exclusiv A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
Galerie foto(5) Galerie foto (5 fotografii): A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
Rareș Stamate | Publicat: 22.06.2026 22:02 | Actualizat: 22.06.2026 22:02
În cadrul emisiunii pe care o prezintă la iAMsport.ro, jurnalistul Radu Banciu a spus cine ar fi ”singura echipă” care i-ar putea pune probleme Spaniei într-un duel direct la Campionatul Mondial.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Văzută drept favorită la marele trofeu înaintea debutului CM 2026, Spania și-a revenit în urma pasului greșit din prima etapă a grupelor, remiza 0-0 cu Capul Verde, și a șters pe jos cu Arabia Saudită, câștigând cu 4-0.
Radu Banciu: ”Germania e o echipă sinistră, dar e singura care îi poate pune probleme Spaniei e Germania”
După ce a urmărit partidele disputate până acum, Radu Banciu a ajuns la concluzia că o singură națională, anume Germania, ar avea vreo șansă în fața ibericilor într-un duel direct.
”Nemții sunt calificați de pe primul loc, nu au mare miză cu Ecuador. Azi a venit informația că Schlotterbeck a terminat-o cu Mondialul, va fi titularizat de aici Rudiger, el era rezerva boului de Schlotterbeck, ăsta e fotbalul pe care îl înțelege Nagelsmann.
Pe lângă toate erorile pe care le comite, Manuel Neuer e în poartă, încă nu are Germania unul pe la Augsburg, pe la Heidenheim care să fie mai bun decât Neuer? Mă îndoiesc. Dar cu toate astea, săsălăii au avut bulan, au reușit să facă șase puncte.

(...) Săsălăii nu au câștigat încă Mondialul, au câștigat două meciuri. Ce pot să vă spun despre Germania e că are o echipă de tot rahatul. E o echipă sinistră, dar merge pe atuurile pe care le-a avut mereu, multă prostime și multă vigoare din asta, determinarea prostului.
Optimismul ăla... ei cred în șansa lor, asta i-a făcut învingători cu Coasta de Fildeș, care a fost net superioară la toate capitolele. Dar, până la urmă, au câștigat săsălăii... Ascultați ce vă spun! Singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei e Germania.

Spania, în rest, nu va fi atacată de echipe, vor sta toți cu curul în poartă de frică și atunci sigur că nu ai șanse. Nu i-a intrat Spaniei cu Capul Verde. Ok, dar nu a luat gol, zero goluri primite. Cu Arabia Saudită le-au intrat patru, în loc să le dea 25, proști spaniolii, enorm de slabi!
Au dat patru, ăia tot zero. Practic nimeni nu atacă poarta Spaniei. Așa se va întâmpla și în meciul trei, cu Uruguay, apoi vom vedea din 16-imi dacă îi atacă cineva. Eu vă spun doar că atunci când întâlnesc Germania... aia îi face!”, a comentat Radu Banciu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







