Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială

Neil Lennon a semnat cu Rapid Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Transferul de 2.000.000 € pe care Rapid i l-a pus lui Neil Lennon la capitolul ”realizări” la prezentarea oficială
Foto: profimedia  |   Neil Lennon a semnat cu Rapid

Redactia   |   Publicat: 20.05.2024 19:46   |  Actualizat: 20.05.2024 20:24

Neil Lennon (52 de ani) este noul antrenor al Rapidului. Clubul giuleștean i-a făcut o prezentare pe site-ul oficial, în care au fost înfățișate toate realizările nord-irlandezului. Printre acestea se regăsește și transferul lui Virgil van Dijk (32 de ani), adus de Celtic de la Groningen.

Este un fapt inedit ca un club să laude un antrenor că ar fi transferat un jucător de-a lungul carierei sale, chiar și un star mondial, cum este căpitanul lui Liverpool și al naționalei Țării de Jos.

Van Dijk, transferul pentru care Rapid îl laudă pe Neil Lennon

Fundașul central ajungea din Olanda, de la Groningen, în Scoția, la Celtic, în schimbul a 2 milioane de euro. Jucătorul avea să se impună repede în primul ”11” al scoțienilor și urma să se transforme într-un fotbalist de mare valoare, care a atras atenția echipelor de Premier League.

Olandezul a fost transferat, după 2 sezoane, în Anglia, la Southampton. De acolo avea să treacă în 2018 la Liverpool și să devină, sub comanda lui Jurgen Klopp, unul din cei mai valoroși fotbaliști din lume.

Virgil van Dijk

Mai mult ca sigur că în evoluția fotbalistului a contat și faptul că a lucrat cu Neil Lennon la Celtic. Noul antrenor al Rapidului a contribuit la dezvoltarea acestuia, dar pare o exagerare din partea giuleștinilor să îi atribuie transferul jucătorului, chiar dacă acesta nu s-ar fi realizat fără acordul managerului de atunci al scoțienilor.

Mesajul lui Lennon pentru fanii rapidiști

Până la conferința de prezentare a antrenorului nord-irlandez, acesta s-a adresat fanilor prin interemdiul site-ului oficial al clubului.

Sunt foarte bucurors să fiu aici, știu că Rapid este un nume foarte important în istoria fotbalului românesc. Este o oportunitate pentru mine.

Sper să creez o conexiune puternică între mine și suporteri, dar acest lucru vine odată cu obținerea rezultatelor pozitive și cu a face performanța. Este responsabilitatea mea. Știu că sunt suporteri foarte pasionați, care iubesc clubul. Sunt asemănători fanilor lui Celtic. Îmi doresc să facem performanță, acesta este obiectivul meu principal.

Sper să întâlnesc curând suporterii și voi face tot ce este posibil pentru a face performanță cu Rapid", a spus Lennon.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Răzvan Raț vs ”Fiara” Lăcătuș: ”M-a luat de pe culoar: Te sui pe gard!” Meciul jucat în Ghencea pe care fostul rapidist nu îl va uita: ”M-a înjurat vreo două minute”
Răzvan Raț vs ”Fiara” Lăcătuș: ”M-a luat de pe culoar: Te sui pe gard!” Meciul jucat în Ghencea pe care fostul rapidist nu îl va uita: ”M-a înjurat vreo două minute”
Răzvan Raț vs ”Fiara” Lăcătuș: ”M-a luat de pe culoar: Te sui pe gard!” Meciul jucat în Ghencea pe care fostul rapidist nu îl va uita: ”M-a înjurat vreo două minute”
NEWS ALERT | Gigi Becali a anunțat transferul făcut de FCSB: "Peste 1.000.000 de euro"
NEWS ALERT | Gigi Becali a anunțat transferul făcut de FCSB: "Peste 1.000.000 de euro"
NEWS ALERT | Gigi Becali a anunțat transferul făcut de FCSB: "Peste 1.000.000 de euro"
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten

Cele mai citite

Răzvan Raț, cel mai tensionat moment cu Mircea Lucescu: "Nu mint cu nimic! Am vrut să-i bag microfonul pe gât"
Răzvan Raț, cel mai tensionat moment cu Mircea Lucescu: "Nu mint cu nimic! Am vrut să-i bag microfonul pe gât"
Special  |  10 Iunie 2024, 15:52
1.
Răzvan Raț, cel mai tensionat moment cu Mircea Lucescu: "Nu mint cu nimic! Am vrut să-i bag microfonul pe gât"
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
SuperLiga  |  11 Iunie 2024, 12:19
2.
Viața lui Răzvan Raț sub aripa rebelului Dănuț Lupu: "Mă trezea la două dimineața să mergem în oraș. M-a călit mult..."
Cu cine a luat cina Simona Halep: "Sunt fericită să petrec ceva timp alături de acest super-om"
Cu cine a luat cina Simona Halep: "Sunt fericită să petrec ceva timp alături de acest super-om"
Tenis  |  10 Iunie 2024, 23:54
3.
Cu cine a luat cina Simona Halep: "Sunt fericită să petrec ceva timp alături de acest super-om"
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Ce pensie primești la recalculare dacă ai muncit pe salariu mediu timp de 35 sau 45 de ani?
Casa de Pensii confirmă când intră pensia pe iunie pe card. „Banii sunt deja la banci"
Casa de Pensii confirmă când intră pensia pe iunie pe card. „Banii sunt deja la banci"
Casa de Pensii confirmă când intră pensia pe iunie pe card. „Banii sunt deja la banci"
Cum poți obține 200 de lei într-o singură zi fără să plătești taxe și impozite la stat?
Cum poți obține 200 de lei într-o singură zi fără să plătești taxe și impozite la stat?
Cum poți obține 200 de lei într-o singură zi fără să plătești taxe și impozite la stat?
Știri de ultimă oră din sport
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
SuperLiga   |  12 Iunie 2024, 23:27
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Nu se opresc problemele pentru Nicu Grameni! Doi minori, acuzații grave la adresa fostului crainic de la Dinamo: ”Îi făcea masaj în zona intimă!”
Nu se opresc problemele pentru Nicu Grameni! Doi minori, acuzații grave la adresa fostului crainic de la Dinamo: ”Îi făcea masaj în zona intimă!”
Fotbal   |  12 Iunie 2024, 23:12
Nu se opresc problemele pentru Nicu Grameni! Doi minori, acuzații grave la adresa fostului crainic de la Dinamo: ”Îi făcea masaj în zona intimă!”
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
Liga 2   |  12 Iunie 2024, 22:31
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
SuperLiga   |  12 Iunie 2024, 22:20
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
SuperLiga   |  12 Iunie 2024, 21:48
OFICIAL | Oțelul se întărește în compartimentul ofensiv. Transferul anunțat de gălățeni
Giovanni Costantino poate reveni în România. Ce club îl așteaptă pe banca tehnică
Giovanni Costantino poate reveni în România. Ce club îl așteaptă pe banca tehnică
Liga 2   |  12 Iunie 2024, 21:24
Giovanni Costantino poate reveni în România. Ce club îl așteaptă pe banca tehnică
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten
SuperLiga   |  12 Iunie 2024, 21:17
Adrian Mititelu a intrat în direct și a făcut anunțul despre Bauza și Baeten
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  12 Iunie 2024, 20:43
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Corespondență EURO Fanii lui Celtic, cuvinte de laudă la adresa noului antrenor al Rapidului: ”Foarte experimentat. Poate ia campionatul în...
EURO 2024   |  23:36
Fanii lui Celtic, cuvinte de laudă la adresa noului antrenor al Rapidului: ”Foarte experimentat. Poate ia campionatul în România”. Cum se distrează scoțienii la EURO 2024
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
SuperLiga   |  23:27
Mihai Iosif i-a luat apărarea lui Daniel Niculae, după îndepărtarea sa de la Rapid: ”Ce putea să spună? Să refuze galeria?”
Nu se opresc problemele pentru Nicu Grameni! Doi minori, acuzații grave la adresa fostului crainic de la Dinamo: ”Îi făcea...
Fotbal   |  23:12
Nu se opresc problemele pentru Nicu Grameni! Doi minori, acuzații grave la adresa fostului crainic de la Dinamo: ”Îi făcea masaj în zona intimă!”
Răzvan Raț vs ”Fiara” Lăcătuș: ”M-a luat de pe culoar: Te sui pe gard!” Meciul jucat în Ghencea pe care fostul rapidist nu îl...
SuperLiga   |  22:37
Răzvan Raț vs ”Fiara” Lăcătuș: ”M-a luat de pe culoar: Te sui pe gard!” Meciul jucat în Ghencea pe care fostul rapidist nu îl va uita: ”M-a înjurat vreo două minute”
NEWS ALERT | Gigi Becali a anunțat transferul făcut de FCSB: "Peste 1.000.000 de euro"
SuperLiga   |  22:34
NEWS ALERT | Gigi Becali a anunțat transferul făcut de FCSB: "Peste 1.000.000 de euro"
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
Liga 2   |  22:31
CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"
SuperLiga   |  22:20
Gigi Becali se contrazice în privința aducerii lui Marius Ștefănescu la FCSB: "Avem discuții" / "Nu e nimic"