exclusiv Există riscul ca David Popovici să își piardă motivația înaintea finalei de 100 m liber după aurul câștigat la 200 m liber? Răspunsul tranșant al Elisabetei Lipă
![David Popovici are 2 medalii de aur la Campionatele Mondiale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19635%2F17224188573002b168.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 31.07.2024 14:00 | Actualizat: 31.07.2024 15:20
La emisiunea ”Olimpicii”, moderată de Costin Ștucan și Victor Vrînceanu, Elisabeta Lipă (59 de ani) a vorbit despre posibilitatea ca înotătorul David Popovici (19 de ani) să se relaxeze mental înaintea finalei de la 100 m liber după succesul de luni seara de la 200 m liber.
David Popovici a reușit la ediția pariziană să își treacă în palmares prima medalie olimpică din carieră, însă nu are la dispoziție prea mult timp să-și celebreze succesul deoarece miercuri seara, de la ora 23:39, dispută finala de la 100 m liber.
Sportivul român și-a îndeplinit visul din copilărie, iar acum se pune problema dacă își va mai găsi motivația pentru a lupta la aur și la ”proba regină”.
Elisabeta Lipă: ”Va dat tot ce are el mai bun în ultima cursă”
Desemnată cea mai bună canotoare a secolului XX, Elisabeta Lipă, președintele Agenției Naționale pentru Sport, este convinsă că sportivul legitimat la Dinamo este focusat și pe finala de la 100 m liber.
”Ambiția este să ia aurul și în ”proba-regină”. Cine nu-și dorește să fie campion olimpic în ”proba-regină” a înotului masculin?!? Eu sunt convins că va da tot ce are el mai bun în ultima cursă. Pentru el se termină Jocurile Olimpice cu finala de diseară, iar apoi se poate relaxa cât dorește.
Un sportiv de nivelul acesta are și un staff în spatele lui care îl ajută să se recupereze. Pe o pregătire foarte bună, cu siguranță că mental este refăcut, fizic au avut grijă de el să îl refacă. Are în jurul lui tot ce trebuie să iasă dublu campion olimpic. Atunci când câștigi bucuria este atât de mare, încât îi cauți pe cei cu care ai suferit în momente mai proaste, te-au lăudat când ai meritat...”, a spus Elisabeta Lipă la ”Olimpicii”.
”Medalia de argint m-a ambiționat foarte mult”
Cu 5 medalii olimpice în palmares, Elisabeta Lipă a oferit un exemplu concret de moment în care și-a demonstrat ambiția.
”La Jocurile Olimpice de la Barcelona 1992 eu am concurat în două probe: simplu și dublu. Prima finală a fost de dublu și am cucerit medalia de argint. Iar medalia aia de argint m-a ambiționat foarte mult ca eu să câștig medalia de aur la simplu. Timpii îmi spuneau că sunt bună, că n-am cu cine să bat, că sunt foarte bine și doar faptul că am urcat pe podium m-a ambiționat să cuceresc aurul olimpic”, a concluzionat Lipă.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Simona Radiș și Ancuța Bodnar, mesaj emoționant după ce au ieșit vicecampioane olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19712%2F1722535391cef06fbb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A trișat Pan Zhanle la JO? ”Jumătate din cazurile de dopaj din înotul mondial de după 1990 vizează sportivi chinezi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19692%2Fc150-75b87862-1722514710032f648d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți bani primește David Popovici de la CS Dinamo pentru cele două medalii câștigate la Jocurile Olimpice. ”Este un brand uriaș, să îl folosim”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19706%2F172252586809bf956c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rijeka – Corvinul Hunedoara 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Deschidere de scor rapidă pentru gazde](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19685%2Fc150-42577376-17224972881632deb1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Muhar sparge gheața după 17 minute de joc](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)