Cu ce viteză a înotat David Popovici în finala de 200 m de la Jocurile Olimpice
![David Popovici a făcut o cursă fenomenală la Jocurile Olimpice și a câștigat medalia de aur la 200 de metri liber](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19576%2F1722321647e3d99ffa.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 30.07.2024 09:42 | Actualizat: 30.07.2024 12:11
David Popovici (19 ani) a reușit cea mai importantă performanță din carieră - medalia de aur la Jocurile Olimpice - după o cursă electrizantă, în care a atins o viteză impresionantă.
Deși are doar 19 ani, David Popovici a intrat deja în istoria sportului din România. El este primul sportiv român care a reușit să câștige o medalie de aur la o probă masculină de înot, de la Jocurile Olimpice.
GALERIE FOTO | David Popovici, în cele mai spectaculoase momente din finala de la Jocurile Olimpice
David Popovici a terminat primul după ce a înotat cu o viteză medie impresionantă, care depășește viteza medie a omului în mers (aproximativ 5km/h).
Viteza medie impresionantă pe care a avut-o David Popovici în finala de la înot
În proba de 200 de metri liber, David Popovici a luat medalia de aur după ce a terminat cursa în 1 min 44 sec 72 de sutimi. A fost mai rapid cu doar două sutimi față de locul doi, care a fost ocupat de britanicul Matthew Richards (1 min 44 sec 74 sutimi).
David Popovici a tras tare pe ultimii metri și a reușit astfel să recupereze avansul ușor pe care-l avea adversarul său.
Campionul olimpic la 200 de metri liber a avut o viteză medie de 6,92 kilometri pe oră, adică 1,92 metri pe secundă. Popovoci a înotat mai repede decât viteza medie de mers a unui om obișnuit, care este de aproximativ 5 kilometri pe oră.
Viteza medie din timpul cursei și-a ridicat-o considerabil după ultima întoarcere, în contextul în care, până atunci, viteza medie a fost de aproximativ 1,69 metri pe secundă (6,12 kilometri pe oră).
Ce a spus Ion Țiriac despre succesul lui David Popovici
Miliardarul român se află în această perioadă la Paris, pentru a urmări Jocurile Olimpice. Ion Țiriac a vorbit despre medalia obținută de David Popovici la 200 de metri liber și susține că sportivul de 19 ani a reușit să spargă ghinionul:
”Nu poţi să ai întotdeauna ghinion. Două sutimi este extraordinar de puţin (n.r. - diferenţa dintre David Popovici şi ocupantul locului 2, britanicul Matthew Richards), însă băiatul şi-a făcut datoria aşa cum ne-a promis, dar aşa cum speram toţi”, a spus Ion Țiriac.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Fotografia care face cât o mie de cuvinte. Momentul în care Nadia nu știa că va premia un viitor campion olimpic. Cum arăta David Popovici în urmă cu 10 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19615%2F1722373308cb67f1a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Ungaria l-a descris într-un singur cuvânt pe David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19611%2F1722366643df9c2864.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fiul fostului antrenor de la FCSB a semnat cu o echipă de tradiție din Liga 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19614%2F17223704435dc8297e.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Pace" în Cluj, între U și CFR? Promisiunea făcută după ani de așteptare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19607%2F1722354683a9b85102.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)