exclusiv Cum a ajuns Costin Ștucan un împătimit al Jocurilor Olimpice: ”M-am îndragostit de două sportive”
![Costin Ștucan, jurnalist iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19479%2Fc150-7359cc3b-1722180139017cd92b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denisa Ștefan | Publicat: 28.07.2024 22:37 | Actualizat: 28.07.2024 22:37
În cadrul emisiunii ”Olimpicii”, difuzată live pe conturile de Youtube, Facebook și TikTok ale iAMsport.ro pe perioada Jocurilor Olimpice, jurnalistul Costin Ștucan a dezvăluit cum a devenit un împătimit al Olimpiadei.
În cadrul emisiunii ”Olimpicii”, jurnaliștii iAMsport.ro și-au adus aminte de vremurile copilăriei, atunci când au auzit pentru prima oară de Jocurile Olimpice. Costin Ștucan, Victor Vrînceanu și Adrian Florea și-au comparat experiențele.
- Emisiunea ”Olimpicii” cu Costin Ștucan și Victor Vrînceanu se va difuza zilnic de la ora 10:00 pe pagina de Facebook iAMsport.ro, pe YouTube iAMsport.ro și pe contul nostru de TikTok.
- ”Olimpicii” este o emisiune sponsorizată de ”Electrica Furnizare”.
Costin Ștucan are și acum în minte cine sunt cele două sportive de care s-a îndrăgostit la vârsta de doar 7 ani:
”Aveam 7 ani și e perioada aia în care descopereai că te uiți altfel la femei, fete. M-am îndragostit de două sportive, mi se păreau frumoase, Ecaterina Szabo, gimnasta, și mai era o canotoare, Rodica Arba. Apoi la Seoul țin minte că festivitatea de premiere a fost comentată de Dumitru Graur”.
Victor Vrînceanu: ”Mi se părea de pe altă lume”
Pe Adrian Florea și Victor Vrînceanu îi leagă alte amintiri de competiție ambele de pe teritoriu american.
Adrian Florea are și acum în minte ediția din Los Angeles, din 1984: ”Prima amintire perfectă e '84, nu am ratat nimic, m-am uitat și la tir cu arcul. A fost și un context bun pentru noi, nu au venit URSS plus alte state sovietice. Ca să glumim, ce puteai să faci la Vaslui? S-a transmis destul de mult din ea, nu aveam atâtea canale de sport. A fost aproape integral, mă uitam la absolut orice”.
Pe de altă parte, Victor Vrînceanu își aduce aminte de Jocurile Olimpice de la Atlanta: ”Cred că este Atlanta '96, dar aveam 8 ani, nu înțelegeam nimic. Mai țin minte Marius Urzică, la cal cu mânere, mi se părea de pe altă lume și mai îmi amintesc de Gabriela Szabo, dar nu știam exact despre ce este vorba, nu știam că se cheamă Jocurile Olimpice”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Fotografia care face cât o mie de cuvinte. Momentul în care Nadia nu știa că va premia un viitor campion olimpic. Cum arăta David Popovici în urmă cu 10 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19615%2F1722373308cb67f1a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Ungaria l-a descris într-un singur cuvânt pe David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19611%2F1722366643df9c2864.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fiul fostului antrenor de la FCSB a semnat cu o echipă de tradiție din Liga 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19614%2F17223704435dc8297e.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Pace" în Cluj, între U și CFR? Promisiunea făcută după ani de așteptare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19607%2F1722354683a9b85102.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)