Sorin Cârțu, analiză ”la sânge” a echipei naționale U21: ”El n-a jucat nimic, nu de două milioane de euro”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Sorin Cârțu, analiză ”la sânge” a echipei naționale U21: ”El n-a jucat nimic, nu de două milioane de euro”

Alexia Ciobanu   |   Publicat: 29.06.2023 14:37   |  Actualizat: 29.06.2023 15:27

Sorin Cârțu (67 de ani) a făcut praf naționala mică a României. Fostului președinte al Universității Craiova nu i-a scăpat niciun detaliu și nu s-a ferit din a menționa fiecare greșeală.

Naționala României a terminat pe ultimul loc al grupei, cu un singur punct, și fără niciun gol dat. Astfel, și-a luat adio de la speranțele la sferturi, iar calitatea echipei naționale U21 a fost aspru judecată de reprezentanții fotbalului românesc.

Nici bine nu a părăsit lumea fotbalului că s-a întors să o demoleze. Sorin Cârțu a analizat parcursul dezamăgitor a naționalei și a evidențiat lipsurile echipei, dar și problemele individuale ale jucătorilor.

Ce spune Cârțu despre industria pe care a părăsit-o

Sorin Cârțu nu s-a ferit de rănit sentimente în declarația sa și l-a făcut praf, live la Digi Sport, pe Octavian Popescu. Problema, spune fostul președinte al craiovenilor, este că jucătorii au cote înalte pe care, însă, nu le demonstrează și pe teren.

Cea mai mare deficiență a noastră este la elementele de bază, la cultura fotbalistică. Pasa, preluarea, protecția balonului. E vreunul dintre ai noștri care să fi jucat de două milioane de euro, să vii cu ofertă pentru el? Niciunul! Octavian Popescu n-a jucat nimic, n-a jucat de două milioane. Sunt niște decepții!

M-am uitat la lumea cealaltă, Italia, Franța, Spania. Toată lumea preia mingea pe direcția de alergare. Când o preia zici că s-a spart mingea. La noi e ceva incredibil. Am avut ieri atâtea momente de superioritate numerică și ca spațiu, dar mingea era întârziată de Octavian Popescu pentru că el voia să și-o facă pe dreptul, să intre în interior”, a spus Sorin Cârțu.

Mai mult, Sorin Cârțu sugerează că problema ”tricolorilor mici” ar fi individualismul lor. Jocul de echipă este crucial în fotbal, iar demersul a fost de așa natură pentru că jucătorii naționalei U21 și-au văzut doar interesele proprii.

”Sunt decepții mari la cum s-au prezentat la acest Campionat European. Nu aveam nicio șansă, atât timp cât toți jucătorii, fără excepție, nu au jucat decât pentru interesul lor, individual. Au fost situații de 2 contra 1 dar au tras la poartă. Au fost situații în care să grăbească acțiunea, dar nu, au încercat să iasă prin dribling, să se vadă calitatea”, a adăugat fostul președinte al Universității Craiova.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
Armenia U21 - România U21 0-1. ”Tricolorii” mici urcă pe prima poziție în grupa preliminară pentru EURO 2025
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21 ratează victoria în ultimele minute în deplasarea cu Elveția U21
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
România U21, învinsă de Albania U21. Elevii lui Pancu au condus cu 2-0, dar au pierdut lamentabil
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
Pancu a prefațat campania de calificare la EURO U21 2025 și a motivat selecția! Ce spune despre Tavi Popescu
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Ioan Andone a izbucnit, după scandalul în care a fost atras Costel Orac: ”Nu îi e rușine? Ăștia sunt oameni de nimic”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”
EXCLUSIV | Dănuț Lupu, reacție dură la adresa celor de la CSA, după bătaia în care a fost implicat și Costel Orac: ”Te chem la mine și tu mă dai afară din casă?!”

Cele mai citite

Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Fotbal  |  12 Aprilie 2024, 18:36
1.
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
2.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
3.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  13 Aprilie 2024, 10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:19
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
”Fuga spre Est”. Dan Ștefănescu, opinie dură despre transferul lui Florinel Coman în Qatar
Editorialisti   |  13:21
”Fuga spre Est”. Dan Ștefănescu, opinie dură despre transferul lui Florinel Coman în Qatar
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Diverse   |  12:57
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
SuperLiga   |  12:17
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
SuperLiga   |  11:16
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Rezultate / Clasamente