Un antrenor legendar anunță schimbarea care va revoluționa fotbalul: "Cine va face asta primul va fi considerat un geniu"

Mourinho anunță o mare transformare în felul în care antrenorii vor vedea fotbalul în viitor Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Un antrenor legendar anunță schimbarea care va revoluționa fotbalul: "Cine va face asta primul va fi considerat un geniu"
Foto: Profimedia  |   Mourinho anunță o mare transformare în felul în care antrenorii vor vedea fotbalul în viitor

George Drafta   |   Publicat: 22.04.2024 22:59   |  Actualizat: 23.04.2024 09:01

Jose Mourinho (61 de ani), antrenor liber de contract în prezent, consideră că în viitorul apropiat marii antrenori din fotbal vor putea opta pentru o transformare spectaculoasă a jocului defensiv. Aceștia ar putea să joace fără portar în anumite momente ale partidelor.

Portughezul consideră că aceasta ar fi următoarea schimbare revoluționară a jocului ce a cucerit planeta în ultima sută de ani.

Rolul portarului în fotbalul modern s-a schimbat, iar cei trimiși între buturi ar putea să preia în finalul unor meciuri rolul liberoului din trecut.

Mourinho anunță o schimbare majoră în fotbal

Managerul lusitan, de trei ori câștigător al titlului în Premier League cu Chelsea, e de părere că exemple precum cele ale lui Neuer, Ederson sau Onana vin în sprijinul acestei idei.

Camerunezul lui Manchester United a fost văzut în semifinala Cupei Angliei contra celor de la Coventry având mai multe intervenții în afara careului și chiar prezențe în zona cercului de la centrul terenului.

Pe viitor, Mourinho e de părere că portarii ar putea să fie înlocuiți cu jucători de câmp care să poarte tricou de portar, dar să nu folosească mănușile.

Mourinho este liber de contract după despărțirea de AS Roma, în luna ianuarie

„De ce joci cu un portar, chiar dacă este bun cu picioarele, aproape la mijloc, dacă poți face asta cu un jucător potrivit? Văd că se întâmplă schimbarea. Iar antrenorul care o face va fi considerat un geniu.

Să ai un jucător în plus acolo... când adversarii sunt departe de poarta ta și mai sunt 10 minute? Să încercăm, da!”, a declarat Jose Mourinho, citat de cei de la The Telegraph.

O altă transformare a echipelor în viziunea celui supranumit The Special One ar fi utilizarea cât mai multor fundași centrali întrei cei 11 titulari. Doar că unii dintre ei ar ocupa alte posturi considerat defensive.

Pep Guardiola deja folosește acest sistem la Manchester City. De multe ori John Stones este mijlocaș central, iar fundași centrali ca Gvardiol sau Natha Ake sunt trimiși pe flancuri.

„Uită-te la Manchester City, uită-te la Arsenal, doar pentru a da două exemple. Câți fundași centrali au în echipă? Uneori au șase. Ca principiu. Apoi joacă pe alte posturi.

Joacă fundaș dreapta, fundaș stânga, joacă la mijloc. Dacă sunt jurnalist, l-aș întreba pe manager de ce. Ei simt nevoia de stabilitate și de compactitate defensivă”, a mai punctat tehnicianul de 61 de ani.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
Alex Chipciu recunoaște discuțiile cu FCSB: ”Nu pot să neg”. Când va lua decizia
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru
FCSB a mai câștigat un titlu de campioană, de data asta contra Stelei. Reacția lui George Ogăraru
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB

Cele mai citite

Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Special  |  17 Mai 2024, 11:02
1.
Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Special  |  16 Mai 2024, 21:54
2.
Câți bani a cheltuit Răducioiu în cei 10 ani petrecuți la Monaco: "Regret! Viața era foarte scumpă acolo..."
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Tenis  |  17 Mai 2024, 12:44
3.
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
Știri de ultimă oră din sport
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:54
Când aflăm ultima reprezentantă a României în cupele europene. Meciul dintre Universitatea Craiova și Universitatea Cluj a fost programat
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 18:13
Ioan Ovidiu Sabău și-a băgat în ședință jucătorii la pauza meciului cu Oțelul: ”A fost o discuție mai aprinsă”
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Stranieri   |  19 Mai 2024, 17:40
Ce fac stranierii români. Adrian Rus și Vlad Dragomir au câștigat cupa în Cipru. Tătărușanu, fără replică în fața vedetelor lui Al Ahli
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 17:03
Neil Lennon este la București! Viitorul antrenor al Rapidului este așteptat pe Giulești la meciul cu FCSB
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 16:29
Oțelul Galați - U Cluj 0-2. ”Șepcile roșii” trec de Oțelul și joacă ultimul act pentru Conference League cu Universitatea Craiova
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
foto ”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 15:05
”Bocciu” i-a vizitat pe rapidiști după eliberare și a postat o imagine din care lipsește un om de bază din Giulești: ”La luptă, tată!”
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 14:19
Un jucător de la Rapid, pe lista de achiziții a celui mai titrat club din Europa! Giuleștenii vor în schimb vedeta lui FCU Craiova
EXCLUSIV | David Tremayne, jurnalist F1: “Senna era foarte conștient de mortalitate în acel weekend”. Povestea celor 37 de secunde în care brazilianul a tăcut
EXCLUSIV | David Tremayne, jurnalist F1: “Senna era foarte conștient de mortalitate în acel weekend”. Povestea celor 37 de secunde în care brazilianul a tăcut