exclusiv Costin Ștucan îl critică pe președintele Klaus Iohannis: ”Ești un oportunist!” / ”E o gafă imensă”
![Foto 8/8](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19689%2F1722506808ba017410.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 01.08.2024 13:07 | Actualizat: 01.08.2024 14:07
În cadrul emisiunii ”Olimpicii”, jurnaliștii iAMsport.ro Costin Ștucan și Victor Vrînceanu au vorbit despre prezența președintelui României, Klaus Iohannis, la Jocurile Olimpice și mesajele de felicitări ale acestuia.
Klaus Iohannis a fost prezent la Jocurile Olimpice, unde a urmărit prestațiile mai multor sportivi români. Președintele țării a venit la Paris însoțit de soția sa, Carmen.
- Emisiunea ”Olimpicii” cu Costin Ștucan și Victor Vrînceanu se va difuza zilnic de la ora 10:00 pe pagina de Facebook iAMsport.ro, pe YouTube iAMsport.ro și pe contul nostru de TikTok.
- ”Olimpicii” este un proiect susținut de NetBet și Electrica Furnizare.
În cadrul emisiunii ”Olimpicii”, Costin Ștucan și Victor Vrînceanu au comentat prezența șefului statului în Franța, având în vedere investițiile derizorii făcute în sport în mandatele sale.
Costin Ștucan: ”Dacă nu era important, nu avea ce să caute acolo”
Costin Ștucan: Păi normal că știu, că domnul Iohannis era pe la Paris și râdea cu soția acum vreo săptămână, dacă nu era important nu avea ce să caute acolo
Victor Vrînceanu: Ți se pare anormal să susțină sportivii la Jocurile Olimpice?
Costin Ștucan: Nu mi se pare anormal. Dar în condițiile în care țara asta nu investește...
Victor Vrînceanu: Nu, dar poți pune presiune ca președinte. Noi nici nu mai avem Minister de Sport. Trebuie să plecăm de la ideea: cât de mult sunt interesați în acest moment Iohannis și Ciolacu de sport, dovadă clară că noi nu mai avem Minister de Sport, este agenție națională.
În momentul în care un minister este transformat într-o agenție, înseamnă că nu te interesează atât de mult acea zonă. Mie mi se pare foarte penibil cum toți politicienii își pun echipele de PR să posteze. Pe de altă parte nici nu poți să nu postezi, dar cred că aceste mesaje ar putea fi mai simple. Nu o întreagă poveste.
Costin Ștucan: Era normal ca președintele să posteze și după bronz? Hai să vedem ce au postat oamenii care îl lăudau acum câteva zile pe David Popovici. Uite, 29 iulie, postarea de după aurul lui Popovici a lui Klaus Iohannis. A postat la aur. Totuși e o medalie de bronz la Jocurile Olimpice.
Victor Vrînceanu: Nu ți se pare o gafă de imagine?
Costin Ștucan: Imensă!
Victor Vrînceanu: Adică susținem sportivii doar dacă au rezultate mari...
Costin Ștucan: De fapt, știi ce demonstrează asta? Că ești un oportunist!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris site-ul Jocurilor Olimpice despre argintul Ancuței Bodnar și Simonei Radiș: ”Au fost învinse de 'supermame'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19694%2F17225129871fc9cac3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A câștigat aurul olimpic și a izbucnit în lacrimi! Povestire sfâșietoare cu tatăl sportivei, decedat înainte de a îi vedea marea performanță: ”Ar fi fost atât de mândru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19655%2Fc150-75511a1e-172244488802648c62.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată acum clasamentul medaliilor, după ce canotajul ne-a adus încă un aur și un argint](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19574%2F1722505821f98a471d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Concluzii după parcursul lui David Popovici la JO 2024: ”Dacă ne-ar fi întrebat cineva înainte dacă ne-ar mulțumi un aur și un bronz, cred că toată lumea ar fi spus da”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19687%2F17225000298bbe5e74.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum și-a furat „Buză de Iepure” a doua soție? Căsătorit și cu Doamna Stanca din „Mihai Viteazul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F7G4s0StDRgL_Oe7SMmIIbGpP6pOZsGE9Apooze5IwQA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2M5ZjhhYTAyM2M3YmMyYTlkMmE5Mjc3YmZiZDc5YTc1LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Ardelenii se luptă pentru calificare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris site-ul Jocurilor Olimpice despre argintul Ancuței Bodnar și Simonei Radiș: ”Au fost învinse de 'supermame'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19694%2F17225129871fc9cac3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Situația ireală cu care se confruntă Dinamo! Motivul pentru care jucătorii străini evită Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19693%2F1722510996381766ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A câștigat aurul olimpic și a izbucnit în lacrimi! Povestire sfâșietoare cu tatăl sportivei, decedat înainte de a îi vedea marea performanță: ”Ar fi fost atât de mândru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19655%2Fc150-75511a1e-172244488802648c62.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Secretul celor de la Corvinul Hunedoara? De ce ar avea ”corbii” un avantaj față de celelalte echipe din România: ”Ei nu înțeleg”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19691%2Fc150-7746347c-1722508084e911cd53.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Zeljko Kopic o felicită pe FCSB după succesul cu Maccabi Tel Aviv: ”Victoria e foarte importantă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19690%2Fc150-2f5f58fd-1722505238a543c878.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)