exclusiv Prima reacție dinspre Poli Iași după transferul lui Luis Phelipe: ”O afacere reușită pentru toată lumea. Cred că FCSB va lua mulți bani pe el”
Galerie foto (1 fotografii): Prima reacție dinspre Poli Iași după transferul lui Luis Phelipe: ”O afacere reușită pentru toată lumea. Cred că FCSB va lua mulți bani pe el”
Vlad Nedelea , Cristian Stan | Publicat: 08.12.2023 22:38 | Actualizat: 09.12.2023 09:15
Cornel Șfaițer, președintele lui Poli Iași, a vorbit, în exclusivitate pentru iAM Sport, despre transferul lui Luis Phelipe (22 de ani) la FCSB. Oficialul formației moldave consideră că suma oferită de vicecampioana României a fost de nerefuzat, însă a ținut, totuși, să insiste pentru niște procente dintr-un viitor transfer.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Gigi Becali a plătit suma de 200.000 de euro pentru transferul lui Luis Phelipe, plus TVA, dar a fost de acord se le permită și celor de la Poli Iași să păstreze 20% dintr-o viitoare mutare, informația fiind oferită în exclusivitate de iAM Sport.
Cornel Șfaițer, mulțumit de vânzarea lui Luis Phelipe
FCSB își propune să câștige campionatul în această campanie, prin urmare a început să ia măsuri. Liderul din Superligă l-a achiziționat pe fotbalistul celor de la Poli Iași, Luis Phelipe, căruia i-a oferit un contract pe valabil pe doi ani. În capitala României, brazilianul va avea parte de o remunerație lunară de 10.000 euro.
Nu doar jucătorul de atac este mulțumit de această mutare, ci și conducererea celor de la Poli Iași. Cornel Șfaițer a ținut să precizeze că suma de transfer și procentele obținute dintr-un eventual transfer sunt în conformitate cu așteptările.
Totodată, președintele nou-promovatei a afirmat, în exclusivitate pentru iAM Sport, că are mare încredere în jucător și a oferit în acest sens transferul lui Moruțan, unul finalizat pe axa FC Botoșani - FCSB. În acel moment, Șfaițer ocupa un loc în conducerea echipei finanțate de Valeriu Iftime.
”Acum s-a făcut, am acceptat pentru că eu cred în jucător. Și din acest motiv, am insistat pentru procente. Suma nu e nici ea de neglijat, dar cred că procentele vor fi importante.
Cum am crezut în Moruțan, asa am crezut si în el de când am venit. V-am zis de atunci că va fi vândut și că va fi un jucător interesant pentru cluburile mari.
Suntem convinși că FCSB va lua bani mulți pe el, e brazilian, e tânăr și sunt convins că procentele vor fi importante pe mai departe. O afacere reușită pentru toată lumea, cred eu”, a declarat Cornel Șfaițer, pentru iAM Sport.
200.000 euro pentru un jucător ce a venit în vară
Luis Phelipe a jucat doar jumătate de sezon în Copou, perioadă în care a bifat 3 goluri în 18 partide oficiale. Acesta se transferase la echipa din Superliga din postura de jucător liber de contract, după experiența de la Atlético Clube Goianiense.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






