17:35
Csikszereda a primit o lovitură importantă înainte de startul noului sezon din SuperLiga. Formația din Miercurea Ciuc nu va putea disputa meciurile de pe teren propriu pe stadionul său, după ce arena nu a fost omologată pentru cerințele din primul eșalon.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Clubul a fost una dintre surprizele plăcute ale sezonului trecut. Din postura de nou-promovată, Csikszereda a avut un parcurs solid și a evitat fără emoții lupta pentru retrogradare, fiind chiar aproape de zona de baraj pentru Conference League.
Totuși, pentru sezonul 2026/2027, situația se complică. Stadionul din Miercurea Ciuc are o capacitate de aproximativ 2.500 de locuri, în timp ce regulamentul SuperLigii impune minimum 4.500 de locuri pentru omologare.
Sepsi, varianta salvatoare pentru Csikszereda
Dispensa de care clubul a beneficiat în sezonul precedent nu mai este valabilă, iar Liga Profesionistă de Fotbal a transmis deja notificarea oficială că arena nu îndeplinește condițiile necesare, conform Golazo.
Csikszereda speră la o modificare a regulamentului sau la o soluție temporară din partea Federației Române de Fotbal. În caz contrar, echipa trebuie să își caute un stadion alternativ pentru meciurile de acasă.
O variantă ar putea fi arena din Sfântu Gheorghe, aflată la aproximativ 65 de kilometri de Miercurea Ciuc. Drumul durează în jur de o oră și 10 minute. Totuși, o astfel de mutare depinde și de acordul celor de la Sepsi.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






