exclusiv Se întâmplă în Liga 1: cum să ai într-un an fiscal o pierdere cât în precedenții 9 ani. Rolul lui Mircea Rednic în bilanțul financiar grav de la UTA și cum se apără conducătorii clubului
![Foto 1/12](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F15%2F12429%2F1710529861ba38dce5.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Costin Ștucan | Publicat: 15.03.2024 21:21 | Actualizat: 16.03.2024 09:52
UTA a ratat play-off-ul pentru o diferență de 3 puncte, însă clubul are o situație financiară precară. Jurnalistul Daniel Șendre a publicat, pe surse, pe pagina sa de Facebook, date din bilanțul pe care clubul urmează să-l depună la ANAF. iAMsport.ro a intrat în posesia documentelor și le publică astăzi
În aprilie 2023, Mircea Rednic semna cu UTA și reușea să țină clubul din Arad în prima ligă. La începutul acelui an, de 6 ori campioana României (1947, 1948, 1950, 1954, 1969, 1970) declarase la fisc o pierdere de 1.950.921 de lei (aproape 400.000 de euro) și datorii de 12.547.555 de lei (aproximativ 2,1 milioane de euro).
Un an mai târziu, bilanțul financiar al clubului s-a deteriorat serios. Conform documentelor la care iAMsport.ro a avut acces, la 31 decembrie 2023, UTA a declarat o pierdere de 10.487.081 de lei, de 5,3 ori mai mare decât deficitul înregistrat în anul fiscal 2022.
Pierderea din ultimele 12 luni este aproape de nivelul pierderilor totale suferite de UTA în precedenții 9 ani (2013-2022): 12.344.627 de lei. De asemenea, datoria clubului în 2023 a crescut la 21.849.883 de lei (peste 4 milioane de euro), de 1,7 ori mai mult decât în anul precedent.
Care sunt cauzele înrăutățirii situației financiare a unuia dintre cluburile istorice din Liga 1?
Cea mai mare diferență apare la capitolul venituri. În 2022, în club au intrat 30.463.936 de lei, (aproximativ 6 milioane de euro), însă în 2023 sumele încasate s-au redus la 22.481.057 (aproximativ 4,4 milioane de euro).
Cheltuielile au rămas aproximativ egale. În 2022, UTA a consumat 32.414.857 de lei (6,4 milioane de euro), cu doar 100.000 de euro mai puțin decât în anul fiscal trecut (32.968.138 de lei).
Fanii dau comunicat, Meszar consideră bilanțul normal
Contactat de iAMsport.ro, Claudiu Negru - președintele Suporter Club UTA și unul dintre contestatarii lui Alexandru Meszar - a refuzat să comenteze bilanțul depus de club la ANAF: “O să publicăm sâmbătă un comunicat cu concluziile noastre. Pot doar să spun că e destul de rău ce e acolo”.
Alexandru Meszar - membru în Consiliul Director la UTA - consideră, însă, că înrăutățirea situației financiare a clubului era normală.
“Da, pierderea e justificat mult mai mare. Noi am cheltuit identic ca anii trecuți. A fost și inflație, am avut și schimbări de lot care costă. Au plecat și au venit alții, dar nu aici e problema. Veniturile au scăzut, dar e normal. UTA a fost anul trecut pe loc de baraj. Asta înseamnă un milion de euro mai puțin din drepturi TV.
Mai e o problemă. Am jucat mai multe meciuri în afara Aradului, iar asta ne-a creat un deficit de 700.000 de euro. Au fost opt meciuri de acasă în deplasări. Am avut costuri suplimentare mai mari. La Oradea am făcut investiții în infrastructură, am pus VAR. Am jucat meciuri cu echipe importante în afara Aradului. Echipa a stat mai mult prin deplasări, am avut cheltuieli de cazare, de cantonament”, a spus Meszar pentru iAMsport.ro.
Datoriile erau 20 de milioane de lei la 31 decembrie. Nu înseamnă că și astăzi e suma aceea. Nu știu cât e acum, dar am mai încasat drepturi TV, am plătit salarii pe decembrie. A mai scăzut suma” Alexandru Meszar, membru în Consiliul Director la UTA
În bilanțul depus de UTA se observă o creștere cu jumătate de milion de euro a “cheltuielilor cu alte servicii executate de terţi din activități fără scop patrimonial”:
2022 - un milion de euro (5.022.201 de lei)
2023 - 1,5 milioane de euro (7.747.978 de lei)
Conform normelor din contabilitate, la acest capitol intră și comisioanele. În vara lui 2023, clubul a transferat 26 de jucători la cererea lui Mircea Rednic.
Meszar spune, însă, că UTA a cheltuit bani și pentru a rezilia în masă contractele fotbaliștilor de care Rednic nu avea nevoie. “E normală diferența asta de 2,7 milioane de lei din cauza plecării masive și sosirii masive de jucători. Probabil, grosul e și din comisioanele pentru aducerea de jucători”.
Toată lumea spune că echipa e ținută din bani publici. Noi avem cifra de afaceri între 5 și 6 milioane de euro și primim 900.000 de euro bani publici. Asta înseamnă 15 la sută din bugetul clubului. Nu poți spune că UTA e ținută din bani publici. Primim 900.000 de euro și plătim la bugetul local și de stat peste un milion de euro. Plus taxele pentru jucători. Cine susține pe cine? Alexandru Meszar, membru în Consiliul Director la UTA
Deși UTA a înregistrat în 2023 cele mai rele cifre financiare din ultimul deceniu, Meszar nu e foarte îngrijorat: “Din păcate, profit nu poți să faci din fotbal. O să vedeți după procesul de licențiere că or să fie echipe mult mai importante cu datorii multe mai mari decât ale noastre”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)