”De ce Chivu la Rapid este un pariu mai riscant decât Lennon”. Ștefan Beldie analizează posibila schimbare de antrenor din Giulești
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20256%2F1723553346961a8613.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Ștefan Beldie | Publicat: 13.08.2024 15:59 | Actualizat: 13.08.2024 18:41
Dan Șucu s-ar fi întâlnit cu Cristian Chivu pentru a se lămuri dacă fostul antrenor al echipei Primavera a celor de la Inter s-ar potrivi la Rapid.
Desigur, exprimarea colegilor mei este în acord cu limbajul public al domnului Șucu - “pentru a-i cunoaște filozofia fotbalistică”.
Foarte frumos.
Doar că există o problemă...
Chivu ar fi precum Cîrjan în Giulești
La Rapid, Chivu ca antrenor va fi precum Cîrjan ca jucător. La fel de promițător, cu un CV la fel de strălucitor în ceea ce privește numele echipei la care a activat, dar fără experiență la nivel de seniori.
Mai mult, pentru că vorbim de fotbalul românesc, nu cel italian sau cel olandez, în care Chivu a activat ca jucător și antrenor, competiția locală e populată cu tipologii aparte de jucători.
Pe românește, românul nu este nici ca scoțianul, ți-o poate spune inclusiv Lennon, dar nici ca olandezul sau italianul. Prin urmare, Chivu ar trebui să-și recalibreze metodele la ceva total diferit față de ce-a trăit în ultimele decenii.
În fine, oricât de român ar fi Chivu și oricât de trist ar evolua Rapid, Lennon este totuși un antrenor care a jucat o optime de Champions League. Nu-i poți compara pe cei doi.
Nu acum.
Dar poate domnul Șucu vrea să-i lanseze cariera lui Chivu...
Unii ar putea remarca faptul că după ce-a plecat de la Rapid, Cîrjan pare să fi înflorit la Dinamo. Deci poate nu era o problemă cu jucătorul, ci cu mediul.
Prin urmare, așa se poate întâmpla și cu Chivu - după ce n-a primit șanse ca principal la Inter sau la Ajax, să înflorească în Giulești.
Accentul aici însă cade pe “se poate întâmpla”. Desigur, în fotbal se pot întâmpla multe, dar regula echipelor mari este să aducă antrenori care să minimalizeze riscul eșecului.
Adică, antrenori cu experiență, cu rezultate la nivelul pe care-l țintește echipa-n cauză.
Iar Chivu nu se-ncadrează.
Se-ncadrează însă în schema antrenorilor foarte tineri, fără experiență la echipe de seniori care au fost totuși promovați la prima echipă de cluburi mari, Germania fiind campioană din acest punct de vedere.
Doar că mai există o problemă...
Acei conducători care au promovat antrenori de la echipele de juniori sau tineret la prima echipă au făcut-o pentru că știau pe cine promovează. Șucu, oricâte discuții ar purta, nu-l știe pe Chivu.
Deci nu știe pe cine ar promova.
De ce poartă Șucu discuții cu antrenorii?
Am spus mai sus că poate domnul Șucu ar putea să-i lanseze cariera de antrenor lui Chivu, ceea ce cumva nedrept. Chivu și-a lansat-o din momentul în care a decis să fie antrenor și din momentul în care și-a calculat pașii în această meserie.
Inclusiv refuzând Rapidul condus pe atunci doar de Victor Angelescu, la nivel de liga a 2-a.
Și totuși, chiar și cu un antrenor atât de profund în ceea ce privește parcursul său profesional, nu înțeleg de ce ar purta domnul Șucu o astfel de discuție cu Chivu despre filozofia fotbalistică a acestuia.
La nivel de acționariat, există Victor Angelescu, care are o cunoaștere fotbalistică evident superioară lui Dan Șucu.
Și la nivel de conducere executivă, există Viorel Moldovan, categoric persoana cea mai pregătită să înțeleagă, atât cât se poate, cine este antrenorul Chivu și ce vrea acesta de la fotbal.
Recent, am spus ceea ce ulterior a spus și Neil Lennon - că ceea ce trăiește Rapid nu este o catastrofă fotbalistică. Mai mult, cred că e o eroare să renunți atât de rapid la un antrenor, indiferent care ar fi el.
Cu atât mai puțin să renunți la Lennon, ca să aduci în locul său un pariu cu adevărat riscant.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Andrei Ciobanu remarcă faptul că problemele din jocul FCSB n-au dispărut, însă face un apel la calm: "Răbdare! Vrem să ne lăudăm cu Champions League sau că am bătut Buzăul?!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20095%2F1723234733f8c8f0ad.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB a dat peste nas contestatarilor. Andrei Ciobanu laudă prestația campioanei României cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19963%2F172297544306cfd156.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Elicele inversate ale Craiovei. Marius Mitran scrie despre startul de sezon al Universității](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19896%2F17228680226b6fd7c4.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”'Mister' Dinamo”. Dan Capatos, amintire de milioane cu Cornel Dinu: ”Ne-a propus un șpriț. Am omis să spun că mă însor a doua zi!” / ”Mergem la el și îi spunem doamnei că a stat cu noi toată noaptea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19839%2F1722787499729102e6.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Victor Vrînceanu scrie despre conflictul momentului: Adi Mutu a devenit prea sensibil! Nu are voie să vorbească, momentan, de la egal la egal, cu Mircea Rednic!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19801%2F17227134396543a8bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, după Maccabi Tel Aviv - FCSB 0-1: ”Tot ce contează e rezultatul, care spune CALIFICARE!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F31%2F19667%2F1722461643f2d22815.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Întâlnire de gradul zero între Ana Bărbosu și Jordan Chiles. Ce s-a întâmplat când s-au văzut la controlul antidoping](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F12%2F20204%2F17234532969585abd8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răsturnare de situație! Decizia TAS poate fi întoarsă: anunțul făcut de Lipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20140%2F17233097716632a1a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Motivul pentru care TAS a respins acțiunea Sabrinei Voinea. Ce i-a convins pe judecători](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20161%2F172335769808aa264a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A izbucnit în lacrimi amare când a văzut ce făcea tatăl la ușa mamei. Mai rar așa ceva, Doamne!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOofCYhqRfR8Q5EM-E4elS1uvpBGubIipbEwixmzNA0A%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTg3YzI5NzIyZjJkZWViZGVmMDk1MjNmNDdhN2MzNjcucG5n.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO Taiwan ridică avioane Mirage și F-16 contra Chinei. Navele SUA, în Marea Chinei de Sud](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjyL88ohEXObL2T7MGfnSUdr-n1cVB__BMgKGW4O1jPs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTI0MTc4OGE4MTY4ZTNkYzQ3MjdjNTNiZDA4ZmNjYTguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele decizii cu pensia recalculată, distribuite vineri. Care pensionari le vor primi cei dintâi?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FcZ6UjZwKLNx-UP3m-MsbI6-NDsxlh2Q6MeXWzL41dO8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZjQ5YzlkMzYzN2U0MGFiYjZmMmY3OWU1ZGE5Y2U2MzkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Peluza Nord FCSB, mesaj războinic înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20263%2F17235623459216a932.jpg&w=540&h=360&c=1)
![COSR a anunțat când primește Ana Maria Bărbosu medalia de bronz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20265%2F1723563912540d9899.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Transfer" la Dinamo! Cătălin Hîldan Jr. revine la clubul bucureștean](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20264%2F1723563635da25bade.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a anunțat planul FCSB-ului cu doar câteva ore înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20262%2F172356184033adb55f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Strategia lui Gigi Becali o poate califica pe FCSB în UEFA Champions League: "A mutat foarte bine!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20259%2F172355695627466e25.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bernadette Szocs, în vizită la o persoană dragă imediat după ce a revenit în țară: ”I love you!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20257%2F1723553900ecdb078c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fotbalistul român care a refuzat-o pe Inter: ”Am cerut 1.000.000 de euro salariu!”. Unde a ajuns să se transfere apoi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20253%2F1723552933804bd24b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alexi Pitu ar putea reveni în SuperLiga! Liber de contract, fotbalistul s-a întors în țară: ”Se antrenează cu noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20251%2Fc150-753f71b2-17235482370edbcea1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![COSR a anunțat când primește Ana Maria Bărbosu medalia de bronz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20265%2F1723563912540d9899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum va ajunge medalia de bronz a lui Jordan Chiles la Ana Bărbosu: ”O va primi într-o ceremonie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20239%2F17235438841413fcc0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un congressman din SUA vrea ca Ana Bărbosu să îi ”cedeze” medalia lui Jordan Chiles: ”Decizia TAS va 'murdări' pentru totdeauna Jocurile Olimpice” / ”Nu înțeleg cum ați ajuns la această concluzie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20247%2F17235407759c92240d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)