Camelia Potec, despre așteptările pe care le au românii de la David Popovici: ”O medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă!”
![David Popovici, calificat în finala 200m liber la Jocurile Olimpice 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19530%2Fc150-4b93495d-172226298341a6baa6.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denisa Ștefan | Publicat: 29.07.2024 19:44 | Actualizat: 29.07.2024 19:44
Camelia Potec, președinta Federației Române de Natație și Pentatlon Modern (FRNPM), a vorbit despre presiunea care e pusă pe umerii lui David Popovici (19 ani), de la care se așteaptă o medalie de aur la Jocurile Olimpice.
David Popovici s-a calificat de pe primul loc în proba de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris. ”Rechinul” a reușit timpul de 1''44.53, fiind înaintea britanicului Duncan Scott și a americanului Luke Hobson. Înotătorul român va pleca de pe culoarul patru și este considerat favorit să obțină medalia de aur.
Înaintea finalei care va avea loc de la ora 21:40, luni, 29 iulie, Camelia Potec i-a încurajat pe români să fie alături de sportiv și să îi fie alături indiferent de rezultatul final.
Fosta campioană olimpică a declarat: ”Suntem puțini stresați. Emoții multe. Eu cel puțin sunt și un pic supărată pentru că am văzut foarte multă lume care spune: ‘Gata, e medalie de aur!’. Nu este chiar așa și de aceea mesajul meu a fost să avem răbdare, să fim alături de David și să îl lăsăm să se concentreze. La urma urmei, să nu uităm că sunt 8 cei mai buni sportivi ai lumii calificați în această finală de 200 de metri liber. Bineînțeles, David s-a calificat cu primul timp, dar într-o finală olimpică știm că se poate întâmpla orice.
”Are nevoie de toată susținerea noastră ”
Suportul nostru este foarte important. Trebuie să transmitem numai energii pozitive și să fim alături de David de oriunde putem: din tribună, din spatele cortinei, de la televizor. David are nevoie de toată susținerea noastră în această finală olimpică. Sperăm că această zi să ne aducă bucuria pe care o așteptăm cu toții și să întrerupem bineînțeles lunga perioadă de timp fără medalii aduse de înotul românesc la Jocurile Olimpice. Ultima fiind Atena 2004, aurul câștigat de mine și bronzul cucerit de Răzvan Florea.
Din păcate n-au mai fost medalii, dar în această seară sperăm ca totul să fie bine și David să își îndeplinească obiectivul. Toată lumea a spus deja că e aur olimpic. Doamne ajută! E clar că avem încredere în el, dar o medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă. Bineînțeles că David este capabil să câștige această medalie de aur, dar finala are loc abia diseară și noi trebuie să fim lângă el și să îl încurajăm.
Sunt și părinții lui David, prieteni ai lui și ai fostelor glorii din natație. Va fi multă lume în tribune. Chiar mai devreme am vorbit cu Nadia, care își dorește să vină să îl încurajeze pe David. Cu siguranță că voi ajunge și eu la gimnastică zilele următoare. Domnul Țiriac, Ilie Năstase sper că va ajunge și el. Mihai Covaliu, președintele COSR și gloriile din înotul românesc.
David știe ce are de făcut. Îi urez succes și nu i-aș spune nimic altceva. O parte din ceea ce va face a discutat-o încă de aseară cu antrenorul lui, dar nu o să discut eu acest lucru”, a spus președinta FRNPM la Ambasada României la Paris, conform Fanatik.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Reacția fabuloasă a comentatorului TVR după ce David Popovici a obținut aurul olimpic: ”Nu știi cât de fericiți ne-ai făcut! Absolut incredibil!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19558%2F1722282502f2007b58.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele imagini cu David Popovici cu medalia de aur olimpică la gât! Reacția românului după victorie: ”Mă bucur că țara m-a urmărit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19555%2F1722281118e336a4c8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat presa internațională după ce David Popovici a câștigat aurul olimpic: ”Un final dramatic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19554%2F17222803364fb099ed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Novak Djokovic, anunț neașteptat după victoria cu Nadal de la JO: ”Voi fi foarte selectiv!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19545%2F1722275454cf1a3efc.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fabulos! Cum strânge galeria Petrolului Ploiești donații pentru scenografii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19550%2F172228239229369fff.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Atmosferă de derby adevărat la Petrolul - Rapid! Ce scenografie au pregătit prahovenii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19556%2F1722282462aef34219.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cursa lui David Popovici, difuzată pe Ilie Oană! Cum au reacționat fanii Rapidului și Petrolului când românul a cucerit aurul olimpic + Mesajul senzațional al prahovenilor pentru înotător](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19552%2F17222803788837d507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Klaus Iohannis îl felicită pe David Popovici pentru aurul olimpic obținut: ”Performanță extraordinară!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19553%2F1722280142eb599260.jpg&w=540&h=360&c=1)
![UTA rămâne fără victorie în SuperLiga, dar Mircea Rednic recunoaște: ”A fost echitabil”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19549%2F17222785790ae317c0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici, AUR pentru România la Jocurile Olimpice! Înotătorul a scris istorie la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19546%2F17222750682d90e9d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Chipciu, uluit după ce a aflat că doar ce a bifat meciul 300 în Liga 1: ”Sincer, nu știam! Chiar mă gândeam că sunt bătrân”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19547%2F17222780013f9f5b96.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău, nemulțumit de egalul cu UTA: ”Prea lenți, prea crispați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19548%2F1722277719e8e0d0dc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)