”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO
![Foto 9/13](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 01.08.2024 16:02 | Actualizat: 01.08.2024 18:09
Simona Radiș (25 de ani) și Ancuța Bodnar (25 de ani) au ținut discursuri în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice.
Simona Radiș și Ancuța Bodnar au încheiat pe locul 2 finala probei de dublu vâsle de la Paris 2024.
Simona Radiș și Ancuța Bodnar s-au emoționat până la lacrimi după ce au câștigat medalia de argint la JO 2024
Deși nu au reușit să își apere titlul olimpic cucerit la precedenta ediție a JO, sportivele sunt mândre de rezultatul pe care l-au obținut la Paris și și-au stăpânit cu greu emoțiile la declarații, imediat după cursă.
”A fost o cursă foarte grea, după cum ați văzut. A fost dificil, dar astăzi am dat tot ce am avut și ce n-am avut. Am luptat până la ultima lovitură și plecăm acasă cu o medalie de argint. Sunt mândră de noi, că am încheiat un an foarte greu, mai greu decât ați putea crede și îl încheiem cu capul greu. Vorbim strict de proba de dublu.
Sunt, da, într-adevăr, amestecate (n.r. – emoțiile de după cursă), dar cum a spus și Simo, ne bucurăm foarte mult de acest rezultat, pentru că vine după un an foarte greu. Nu știu ce să mai zic (n.r. – râde).
De eliberare (n.r. – ce sentiment le încearcă), cu multe emoții. Nu este simplu, este o competiție olimpică. Se adună foarte multe în sufletele și în mintea unui sportiv. Noi cărăm foarte multe pe umerii noștri, doar noi știm câte putem duce. Și când punem punct unei astfel de curse, unei astfel de competiții, trebuie să ne eliberăm (n.r. – referitor la plâns), chiar dacă ar fi fost aur, chiar dacă nu ar fi fost medalie… probabil că am fi reacționat la fel.
”Viața de sportiv nu e ușoară”
Toată lumea aștepta aurul de la noi (n.r. – despre presiunea aurului olimpic care trebuia apărat). Cu siguranță. Se și vedea asta din comentariile oamenilor, din reacțiile lor. Și noi ne doream, vă dați seama, dar viața de sportiv nu este ușoară, are urcușuri și coborâșuri.
Trebuie să învățăm să fim fairplay, să jucăm corect și să ne respectăm adversarii. Adversarele noastre au fost mai bune și au reușit să fie mai puternice și să ne învingă pe finish. Și dacă presiunea are un efect asupra noastră, poate ne-a luat puțin din bucurie. Poate nu am fost la așteptările spectactorilor.
(Ancuța, de ce plângi?) Nu plâng, mă uitam la cursa de băieți și observ că tot de pe culoarul din partea stângă se câștigă o medalie. Ne bucurăm mult pentru rezultatul băieților, este istoric pentru România și nu putem decât să fim fericite”, au declarat Ancuța Bodnar și Simona Radiș.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Câți bani primește David Popovici de la CS Dinamo pentru cele două medalii câștigate la Jocurile Olimpice. ”Este un brand uriaș, să îl folosim”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19706%2F172252586809bf956c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A câștigat aurul olimpic și a izbucnit în lacrimi! Povestire sfâșietoare cu tatăl sportivei, decedat înainte de a îi vedea marea performanță: ”Ar fi fost atât de mândru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19655%2Fc150-75511a1e-172244488802648c62.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fenomenal! Aur și argint la canotaj, în mai puțin de 15 minute! 5 finale într-o singură zi! Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19681%2F1722505055cca73752.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Costin Ștucan îl critică pe președintele Klaus Iohannis: ”Ești un oportunist!” / ”E o gafă imensă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19689%2F1722506808ba017410.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Argeș și-a prezentat noile tricouri pentru sezonul care începe sâmbătă. Cum arată echipamentele în care piteștenii vor să promoveze](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19704%2F172252476875dc81a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sorana Cîrstea l-a auzit pe David Popovici și a reacționat: ”Condițiile sunt umilitoare. Suntem folosiți politic!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19701%2Fc150-3caeea75-1722516436e9364991.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Surpriză uriașă la Jocurile Olimpice! Iga Swiatek, eliminată în semifinale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19703%2F1722521860c3afcd42.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Sandu a rupt tăcerea, după ce Adrian Mititelu a anunțat că ”nu mai scapă de pușcărie”: ”Ce ar mai fi de zis?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19700%2F17225193155f559d99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Huiduit stagiunea trecută, aplaudat în acest început de sezon. Secretul unuia dintre cei mai în formă fotbaliști de la Dinamo: ”Încă nu este la nivelul său maxim!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19695%2Fc150-fd36f407-1722512233a0e249fd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Toată lumea aştepta aurul de la noi!”. Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în lacrimi după ce au cucerit medalia de argint la JO](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19699%2F17225149761f3766a0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima persoană la care s-au gândit Florin Enache și Andrei Cornea după ce au câștigat aurul la JO 2024: ”Nu am crezut că poate să creadă mai mult decât noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19697%2Fc150-95e7a195-1722513066008f2840.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj, de la 21:00, pe iAMsport.ro. Ardelenii se luptă pentru calificare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)