Fotografia care face cât o mie de cuvinte. Momentul în care Nadia nu știa că va premia un viitor campion olimpic. Cum arăta David Popovici în urmă cu 10 ani
![David Popovici va împlini 20 de ani pe 15 septembrie](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19615%2F1722373308cb67f1a7.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 31.07.2024 00:09 | Actualizat: 31.07.2024 00:09
O poză care îi înfățișează pe Nadia Comăneci (62 de ani) și pe David Popovici (19 ani) realizată în urmă cu 10 ani s-a viralizat deja pe rețelele sociale. Ea a circulat în mediul virtual a doua zi după ce înotătorul nostru a devenit campion olimpic în proba de 200 metri liber din cadrul JO de la Paris.
David Popovici a ajuns în lumina reflectoarelor în urmă cu trei ani, atunci când a reușit succese importante în întrecerile rezervate juniorilor, dar a fost la un pas și de o medalie olimpică la Jocurile de la Tokyo.
Până să ajungă o vedetă a sportului mondial, micuțul David făcea primii pași în sportul în care avea să scrie istorie peste ani.
Nadia Comăneci și David Popovici, amintire de neuitat
Și chiar dacă avea o vârstă fragedă, Popovici a reușit să atragă atenția asupra lui.
La un concurs organziat în urmă cu aproximativ 10 ani, la clubul Stejarii, campionul olimpic de la Paris a ajuns să fie premiat de nimeni alta decât Nadia Comăneci.
O fotografie cu "Zeița de la Montreal" care îl felicită pe băiețelul de atunci a apărut în mediul virtual și s-a viralizat imediat.
Popovici avea la vremea respectivă plete astfel încât cei care ar fi văzut poza întâmplător ar fi putut să nu îl recunoască pe cel care a adus prima medalie delegației României la competiția din capitala Franței. După succesul repurtat luni seară, Nadia a avut cuvinte de laudă la adresa înotătorului nostru.
„M-am bucurat enorm pentru David Popovici. E o medalie istorică, e prima medalie olimpică pe care o câştigăm la înot (n.r. - masculin). Îi transmitem felicitări”, a declarat marea noastră campioană după cursa de aur.
Nadia a stat cu ochii pe gimnastele României
După ce i-a ținut pumnii strânși lui David Popovici, Nadia Comăneci a fost să le urmărească și pe gimnastele României care au terminat pe locul 7 concursul pe echipe din cadrul JO de la Paris.
„Au fost aşa sigure şi creative. Eu mă bucur enorm, pentru că e un lucru pozitiv pentru gimnastica românească, pentru generaţia de astăzi şi pentru cele care urmează.
În sfârşit, acum sper că nu mai are nimeni nimic de spus şi chiar dacă are ceva de spus, nu mai contează. Am venit în finală pe echipe după 12 ani şi acum spunem că am ieşit pe locul 7.
Adică ce facem, sărim după 12 ani de neparticipare direct pe locul doi? Au avut dificultate, frumuseţe, s-a văzut la execuţie. Au avut o dificultate mare la bârnă”, a mai adăugat Nadia Comăneci.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Numele Becali, prezent la Jocurile Olimpice de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19599%2Fc150-4cf3f165-172234544904e023a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a fost impresionat de victoria lui David Popovici. Patronul roș-albaștrilor nu s-a putut abține și a comentat în stilul său caracteristic: "Fiecare cu crucea lui și cu mântuirea lui"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19605%2F1722353053bdc864db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O jucătoare engleză de rugby este investigată pentru un presupus mesaj rasist](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19578%2Fc150-60217c2d-1722323342c95a92be.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fiul fostului antrenor de la FCSB a semnat cu o echipă de tradiție din Liga 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19614%2F17223704435dc8297e.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Pace" în Cluj, între U și CFR? Promisiunea făcută după ani de așteptare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19607%2F1722354683a9b85102.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)