exclusiv Metoda inedită a unei câștigătoare de aur olimpic pentru a îi atrage pe copii spre sport: ”Unii stau pe telefon când vorbești. Le câștigi respectul”
![Foto 2/5](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19829%2F1722774531009cd343.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 04.08.2024 16:22 | Actualizat: 04.08.2024 17:38
Invitată la emisiunea ”Olimpicii”, fosta scrimeră, Loredana Dinu (40 de ani), le-a povestit moderatorilor, Costin Ștucan și Victor Vrînceanu, despre medalia de aur pe care a câștigat-o la Jocurile Olimpice de la Rio, în 2016.
Loredana Dinu a participat la Jocurile Olimpice de la Rio 2016 împreună cu Simona Gherman, Simona Pop și Ana Maria Brânză, alături de care a urcat pe prima treaptă a podiumului la proba de spadă pe echipe. Invitată la emisiunea ”Olimpicii”, fosta scrimeră a povestit care este modalitatea prin care reușește să atragă atenția copiilor: medalia olimpică.
- Emisiunea ”Olimpicii” cu Costin Ștucan și Victor Vrînceanu se va difuza zilnic de la ora 10:00 pe pagina de Facebook iAMsport.ro, pe YouTube iAMsport.ro și pe contul nostru de TikTok.
- ”Olimpicii” este un proiect susținut de NetBet și Electrica Furnizare.
Uzura crește valoarea unei medalii
O medalie de aur obținută la Jocurile Olimpice atrage rapid atenția, mai ales a copiilor. Este și strategia pe care o folosește Loredana Dinu, atunci când merge pe la școli să vorbească despre importanța sportului. Aceasta a dezvăluit că poartă medalia peste tot, astfel că a căpătat câteva semne de uzură.
Costin Ștucan: Cu medalia ce ai făcut? Unde e?
Lorendana Dinu: E aici, nu am pus-o că urma să intru în emisiune, aici e locul ei, e foarte frumoasă. Și medalia de la această ediție e foarte frumoasă, am văzut că avea două fețe și nu înțelegeam de ce la unii sportivi era ușor diferită.
Costin Ștucan: E un haxagon de fapt în mijloc. Și înțeleg că la mijloc are fier din Turnul Efel reciclat, adică scoase la renovare și înlocuite.
Loredana Dinu: Fenomenal, să ai așa o amintire! Are tot 500 de grame ca a mea, a mea are semne de uzură. În 2016 au făcut medaliile din argint aproape procent maxim, doar suflate cu aur, la început voiam să o țin în cutia de bambus, apoi am zis că nu pot să o țin protejată și ascunsă, trebuie văzută, copii trebuie să o simtă, să pună mâna pe ea. Astfel cred că are impact, am mai zgâriat-o și îi crește valoarea. A stat în poșetă.
Loredana Dinu: ”Să dezvolte puțin spiritul ăsta de a aparține unei națiuni”
Costin Ștucan: Unde ai dus-o?
Lorendana: La școli, la diverse evenimente. Mi se pare o resursă pe care o am și care poate să aibă impact. Când mergem să le vorbim, unii stau pe telefon, unii poate știu de sport, unii nu. E greu uneori să le spui copiilor ce făceai tu pe vremea ta, dar atunci când văd medalia, le câștigi respectul.
Poți să vorbești jumătate de oră și la final să ai 5 copii interesați sau le arăți ceva cu adevărat valoros. Această cultură pentru sport vine din educație, pe care o faci încă din primii ani. Chiar dacă părinții nu au practicat sport, asta nu înseamnă că nu pot susține, că nu se pot uita la o ediție a Jocurilor și să dezvolte puțin spiritul ăsta de a aparține unei națiuni, de a susține România, de a susține necondiționat.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Chinezul acuzat că a trișat împotriva lui Popovici a doborât un record uluitor! E primul din istorie care reușește această performanță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19848%2F172279902671fad53e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Uluitor! Ce au fost nevoite să facă medaliatele cu aur ale României, după ce au ajuns la JO de la Rio: ”Nu și-au făcut treaba bine cei care organizau”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19825%2F172279189650449436.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Povestea olimpicei Loredana Dinu: ”Cum? Pe mine nu mă selectează nimeni?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19823%2F172279004776822668.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Novak Djokovic a cucerit în premieră aurul la Jocurile Olimpice, la 37 de ani! Victorie clară cu Carlos Alcaraz în finală](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19836%2F1722785577e0637a40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tatăl lui Imane Khelif a răbufnit și a prezentat certificatul de naștere al sportivei: ”Copilul meu este fată”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19817%2Fc150-febda197-1722758575c2b7d9ba.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Directorul CNI, răspuns la discursul lui David Popovici: ”S-a creat ideea asta că doar noi trebuie să facem tot”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19760%2F1722628513ac13e342.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? Divorțează după 23 de ani de căsnicie, pentru marea ei iubire. Drama trăită](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FNCVwxO6MuuV7lWh-EmMmV9UvreqypBUDj3JDoHaP_YM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZDdmOTIwMGU4ZTU2ZGVjYzEwMjVlNmQ3MjYyYTY1YzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Billel Omrani revine în Superligă. Destinație surpriză pentru fostul atacant de la CFR și FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19852%2F17228030430f374788.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ilie Dumitrescu consideră că Alex Mitriță trebuia eliminat în U Craiova - Petrolul: ”E roșu clar!”. Ce a putut să facă vedeta oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19853%2F17228029620e92bfd7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, gol din foarfecă în derby-ul Clujului! Cum a reușit să marcheze căpitanul CFR-ului cu rivala](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19851%2F1722800425f81ed85e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)