interviu Hamilton dezvăluie cheia revirimentului. ”Lor le datorez totul!”
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Hamilton dezvăluie cheia revirimentului. ”Lor le datorez totul!”
Răzvan Codorean | Publicat: 23.06.2026 17:17 | Actualizat: 23.06.2026 17:20
Septuplul campion mondial și-a încărcat bateriile pentru cursa din weekend, dar, asaltat de jurnaliști după primul succes la Ferrari, a vorbit despre modul în care a trecut de la un 2025 dezamăgitor la statutul de pretendent la titlu.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
În 2025, lui Lewis i se numărau nereușitele. Mai cu seamă că nu era vorba doar despre lipsa victoriilor în Grand Prix (a câștigat doar un Sprint) sau incapacitatea de a ajunge pe podium, ci și, la un moment dat, despre eliminări premature în calificări. Erau o mulțime de voci care se întrebau dacă nu cumva britanicul, unul dintre veteranii Formulei 1, a ajuns la momentul la care trebuie să se gândească la retragere. Iar Ferrari, pe de altă parte, să dea credit tinerilor, mai ales că are în mânecă atuul unui Bearman extrem de talentat.
Iar acum, iată, lucrurile s-au schimbat radical. Hamilton a preferat să stea departe de ochii lumii între cele două campionate. S-a reîncărcat mental, a făcut reglaje fine în toate aspectele legate de curse, și a revenit în forță. Iar acum este omul momentului și, alături de revelația Antonelli, care a dominat începutul de sezon, un candidat serios la titlu.
”Ei m-au salvat. Le datorez totul”
Asaltat de media după victoria din Grand Prix-ul Catalunya – Barcelona, Hamilton a explicat că, deși mulți oameni s-au îndoit de el, inclusiv foști piloți deveniți analiști, i-a ascultat și pe cei care nu au încetat niciodată să creadă în el. Echipa și fanii.

„Simt cu adevărat că fanii mei m-au salvat anul trecut”, a spus el după ce a obținut prima sa victorie în aproape doi ani în F1. „Și familia și prietenii mei care au fost alături de mine în tot acest timp. Lor le datorez totul”, a declarat el pentru Sky Sports.
Pentru a continua, amintind inclusiv declarațiile unui Ralf Schumacher, care, chiar și în acest început de an, sugera că a sosit momentul ca Hamilton să lase locul celor mai tineri. „Cred că oamenii care spun lucruri negative le folosesc adesea drept combustibil. E ușor să fii negativ la adresa altor oameni și cred că cel mai rău lucru este atunci când este vorba de un pilot care știe cât de greu este să facă această meserie în acest sport și care nici măcar nu a avut succesul pe care l-am avut eu, și totuși vorbește negativ.
Dar, așa cum am spus, fanii m-au salvat. Anul trecut, mai mulți fani mi-au strigat: «Nu uita cine ești». Și asta m-a mișcat cu adevărat. M-a făcut să mă întreb cum aș putea să mă regăsesc, cum să-mi recapăt echilibrul, cum să găsesc curajul și puterea de a continua, de a continua să construiesc și de a continua să încerc.
Și echipa a fost incredibilă. Au fost multe lucruri pe care am vrut să le schimb, chiar și în cadrul grupului meu de inginerie de curse. De asemenea, am contribuit la îndrumarea dezvoltării mașinii în direcția corectă. Mai sunt multe de făcut”, a menționat britanicul.
Decis să lupte pentru titlul 8

Evident, Hamilton a vorbit și despre emoțiile din Catalunya: „Îmi amintesc că vedeam mașina roșie și mă întrebam mereu cum ar fi să câștig cu ea. Cum ar fi să fiu pe podium și să fiu cel care oferă echipei momentul potrivit pentru a cânta imnul național. Și nu există nimic asemănător. Este absolut incredibil. Și am venit aici dintr-un loc foarte jos. Cred că totul se reduce la a nu renunța niciodată, a nu te îndoi niciodată de tine însuți, a nu renunța niciodată și pur și simplu de a continua să încerci.”
În ceea ce privește speranțele la titlu, el spune că, pentru moment, important este ca echipa să ajungă să lupte constant pentru victorie contra celor de la Mercedes. Iar dacă acest lucru se va întâmpla, poate venit și titlul 8.
„Ca să fiu sincer, având în vedere cum a început anul, nu mă gândeam la un al optulea titlu. Desigur, obiectivul nostru era să câștigăm din nou, dar am fost întotdeauna conștient că asta necesită timp. În plus, Mercedes a început sezonul cu o mașină spectaculoasă și un ritm impresionant, iar ambii piloți fac o treabă excelentă.
Știm că avem un deficit de putere. Vor exista circuite cu linii drepte foarte lungi, unde acest lucru ne va afecta și mai mult. Dar, așa cum am spus, avem o bază excelentă. Dacă vom continua să creștem performanța și vom reuși să fim mai rapizi în viraje, poate că putem reduce puțin acest dezavantaj până când ne vom îmbunătăți sau vom reduce diferența de putere. În acest moment este foarte dificil să gândești pe termen lung. Este pur și simplu o chestiune de a lua lucrurile cursă cu cursă, săptămână cu săptămână.
Fizic mă simt grozav. Concurez împotriva unor tineri de 19 ani care se descurcă incredibil de bine, dar mă simt și grozav. Este foarte devreme în sezon pentru a fi unde suntem. Cei de la Ferrari au ascultat cu adevărat și au muncit incredibil de mult pentru a găsi performanță și a inova. Anul acesta este despre inovație. Am dezvoltat soluția de evacuare spate, aripa spate, «Macarena». Avem mult de lucru în față. Acest lucru nu se va întâmpla în niciun caz automat în fiecare cursă. Avem un munte imens și foarte abrupt de urcat pentru a încerca să facem ceea ce Mercedes a făcut tot sezonul. Dar am demonstrat că se poate”, a încheiat Hamilton.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite








