Primul român care concurează, după 95 de ani, în celebra cursă de 24 de ore de la Le Mans
![Filip Ugran este pilotul român care va concura la Le Mans după 95 de ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F9%2F299%2F168631251649873a8c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 10.06.2023 10:00 | Actualizat: 10.06.2023 11:00
Românul Filip Ugran (20 de ani) va concura în acest weekend în una dintre cele mai prestigioase curse auto din lume: cele 24 de ore de la Le Mans. Pilotul celor de la Prima va fi primul român, după 95 de ani, care va lua startul în celebra competiție. Cei care au deschis balul românilor pe circuitul francez au fost Cantacuzinii, Ionel și Gheorge Ghica.
Cel care, în 1928, a venit cu ideea de a se înfrunta și altfel decât în bijuterii și palate cu celelalte case nobile din Europa, a fost Ionel Ghica Cantacuzino.
Mare pasionat de automobile și avioane, un împătimit al vitezei, Prințul Jean Ghika Cantacuzene, așa cum era cunoscut în presa vremii, ratase de puțin, tot în 1928, participarea la Indianapolis 500.
La 24 de ani, Ionel, bun prieten cu inginerul francez Rene Cozzete, stabilise un record cu o mașina creată de acesta, având o medie orară de 175km/h pe distanța de 8 kilometri.
Cum la Indianapolis nu fusese primit, din rațiuni de siguranță, automobilul fiind foarte fragil, Prințul Ionel s-a orientat spre LeMans. L-a cooptat în echipă și pe fratele său mai mare, Gheorge Ghica Cantacuzino.
Pentru a nu risca o nouă dezamăgire, cei doi frați s-au orientat spre o Chrysler 72, una dintre cele patru mașini înscrise de o echipă creată de nobili belgieni și francezi.
Familie bogată, Cantacuzinii au contribuit și ei cu ceva bani la transformarea acestora pentru curse. Motorul de 4 litri în 6 cilindri dezvolta o putere de 75 de cai putere.
Cu Prințul Ghica la volanul mașinii cu numărul 7, care a pilotat mai mult de 70% din cele 24 de ore, echipajul român s-a clasat pe un meritoriu loc 4 în categoria sa.
“Ionel Ghica Cantacuzino a renunțat la o carieră în automobilism și s-a dedicat competițiilor aeronautice. În 1932, a zburat 25 de mii de kilometri în 62 de ore și 25 de minute, de la București la Saigon și înapoi. (Astfel a devenit primul roman care zboară pe deasupra Asiei)”
Românul Filip Ugran participă la Le Mans, ediția 100
După 95 de ani, un alt român va lua startul în celebra cursă de la Le Mans. Filip Ugran, pilot Prema Racing, va fi prezent la cea de-a 100 ediție a întrecerii din Campionatul Mondial de Anduranță.
Mașina al cărei volan este împărțit de Filip, Bent Viscaal și Andrea Caldarelli este înscrisă la categoria LMP2.
“Țelul e să câștigăm, pentru că avem o echipă foarte puternică și asta ne dorim toți. De asta suntem aici și vrem să câștigăm cursa, curse, și campionatul” Filip Ugran, pilot Prema
Primele două curse ale lui Filip au adus rezultate mixte. La Sebring, în etapa inaugurală, a terminat pe locul 8 în categoria sa, iar la Portimao, românul a ieșit pe 5. Echipajul Ugran-Viscaal-Caldarelli a făcut cea mai bună cursă la Spa-Francorchamps, acolo unde a încheiat pe poziția a 4-a.
Pentru LeMans, Filip și-a propus un loc pe podium, ceea ce ar fi o premieră pentru motorsportul din România. Iar pilotul ar reuși ceea ce Prinții Ionel și Gheorghe Ghica Cantacuzino doar au visat.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Nume mari ale sportului românesc au participat la etapa a 2-a a Campionatului Național Women Rally, competiție susținută de iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F6%2F18394%2F17202708012683e9c1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Women Rally, competiție susținută de iAMsport.ro, va avea loc pe Arena Națională](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F2%2F18161%2F171991846229f97a08.jpg&w=540&h=360&c=1)
![EXCLUSIV | Cristiana Oprea: “Vom fi la startul Europeanului de raliuri!” Cristiana este singura femeie pilot din România care a participat în etape de Campionat Mondial și European FIA ERC](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F9%2F13792%2F1712650258978b6c99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Se vinde o mașină legendară: Range Rover-ul folosit de Mike Tyson. Doar modificările au costat 171.600 $, dar prețul de pornire e mult mai mic. Cum arată în interior](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F21%2F12761%2F171101939881799a4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pilotul care era să devină vicepreședintele celor de la Real Madrid. Cristian Munteanu îți spune povestea lui Carlos Sainz sr., câștigător al Dakarului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F20%2F9570%2F170575352042dce3e2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dacia își face super-echipă pentru Raliul Dakar 2025: cvintuplul câștigător al celebrei curse și deținătorul trofeului, Nasser Al-Attiyah, va fi unul dintre piloții mărcii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F12%2F12%2F7791%2F17023875234e914b25.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)