exclusiv Susține că va avea loc ”un blat sinistru” în ultima etapă a grupelor de la CM 2026: ”Există un regulament și încearcă să îl fenteze”
Galerie foto(9) Galerie foto (9 fotografii): Susține că va avea loc ”un blat sinistru” în ultima etapă a grupelor de la CM 2026: ”Există un regulament și încearcă să îl fenteze”
Vlad Stoica | Publicat: 23.06.2026 22:27 | Actualizat: 23.06.2026 22:27
Reputatul jurnalist Radu Banciu a anunțat că deznodământul meciului dintre Algeria și Austria, programat duminică, 28 iunie, de la ora 05:00, va fi stabilit în culise.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Duelurile Argentina - Iordania și Austria - Algeria, din Grupa J, vor fi ultimele din faza grupelor de la Campionatul Mondial 2026.
În opinia lui Radu Banciu, Austria și Algeria se vor înțelege asupra rezultatului final astfel încât proiecția pe tabloul eliminatoriu din 16-zecimi să fie cât mai convenabilă pentru cele două formații.
- Locul doi va întâlni câștigătoarea Grupei H (posibil Spania)
- Locul trei va întâlni câștigătoarea Grupei L/G/D/B sau K, în funcție de locul ocupat în ierarhia locurilor trei.
- Câștigătoarea Grupei J, Argentina, va întâlni locul doi din Grupa H (cel mai probabil Uruguay sau Arabia Saudită).

Radu Banciu: ”Blat la Austria - Algeria”
La ora partidei dintre Austria și Algeria vor fi cunoscute toate celelalte ierarhii. Așadar, cele două formații ar ști ce rezultat să înregistreze astfel încât să prindă traseul mai accesibil.
În opinia ”Consulului”, cele două formații vor merge la braț în ”16-zecimi”, singura necunoscută fiind scorul final.
Ar mai fi existat o înțelegere între cele două națiuni: la Campionatul Mondial din 1982, când Algeria ar fi pierdut surprinzător contra Austriei (0-2), după ce învinsese Germania de Vest (2-1) și Chile (3-2), pierzând astfel calificarea mai departe la golaveraj.

”Se fac calcule. Am înțeles că va fi un blat sinistru între Algeria și Austria pentru că va fi ultimul meci din faza grupelor și cele două echipe vor cunoaște exact ce rezultat au nevoie. În caz de egalitate, ambele echipe se vor califica, Austria de pe 2, Algeria de pe locul 3, cu câte patru puncte.
Ele pot să studieze la momentul respectiv ce parte de tablou vor să aleagă. O să vedem, deci, un blat în ultima etapă între Austria și Algeria.
Aici e ca la fisc: statul încearcă să te croiască, tu încerci să-l faci pe la spate. Așa e și la fotbal: există un regulament și echipele încearcă să-l fenteze.
Algerienii, într-o situație foarte favorabilă după victoria asta nesperată cu Iordania. Nesperată prin joc. Vă spuneam, vine blatul cu Austria.
Pentru cei care aveți mai mult de 40 de ani, țineți minte meciul din 1982 dintre Algeria și Austria? Avea să fie singurul meci pe care Algeria avea să-l piardă la Mondialul din 82. Algeria a bătut RFG și Chile, dar a pierdut cu Austria și nu s-a calificat. Acum o să fie blat”, a declarat Radu Banciu, la iAM Banciu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







