EXCLUSIV | Simona Halep primește un nou wildcard! Care este următorul turneu la care va juca sportiva noastră
![Simona Halep a câștigat două titluri de Mare Șlem, Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F14%2F15666%2F1715693611701eb63d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 14.05.2024 07:15 | Actualizat: 14.05.2024 19:25
Simonei Halep (32 de ani) i-a fost oferită o nouă invitație pentru a participa la o altă întrecere după turneul WTA 125 Clarins de la Paris. Rabat este următoarea destinație a sportivei noastre.
Simona Halep este într-o cursă contratimp pentru a ajunge la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Jucătoarea noastră, care a fost suspendată nouă luni pentru dopaj, a stat în afara terenurilor de tenis timp de 1 an și opt luni, pierzând toate punctele acumulate în carieră.
Din acest motiv, ea poate rata calificarea la JO, obiectivul declarat al româncei.
Simona Halep poate ajunge la JO!
Ieri, Comitetul Olimpic ITF, cel care are de acordat două locuri sportivelor ce vor să meargă la JO, le-a oferit, Simonei Halep și Irinei Begu, o derogare de la una dintre cele trei condiții necesare pentru a fi prezente la cea mai importantă competiție sportivă a planetei.
Aceste cerințe sunt:
- Să fii campioană olimpică sau câștigătoare de Grand Slam la simplu
- Să fii clasată în top 400 WTA
- Să ai cel puțin două meciuri în ultimii doi ani la Billie Jean King Cup
Halep și Begu au fost “scutite” de ultima dintre acestea, așa că, cel puțin pentru Simona, care o îndeplinește pe prima, nu mai rămâne decât să ajungă în top 400 pentru a putea fi eligibilă pentru unul dintre cele două locuri oferite de ITF.
Dacă nu va reuși, ea oricum poate spera la un wildcard pentru Jocurile Olimpice.
“Comitetul a decis că sunt suficiente motive pentru ca aceste două cereri și, implicit, ca aceste două jucătoare să fie eligibile pentru România la turneul de tenis din cadrul JO Paris 2024. Asta dacă întrunesc toate celelalte criterii de calificare în luna iunie”, se arată în comunicatul ITF Olympic Committee.
Însă Simona, care are acum 10 puncte WTA și este pe locul 1149, cu rezultate bune la turneele la care o să participe, poate ajunge în primele 400 de jucătoare ale lumii.
Unul dintre avantajele ei este că nu are de apărat niciun punct din sezonul trecut, când nu a jucat. La ea se vor aduna puncte, în timp ce alte jucătoare le pot pierde, dacă nu vor face rezultate la fel de bune ca în 2023.
Rabat este următorul turneu al Simonei Halep
Pe lângă turneul WTA 125 Clarins, de la Paris, care debutează astăzi, Simona a mai primit un wildcard. Marocanii de la Rabat au invitat-o, pe ea și pe Paula Badosa, la turneul WTA 250.
Competiția, intitulată Marele Premiu al Alteței Sale Regale Prințesa Lalla Meryem, va începe pe 19 mai și va dura până pe 25 ale acestei luni.
Cel mai probabil, Simona mizează, realist, pe o prezență a sa până în semifinalele competiției de la Paris, acolo unde ar putea da peste Sloane Stephens, numărul 35 mondial. Dacă totul merge conform calculului hârtiei, Halep nu o poate învinge, încă, pe jucătoarea din SUA.
Mizam pe ideea că Simona nu a putut să-și apere punctele câștigate. S-ar putea ca pe parte strict de regulament să nu se poată, dar, sperăm, să fie mai îngăduitori când vor acorda wildcard-urile. Îndeplinește toate celelalte condiții George Cosac, președintele Federației Române de tenis
După Paris, Simona ar putea merge imediat la Rabat, acolo unde turneul, fiind de o categorie superioară, o să fie “garnisit” cu jucătoare mai bune. Dacă pierde în semifinale la Paris, Halep acumulează 49 de puncte WTA. Dacă ajunge în aceeași fază a competiției și la Rabat, mai strânge alte 98 de puncte.
Asta înseamnă 147 de puncte, plus cele 10 pe care le are deja acumulate în turul 1 al competiției de la Miami. Cu 157 de puncte, ea ar fi exact la granița top 400, poziție pe care ar trebui să se claseze, conform regulamentului, până pe 10 iunie 2024, pentru a fi eligibilă de a primi unul dintre locurile ITF la Jocurile Olimpice 2024.
(n.r. - dar ea poate urca, cu victorii, până pe locul 400 mondial) - "Da, poate ajunge și așa. Se urcă foarte repede cu două-trei turnee câștigate. Dacă nu, rămâne varianta unei invitații", a mai declarat Cosac, în exclusivitate pentru iAMsport.ro.
Deci, cel puțin teoretic, Simona Halep ar mai avea nevoie de încă un turneu pentru a fi sigură de punctele care i-ar asigura prezența în top 400. Acestea sunt, până la data limită, următoarele:
- Roland Garros (Grand Slam, 26 mai - 9 iunie)
- Open delle Puglie (WTA 125, 3-9 iunie)
- Makarsha Open (WTA 125, 4-9 iunie)
Turneul de Mare Șlem de la Paris i-ar aduce jucătoarei noastre, chiar dacă pierde în primul tur, 70 de puncte WTA, ceea ce ar asigura-o de un loc în primele 400 de jucătoare ale lumii.
Cum este foarte greu de obținut un wildcard la Roland Garros, pentru Simona rămân celelalte două variante, Puglia și Makarsha.
În cazul unei noi semifinale la oricare dintre aceste turnee WTA 125, Halep va fi sigur top 400 și, implicit, eligibilă pentru obținerea unui bilet la Jocurile Olimpice Paris 2024.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Halep, nevoită să recunoască totul după cea mai dificilă perioadă din viața ei: "Unul după altul"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19294%2F172183012458716e4f.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Posibil să nu revină până în 2025". Fanii Simonei Halep au primit cea mai proastă veste posibilă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19259%2F1721755481e4adb893.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rafael Nadal s-a calificat în prima finală după o pauză de 2 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19096%2F1721486333b3673691.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Nu mai joc, nu e posibil așa ceva!”. Zverev s-a înfuriat pe arbitru și a refuzat să continue meciul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19026%2Fc150-9cadf0d1-1721377510e716bf99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Halep, anunț de ultim moment după ce nu a mai jucat un meci oficial de două luni. Cu ce se confruntă fostul lider mondial](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19054%2F17214113532cdb51f2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Eu nu m-aş fi dus la Miami”. Cum ar fi acționat Ion Țiriac dacă ar fi fost în locul Simonei Halep](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19035%2Fc150-25110da5-17213851598fba2d53.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)