EXCLUSIV | Simona Halep a făcut primul pas spre Jocurile Olimpice de la Paris! George Cosac: “Da, poate ajunge și așa”
![Simona Halep a câștigat două titluri de Mare Șlem, Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F13%2F15648%2F1715617805eedc4938.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 13.05.2024 19:43 | Actualizat: 14.05.2024 19:25
Simona Halep (32 de ani) și Irina Begu (33 de ani) au trecut de prima “barieră” ce stătea în calea participării lor la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Cele două jucătoare de tenis au primit o derogare din partea Comitetului Olimpic ITF.
Comitetul Olimpic ITF (n.r. – International Tenis Federation) s-a întrunit astăzi, 13 mai, pentru a discuta situația Simonei Halep și Irinei Begu. Cele două au depus dosare pentru a fi acceptate la Jocurile Olimpice de la Paris. Ele au cerut să primească o derogare legată de prezența lor în echipa de Billie Jean King Cup a României.
Dacă în cazul Simonei problema este legată de scandalul de dopaj în care a fost implicată, pentru Irina Begu este vorba de o accidentare ce a ținut-o departe de teren mai bine de șapte luni.
ITF: "Halep și Begu sunt eligibile"
Comitetul Olimpic ITF, care are la dispoziție două locuri pe care le poate accorda sportivelor, a considerat întemeiate aplicațiile celor două românce, exceptându-le de la regula care spune că jucătoarele acceptate la JO trebuie să joace cel puțin două meciuri, în ultimii doi ani, în echipa de Billie Jean King Cup a țării respective.
“Comitetul a decis că sunt suficiente motive pentru ca aceste două cereri și, implicit, ca aceste două jucătoare să fie eligibile pentru România la turneul de tenis din cadrul JO Paris 2024. Asta dacă întrunesc toate celelalte criterii de calificare în luna iunie”, se arată în comunicatul ITF Olympic Committee.
Pentru Simona mai rămâne un "hop" de trecut. Halep, care a fost suspendată pentru nouă luni din cauza dopajului, a trebuit să aștepte soluționarea cazului timp de 1 an și 8 luni, neputând să-și apere punctele în această perioadă. Din acest motiv, ea a căzut mult mai mult decât trebuia în clasamentul WTA.
Din păcate pentru Simona, îi va fi foarte dificil să aibă clasamentul necesar, locul 400, până pe 10 iunie, data limită, astfel că se ajunge, cel mai probabil, tot la soluția unui wildcard în cazul ei.
Cristian Munteanu, senior writer iAMsport.ro, a stat de vorbă cu George Cosac, Președintele Federației Române de tenis, pentru a afla în ce condiții poate merge Simona la JO 2024.
Noi am sperat că, ea fiind suspendată o perioadă mai lungă decât pedeapsa de la TAS, în care ea ar fi putut să joace, să obțină această derogare și în cazul clasamentului. Încă sperăm să se analizeze și să se ajungă la o concluzie favorabilă. Comitetul Olimpic ITF nu a făcut derogare decât la prezențele din Billie Jean King Cup George Cosac, președintele Federației Române de Tenis
George Cosac: "Rămâne și varianta unei invitații"
Marea problema a jucătoarei noastre este faptul că ea nu se clasează în primele 400 de jucătoare ale lumii, fiind pe locul 1149, de altfel singura condiție pe care nu o îndeplinește.
Celelalte criterii sunt – să fii campion olimpic sau câștigător de Grand Slam la simplu și prezența la Billie Jean King Cup. Simona Halep, câștigătoare de două Mari Șlemuri, care a primit derogare de la BJK Cup, le îndeplinește pe acestea.
Ce îi mai rămâne de făcut este să ajungă în top 400 WTA, câștigând turnee, iar atunci este sigură de prezența la Jocurile Olimpice.
"Mizam pe ideea că Simona nu a putut să-și apere punctele câștigate. S-ar putea ca pe parte strict de regulament să nu se poată, dar când vor acorda wildcard-urile, să fie mai îngăduitori. Îndeplinește toate celelalte condiții.
(n.r. - dar ea poate urca, cu victorii, până pe locul 400 mondial) Da, poate ajunge și așa. Se urcă foarte repede cu două-trei turnee câștigate. Dacă nu, rămâne varianta unei invitații", a mai spus, în exclusivitate pentru iAMsport.ro, George Cosac, președintele Federației Române de Tenis.
Simona Halep participă în această săptămână la turneul WTA 125 de la Clarins, Paris. Dacă îl va câștiga, va face un salt important în clasamentul general. În cazul în care jucătoarea noastră nu va îndeplini toate criterii necesare pentru a primi unul dintre cele două locuri acordate de ITF, rămâne soluția unui wild card.
Irina Begu, numărul 161 WTA, poate, cu rezultate bune în turneele viitoare, poate ajunge, până pe 10 iunie, pe o poziție care să-i permită calificarea directă la Jocurile Olimpice.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Halep, nevoită să recunoască totul după cea mai dificilă perioadă din viața ei: "Unul după altul"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19294%2F172183012458716e4f.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Posibil să nu revină până în 2025". Fanii Simonei Halep au primit cea mai proastă veste posibilă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19259%2F1721755481e4adb893.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rafael Nadal s-a calificat în prima finală după o pauză de 2 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19096%2F1721486333b3673691.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Nu mai joc, nu e posibil așa ceva!”. Zverev s-a înfuriat pe arbitru și a refuzat să continue meciul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19026%2Fc150-9cadf0d1-1721377510e716bf99.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Halep, anunț de ultim moment după ce nu a mai jucat un meci oficial de două luni. Cu ce se confruntă fostul lider mondial](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19054%2F17214113532cdb51f2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Eu nu m-aş fi dus la Miami”. Cum ar fi acționat Ion Țiriac dacă ar fi fost în locul Simonei Halep](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19035%2Fc150-25110da5-17213851598fba2d53.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)