Bernadette Szocs, nervoasă după eliminarea de la JO: ”Am fost furată!” / ”Încearcă să se lege de chestii”
![Foto 32/32](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19654%2F172244401075ed0b1c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 31.07.2024 19:40 | Actualizat: 01.08.2024 01:07
Bernadette Szocs (29 de ani) a lansat un atac la adresa arbitrajului, după ce a fost eliminată și din proba de simplu feminin de tenis de masă de la Jocurile Olimpice de la Paris.
Eliminată în optimile probei de simplu de la Jocurile Olimpice, de buna ei prietenă, Sofia Polcanova, Bernadette Szocs a lansat un atac dur la adresa arbitrajului în urma partidei.
Românca este de părere că maniera în care au fost judecate anumite acțiuni ale sale a fost una greșită, pe fondul căreia ar fi fost ”furată”.
Totuși, Szocs este optimistă și dornică să își ia revanșa la ultima probă, cea de dublu feminin, și să pună mâinile pe medalia olimpică mult dorită.
Bernadette Szocs: ”Nu a fost ușor să joc în același timp cu un francez”
”Nu a mers jocul cum îmi doream și mi-am propus. Din păcate... și adversara mea a jucat foarte bine. A făcut mai puține greșeli, față de mine. Asta a făcut diferența. Trebuie să accept că a fost mai bună decât mine.
Bineînțeles că n-a fost ușor să joc în același timp cu un francez. Toată galeria a fost doar pentru el. Noi jucăm mingea și se țipa, se făcea gălăgie. Nu este scuză. Nu m-a interesat, am încercat să mă focusez la maxim, să încerc să dau totul din mine.
Din păcate, nu am reușit să câștig. Era deja a treia servă când mi-a luat arbitrul. Este o servă unde nu arunc cum spune el. Am încercat să chem pe un alt arbitru. Dacă arbitrul oficial a decis chestia asta, nu se mai poate da înapoi.
Am încercat să întorc meciul de la orice scor. Am luptat până la capăt. Din păcate n-a fost să fie meciul meu. Sper să reușesc să câștig la echipe.
”Nu pot lăsa de la mine când știu că am dreptate”
Nu neapărat că m-a scos din ritm. E un pic stresant, încearcă să se lege de unele chestii doar ca să pară ei mai spectaculoși. De data asta, poate la serva cealalată mai spuneam, dar ideea este că am servit altă servă și nu a avut dreptate.
Când are dreptate, închid ochii și trec mai departe. Nici nu pot lăsa de la mine când știu că am dreptate și am fost furată pe nedreptate. Mai am o șansă pe proba de echipe. Mă voi focusa pe proba de echipe.
Asta este, sunt supărată, dar acum nu mai pot da înapoi timpul. Trebuie să accept. O să mă revanșez pe proba de echipe la următoarele concursuri. O să analizez ce am greșit și ce trebuie să fac să nu mai repet aceeași greșeală la meciuri pe echipe.
Depinde de situație, nu este atât de ușor, dar cum am spus și înainte, mi-a rămas doar proba de echipe. Nu mai am ce să fac, vreau, și îmi doresc din inima să câștig cu echipa. Nu mai am ce să fac, încerc să trec peste.
Sunt sigură că voi reuși, cum am trecut și după proba de dublu mixt. Este un regret în inima mea, pentru că știu că pot mai mult”, a declarat Bernadette Szocs.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Câți bani primește David Popovici de la CS Dinamo pentru cele două medalii câștigate la Jocurile Olimpice. ”Este un brand uriaș, să îl folosim”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19706%2F172252586809bf956c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris site-ul Jocurilor Olimpice despre argintul Ancuței Bodnar și Simonei Radiș: ”Au fost învinse de 'supermame'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19694%2F17225129871fc9cac3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Ardelenii se luptă pentru calificare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)