Mateiu a fost extrem de dezamăgit după debutul la Petrolul: "Penibil" + Laude pentru Dinamo: ”Arată de play-off”
![Mateiu a fost înlocuit la pauza confruntării de la București](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19168%2F1721597866778fde01.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 22.07.2024 01:10 | Actualizat: 22.07.2024 01:10
Alexandru Mateiu (34 de ani), mijlocașul central al Petrolului, a vorbit la finalul partidei contra lui Dinamo, pierdută de echipa sa cu scorul de 1-4, despre prestația lui și a coechipierilor săi, dar și despre atmosfera de la echipă după venirea noilor investitori turci, dar și a antrenorului Mehmet Topal.
După 10 ani în Bănie, la Universitatea Craiova, Alexandru Mateiu a schimbat echipa, iar după ce a ratat întâlnirea cu Gloria Buzău din prima etapă, a bifat primele minute în tricoul galben-albastru în fața celor de la Dinamo.
Nu a fost cu noroc pentru jucătorul originar din Brașov, care a părăsit terenul învins la scor.
Mateiu a spus lucrurilor pe nume
Iar la final, Mateiu nici nu s-a gândit să caute vreo scuze pentru o asemenea înfrângere.
"Nu ne așteptam să jucăm așa rău, aveam speranțe mari, adversarul a făcut un meci bun, o echipă care poate ajunge în play-off. pe noi ne așteaptă meciuri grele în continuare, cu Rapid, Universitatea Craiova, trebuie să vadă Mister ce e de făcut.
A fost penibil cum ne-am prezentat astăzi. Nu ai cum să te vezi bine cu așa o prestație. Am mare încredere în tot ceea ce se întâmplă aici, azi am fost ca o echipă de Liga 2, nu am făcut nicio recuperare nimic,
Sper că a fost doar un accident și sper să arătăm etapa viitoare foarte bine. Este o mândrie (n.r. să fie antrenat de Mehmet Topal), are o personalitate foarte frumoasă, mă bucur că este la Ploiești", a declarat Mateiu, la finalul întâlnirii de pe arena Arcul de Triumf.
Derby-ul cu Rapid, motiv de revanșă
Ploieștenii au șansă se revanșeze în fața suporterilor runda următoare, atunci când vor întâlni marea rivală, Rapid. Antrenorul din acte al celor de la Petrolul, Sanjic Alagic, a făcut un apel mobilizator pentur jucătorii.
"Prezint scuze suporterilor, e un rezutat prea aspru, poate că au avut mai multă posesie dar statisticile sunt echilibrate, am acordat atenției speciale faptului că Dinamo este o echipă periculoasă când intră în posesia mingii.
Cuvântul de ordine înainte de meci a fost determinare, trebuie să dai 100 % chiar mai mult pentru a obține ce ne-am propus. Ne-a lipsit spiritul de luptă, agresivitate, să arați că vii aici și să câștigi meciul.
Dinamo ne-a pedepsit că nu am arătat aceste lucruri. Jucători au alergat dar le-a lipsit acel ceva ca să câștige duelurile. Trebuie să câștigi duelurile trebuei să joci foarte bine în fața unei echipe bune ca să obții un rezultat, orice șut pe spațiul porții noastre a fost gol.
A fost o zi proastă pentru noi. Trebuie să muncim ca să marcăm și noi mai multe goluri. Avem un program greu în acest început de sezon, fanii trebuie să fie puțin răbdători, suntem într-o nouă formulă, ca să obținem mai mult în următorul meci trebuie să fim agresivi.
Primul meci a fost foarte important pentru noi, când începi să pierzi e din ce în ce mai greu, trebuie să avem încredere că totul poate fi posibil", a fost părerea bosniacului din stafful Petrolului.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Cîrjan a făcut spectacol chiar sub ochii lui Neil Lennon, iar Kopic le face în ciudă rapidiștilor: ”Am văzut că are ceva deosebit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19171%2F1721598441292839b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La Dinamo se visează frumos, după victoria cu Petrolul. Promisiunea pentru fani: ”Putem să ne batem acolo”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19170%2F172159894995cad81d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo – Petrolul 4-1, ACUM pe iAMsport. ”Câinii” au defilat în fața unei echipe care a arătat rău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19129%2Fc150-3682adbb-1721593454209cdb47.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultrașii Rapidului, amenințați de Gino Iorgulescu din cauza unui banner? Ce s-a întâmplat la meciul Rapid - CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19165%2F17215926370d1d67f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău a anunțat obiectivul clubului: ”Au crescut pretențiile și asta vrem”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19159%2F17215878268881f8b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză totală înainte de Dinamo - Petrolul. Un ”câine” special a ridicat tribunele în aer când a intrat pe teren. Nimeni nu se aștepta la asta](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19164%2F1721591669798e8d31.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19022%2F17213745953e1f77f7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHbpIxYljH-fh6ulz56-O3RxXCq5VSOOysmNNe7BObws%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzgzY2Y2NmRjODJiMGJlN2RiNTMwYjQ4NDZkZDE2MTZkLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhTN6i3ChP9puZ0y_LJSueEDnREOK6hc_uM65UHtRQvc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNjODk0ZjczNmIxNDUwMmRlOGU5ZDBjMzI3OGVhZGY3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo – Petrolul 4-1, ACUM pe iAMsport. ”Câinii” au defilat în fața unei echipe care a arătat rău](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19129%2Fc150-3682adbb-1721593454209cdb47.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultrașii Rapidului, amenințați de Gino Iorgulescu din cauza unui banner? Ce s-a întâmplat la meciul Rapid - CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19165%2F17215926370d1d67f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău a anunțat obiectivul clubului: ”Au crescut pretențiile și asta vrem”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19159%2F17215878268881f8b0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii Petrolului au ajuns la stadion cu 15 minute înainte de startul meciului. Cum au fost întâmpinați la arena Arcul de Triumf](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19161%2F17215888324fbbefaf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Începe ”operațiunea Paris”. O mare parte din delegația României a plecat spre capitala Franței](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19162%2F1721589965e1711080.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo - Petrolul se joacă pe un gazon îmbibat cu apă. Cum au încercat organizatorii să rezolve problema](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19160%2Fc150-1498b745-172158807619319e16.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, mesaj de încurajare pentru Alex Chipciu: ”Îi dedicăm victoria. A avut un deces în familie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19156%2F17215864082c1543e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Maldărășanu nu disperă după primul eșec în acest sezon: "Am răbdare, sunt realist"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19157%2F1721587626c015c5c4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)