exclusiv Ovidiu Herea, despre tactica folosită de Neil Lennon: ”Nu știu dacă Rapid are jucători pentru acest sistem”
![Christopher Braun (prim-plan, în alb, Rapid) si Valentin Țicu (prim-plan, în galben, Petrolul) în meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiești și Rapid București, din cadrul Superligii Superbet, desfășurat pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, 29 iulie 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19596%2Fc150-9a07479f-17223435397b4fba29.jpg&w=960&h=640&c=1)
Silvian Bădulescu , Bogdan Silviu Răducan | Publicat: 31.07.2024 08:00 | Actualizat: 31.07.2024 10:51
Ovidiu Herea (39 de ani), fostul mijlocaș al Rapidului, a analizat în exclusivitate pentru iAMsport.ro, jocul giuleștenilor din primele trei etape ale Superligii, sezonul 2024 / 2025.
Trei etape și doar 2 puncte, acesta este bilanțul începutului de campionat pentru Rapid. După 1-1 la Arad cu UTA și 2-2 acasă cu CFR Cluj, a urmat înfrângerea de la Ploiești, 0-1 cu Petrolul, și răbdarea suporterilor, mai ales, pare să fi ajuns la final.
Momentan, conducere nu comentează și pare că îi acordă credit în continuare lui Neil Lennon și staff-ului său.
Ovidiu Herea: ”Pe mine nu mă dă pe spate acest sistem”
Dincolo de rezultate, nici jocul ”alb-vișiniilor” de până acum nu este încurajator pentru ceea ce urmează.
Contactat de iAMsport.ro, Ovidiu Herea a analizat jocul Rapidului și sistemul tactic folosit de Neil Lennon și nu este deloc încântat de ceea de vede:
”Rapid a fost cu posesia, cu ocaziile, dar știm că fotbalul se joacă pe goluri. Cei de la Petrolul au fost mai pragmatici și au profitat de acea greșeală în apărare. Și-au urmărit scopul.
E greu să schimbi sistemul, să aduci jucători noi și să te aștepți la rezultate imediate. Nu știu ce să zic... în momentul ăsta nu știu dacă Rapid are jucători pentru acest sistem. Îl văd mai degrabă un 5-3-2.
Pe mine nu mă dă pe spate acest sistem. Mai degrabă i-aș vedea în 4-3-3 sau 4-2-3-1, cred că se pretează mult mai bine pentru Rapid”.
Ovidiu Herea: ”Trebuie puțin umblat în fiecare compartiment”
”La Rapid este presiunea rezultatului și suporterii, când văd că se investesc bani, este normal să aibă așteptări.
Acum, ok, e etapa 3, s-au schimbat multe... nu știu câți știu ce înseamnă Rapid. E nevoie de răbdare! Cu UTA a fost acel gol anulat, cu CFR ai dat gol în ultimul minut...
(n.r. - Neil Lennon a zis, la conferință, că nu poate intra pe teren și să bage mingea în poartă) Sigur, el îi duce până în preajma careului, ca să zic așa. După intervine calitatea jucătorilor.
Totuși, echipa suferă și defensiv, au luat gol meci de meci. Să nu ne uităm doar la atacanți. Trebuie puțin umblat în fiecare compartiment.
Și Săpunaru, totuși, este jucător de bază, căpitan, dă echilibru. Părerea mea, a fost unul dintre cei mai constanți jucători (n.r. - în sezonul trecut)”, a declarat Ovidiu Herea, în exclusivitate pentru iAMsport.ro.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Marius Șumudică a dezvăluit oferta primită de la FCSB: ”Mi-a acceptat tot Becali”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19677%2F1722490558ea8e0a55.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Situația ireală cu care se confruntă Dinamo! Motivul pentru care jucătorii străini evită Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19693%2F1722510996381766ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Zeljko Kopic o felicită pe FCSB după succesul cu Maccabi Tel Aviv: ”Victoria e foarte importantă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19690%2Fc150-2f5f58fd-1722505238a543c878.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoica îl laudă pe Gigi Becali după calificarea FCSB: ”Dacă nu avea inspirația cu Popa și Baeten, nu știu ce s-ar fi întâmplat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19680%2Fc150-2d13e659-1722492938dc987baa.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție din tabără celor de la FCSB după triumful cu Maccabi Tel Aviv: ”Am avut o perioadă încărcată”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19672%2F17224598996ed37c6a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Ardelenii se luptă pentru calificare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)