exclusiv Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
Galerie foto(19) Galerie foto (19 fotografii): Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
Vlad Stoica | Publicat: 23.06.2026 21:03 | Actualizat: 23.06.2026 21:03
Invitat la iAMsport LIVE, Dragoș Anghel și-a amintit de perioada în care Gigi Becali a început să investească bani la Steaua și a lansat acuzații dure la adresa lui Viorel Păunescu și Victor Pițurcă.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Dragoș Anghel, fiul lui Vasile Anghel, fost jucător și conducător de la Dinamo, cu puternice influențe la MAI, susține că cei doi l-ar fi subestimat pe actualul patron al FCSB și ar fi încercat să profite de situația financiară în care se afla la acea vreme.
Discuția se întoarce în urmă cu 23 de ani, când Gigi Becali s-a săturat să pompeze bani la Steaua fără să aibă o hârtie la mână prin care să-și poată recupera investiția. Plătise deja peste 5.000.000 de euro în club, dar a închis robinetul pentru a-și clarifica statutul.

Păunescu și Pițurcă au vrut să-l ”ardă” pe Gigi Becali?
Potrivit lui Dragoș Anghel, atât Viorel Păunescu, cât și Victor Pițurcă ar fi considerat că pot profita de pe urma lui Gigi Becali, pe care nu îl vedeau drept omul de afaceri influent de mai târziu.
În pofida faptului că fuseseră încasate zeci de milioane de dolari din transferurile de jucători, clubul Steaua ajunsese la fundul sacului. Nu mai avea puterea de a se autofinanța, iar Gigi Becali a ales să bage bani pentru a-și ajuta prietenii, în special pe Viorel Păunescu.
Dragoș Anghel este de părere că Viorel Păunescu și Victor Pițurcă nu se așteptau la demersurile lui Gigi Becali de a prelua echipa, sperând că împrumuturile vor continua mult timp, iar ingineriile lor financiare le vor aduce bani frumoși.
Iată ce a povestit Dragoș Anghel, apropiat al lui Gigi Becali, la iAM Ștucan:
Costin Ștucan: Viorel Păunescu, cheie în privatizarea Stelei și povestea asta care a ajuns acum, cu Steaua și FCSB. Deci, e omul care mi se pare că a încurcat toate apele atunci.
Dragoș Anghel: Nu a încurcat, nu a știut că trebuie să ia și aia și aia. Știu atât: a fost scandal mare în sală, la acea adunare, când George Păunescu era împotriva lui Gigi Becali, nu-l halea cu niciun medicament. George Păunescu, un tip educat, la un alt nivel, fost ofițer cred, pe afară, prin Italia, pe trading, influențe, nu contează. Nu asta e important…
Costin Ștucan: El nu-l suporta, dar Viorel era…
Dragoș Anghel: Din ce știu eu, nea Viorel și cu Pițu - «cap de crimă» - nenea Piți, au zis că-l exploatează pe Gigi.
Costin Ștucan: Cum i-ai zis, «cap de crimă»?
Dragoș Anghel: Da, e cel mai …N-are rost să spun. Nemernic din punctul meu de vedere. Ei l-au subestimat pe Gigi Becali non-stop. Flonca, flonca, șlapi, sandale, venea pe Lido, ei veneau îmbrăcați, aranjați, oameni cu o anumită..
Costin Ștucan: Da.
Dragoș Anghel: Nea Piți, tovarăș cu el (n.r. - Viorel Păunescu), frație: «Hai să-l luăm pe ăsta și să-l tocăm de material». Gigi nu avea nici 1% din ce are acum. Luase amploare, avea terenuri foarte multe. Dar jucând la cazino, pierdea pe șapte mâini. Astăzi pierdea ce avea în buzunar, a doua zi trebuia să vând un teren mai ieftin, sub prețul piesei, ca să plătească ce pierdea și dobânda. Gigi era de trei ori ce-i acum, dacă avea ce a pierdut și nu juca. Bani mulți. Și ce-au zis ei în mintea lor, spun eu în interpretarea mea, martor, la cât mă duce capul: «Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera. Cum îl ardem? Zicem că-i dăm Steaua, dar nu-i dăm Steaua». Ei erau într-o penurie de bani.
Costin Ștucan: Prăduiseră clubul.
Dragoș Anghel: Da, la temelie. Ajunsese la retrogradare și fără niciun leu. Dacă și toate cantonamentele le făceau la Rex și costau 700.000 de dolari. Dacă-ți zic că i-au cerut lui Gigi 30.000 sau 60.000 de dolari numai pentru câteva persoane care mâncau la Lido.
Costin Ștucan: Adică supraevalua cantonamentele.
Dragoș Anghel: Bineînțeles. Rupeau. Totul se duce la nea Viorel cu Piți, că era blatul lui. Și au zis: «Hai să-l ardem pe gâscan». Nu cred că nea Viorel a fost promotorul ideii. Domnul Pițurcă știa diverse și îl ducea capul la prostii. Părerea mea.

Costin Ștucan: Ok.
Dragoș Anghel: Numai că Gigi al meu nu era gâsca pe care o credeau ei. La vremea aia se chinuiau cu banii și au ajuns la o sumă considerabilă. Gigi tot dădea bani, dar pe ce? Într-o zi, stăteau doar ei trei în restaurant, la Lido, îi dădeau calde și lui. Eu zic cum cred eu: «Îl băgăm și pe țărănușul ăsta în seamă». Dar Gigi, mai șmecher decât ei, îi lăsa să bată câmpii, mirosea pericolul, e iute la d-astea de viață.
Costin Ștucan: Ok.
Dragoș Anghel: Într-una din discuțiile noastre, nu știu dacă Gigi mai recunoaște, dacă-și mai aduce aminte… Ajunsese la 3-4.000.000 și îi zic: «Băi, Gigi, dar unde ajungi cu ăștia?» / «Lasă-mă, mă, că știu eu, mă înveți tu pe mine? Piți, fratele meu» / «Ce știi tu, mă? Ai vreun act pe banii ăștia?» / «Ce-mi trebuie mie acte, e nea Viorel și Piți» / «Te rog eu frumos, pune-te cu cine vrei la bani, dar nu cu nea Viorel. Cu ăștia vorbești...».
Costin Ștucan: I se spunea Rechinul.
Dragoș Anghel: «Dar nu te pune cu ăștia». Eu mă refeream și la George Păunescu. Și zic: «Ia, Gigi, ceva, o hârtie că ai dat banii să te judeci» / «Du-te, bă, că nu-mi fac ei mie asta, nea Viorel, Piți». Dar pentru că Gigi e foarte deștept și intuitiv, iute la minte... Are un fler la afaceri. S-a dus acasă, s-a gândit și a zis că poate prostul ăla avea dreptate. I-am semănat un semn de întrebare. S-a dus la avocați și a zis: «Ce să le iau ăstora?». Și avocații l-au învățat: «Ia drepturile federative ale jucătorilor». Așa a ajuns de a luat 5-6 jucători și dând bani în continuare pentru echipă a început să bată cu pumnul în masă, s-a răzvrătit, s-a certat și cu nea Viorel…Viorel Păunescu, pașnic, băiat șmecher, pas înapoi, și Gațu: «Băi, dați-mi clubul».

Cum a evoluat cazul FCSB - Steaua:
- În vara lui 1998, MApN a înființat o ONG, AFC Steaua, care urma să se ocupe doar de secția de fotbal a Clubului Armatei. La conducerea AFC a fost numit Viorel Păunescu. Noua echipă AFC Steaua a primit spre folosință, printre altele, marca Steaua și palmaresul. Acestea rămâneau în proprietatea Ministerului Apărării Naționale, AFC primea numai dreptul de folosire a lor.
- La începutul anilor 2000, AFC Steaua a început să împrumute bani de la Gigi Becali. În contul creanțelor, Gigi a primit drepturile federative ale jucătorilor și promisiunea că avea să capete și acțiuni într-o SA care avea să fie creată.
- În ianuarie 2003 este înființată SC FC Steaua București SA. Fondatorii: AFC Steaua, reprezentată de către Teia Sponte, George Becali, Viorel Păunescu, Victor Pițurcă, Lucian Becali. Acționarul majoritar al noii SA este Gigi Becali, cu 51 la sută.
- În tranzacția extrajudiciară înregistrată la notar e scris că ”SC Fotbal Club Steaua București SA va prelua, fără nicio altă formalitate, locul din Divizia A și toate drepturile AFC: obținere de certificat sportiv, înscrierea la Ministerul Tineretului și Sportului, înlocuirea certificatului sportiv la FRF și la LPF”.
- Din Adunarea Generală a AFC făceau parte și trei reprezentanți ai MApN, generalii Eugen Bădălan, Cătălin Zisu și Traian Pigui. În prima Adunare Generală convocată cu scopul de înființare a FC Steaua București SA, generalul Bădălan a demisionat din Consiliul de Administrație al clubului și a părăsit sala când a realizat că scopul era ca Gigi Becali să devină proprietarul echipei de fotbal. Zisu a ieșit și el din sală. Pigui, al treilea om al Armatei în AG, nu a participat la acea ședință.
- Becali a convocat o nouă Adunare Generală la care au participat: Viorel Păunescu, Victor Pițurcă, Teia Sponte, Lucian Becali. În ședința aceea a fost încheiată tranzacția extrajudiciară prin care Gigi a primit 51 la sută dintre acțiunile nou-înființatei SC FC Steaua București SA. FRF a acceptat s-o înlocuiască în campionat pe AFC Steaua cu FC Steaua SA.
- În decembrie 2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit că Armata are în exclusivitate drepturile asupra mărcii și a numelui Steaua București. Forțat să modifice numele echipei lui, Becali a botezat-o FC FCSB și a desenat o siglă nouă.

Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite







