Inter Miami se califică în semifinalele Leagues Cup. Un nou meci, un nou gol pentru Messi, în SUA

Sergio Busquets, Jordi Alba, Josef Martinez și Lionel Messi, după calificarea în semifinalele Leagues Cup Galerie foto (1 fotografii): Inter Miami se califică în semifinalele Leagues Cup. Un nou meci, un nou gol pentru Messi, în SUA

Mario Soare   |   Publicat: 12.08.2023 13:35   |  Actualizat: 12.08.2023 15:11

Inter Miami a trecut cu scorul de 4-0 de Charlotte, în sferturile competiției numite ”Leagues Cup”. Pe lista marcatorilor s-a trecut și argentinianul Lionel Messi (36 de ani), care a înscris în toate meciurile jucate pentru trupa americană.

Inter Miami a disputat meciul din sferturile de finală ale Leagues Cup, contra formației din SUA, Charlotte. Partida a avut loc pe stadionul grupării din Florida, încăpător pentru 20.000 de oameni. Arena a fost plină la ora întâlnirii, iar clubul finanțat de fostul mare fotbalist, David Bechkham, nu și-a dezamăgit fanii.

Fazele din care a înscris Inter Miami de patru ori

Noua echipă a campionului mondial, Lionel Messi, a deschis scorul după 12 minute, atunci când Josef Martinez a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri. La fel ca într-un alt meci jucat de Inter Miami, Messi i-a oferit mingea atacantului columbian pentru a executa penalty-ul.

După douăzeci de minute, fotbalistul finlandez Robert Taylor a majorat avantajul americanilor. Extrema stângă a finalizat din pasa lui DeAndre Yedlin și a mărit scorul de pe tabelă.

În repriza secundă, Inter Miami nu a avut o misiune mai dificilă, în ciuda faptului că formația pregătită de Gerardo Martino se aștepta la o replică din partea oaspeților. Tot Messi și ai lui au fost mai periculoși, iar scorul a devenit 3-0 după un autogol al lui Adilson Malanda, cu aproximativ 10 minute înainte de final.

Și de această dată, Messi a fost implicat în jocul echipei sale, iar, mai ales de când foștii săi coechipieri de la Barcelona, Sergio Busquets și Jordi Alba s-au transferat la clubul din Florida, argentinianul este pe val. Căpitanul celor de la Inter Miami a marcat în minutul 86 al meciului, dintr-o pasă a lui Leonardo Campana.

8 goluri în 5 meciuri
are Lionel Messi, în tricoul celor de la Inter Miami

Columbianul a recuperat o minge pierdută în apropierea careului de apărarea celor de la Charlotte și l-a servit pe starul sud-american. Messi a primit mingea pe picorul stâng și a finalizat pe jos, fără a îi oferi vreo șansă goalkeeper-ului advers.

Trupa la care joacă Messi întâlnește în penultimul act o echipă care i-a pus mereu probleme

După triumful de pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în care Inter Miami a trimis nu mai puțin de șapte șuturi pe spațiul porții, calificarea în semifinalele competiției a fost asigurată. În următoarea fază a Leagues Cup, clubul finanțat de Beckham o va întâlni, în deplasare, pe Philadelphia Union.

La sfârșitul duelului din sferturile de finală ale competiției, Gerardo Martino a transmis că este încrezător pentru viitorul echipei.

Sper să vorbim despre un moment cheie al echipei, care ne va permite să reușim lucruri mărețe de acum înainte. Îmi doresc să putem face o figură frumoasă în continuare Gerardo Martino, tehnician argentinian

Duelul formațiilor americane este programat să se joace cu casa închisă, pe 16 august, iar Inter Miami caută să atingă ultimul act al întrecerii. Posibilul adversar al clubului din Florida din finală va veni din cealaltă semifinală, acolo unde Monterrey, din Mexic, și Nashville se vor înfrunta, anunță The Athletic.

În ceea ce privește bilanțul meciurilor dintre trupa la care evoluează Lionel Messi și Philadelphia Union, statisticile nu sunt de partea lui Inter Miami. Viitorul adversar din semifinale are, în total cinci victorii, în timp ce formația antrenată de tehnicianul argentinian a înregistrat două succese.

Starurile transferate, imboldul clubului susținut de Beckham

Însă, speranțele celor de la Inter Miami au crescut, datorită venirii campionului mondial, Leo Messi, care a schimbat jocul și imaginea echipei. De asemenea, cu celelalte achiziții ale verii, trupa lui Beckham are șansa să își ia revanșa în fața celor de la Philadelphia Union, după eșecul suferit recent.

84 de milioane de euro
valorează întregul lot al lui Inter Miami, potrivit Transfermarkt.com

Pe data de 25 iunie, cele două echipe se întâlneau într-un meci direct, iar gruparea din Chester se impunea fără probleme, cu scorul de 4-1, în fața unui Inter Miami lipsit de vedete. Robert Taylor marca singurul gol al actualei formații a lui Messi, pe stadionul ”Subaru Park”.

După finalizarea acestei competiții, Inter Miami va disputa un meci în Cupa SUA, împotriva celor de la Cincinnati. Duelul se va juca pe 24 august, pe terenul orașului care găzduiește și un turneu de tenis.

Ulterior acestei partide, sezonul oficial din MLS va debuta pentru Messi, Busquets și Alba. Prima confruntare va fi una extrem de intensă, deoarece Inter Miami va merge în Manhattan, pentru a evolua contra celor de la New York Red Bulls.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Discurs entuziast al lui Willy Sagnol după ce Georgia a fost eliminată de Spania: ”Noi suntem adevărații câștigători!”
Luis de la Fuente, după victoria clară a Spaniei cu Georgia: ”Cred că meciul era de 9-1!”
Răzvan Raț l-a ironizat pe Ciprian Marica în direct și a izbucnit în hohote de râs: ”Mai sărăcăcios!” Cum i-a răspuns fostul atacant
Răzvan Marin, direct în top 3, peste Hakan Calhanoglu, Youri Tielemans sau Xherdan Shaqiri! Capitolele la care stă mai bine ”tricolorul”
Primele reacții din tabăra Slovaciei după eliminarea dramatică cu Anglia: ”Atât ne-a mai lipsit pentru asta”
Spania - Georgia 4-1! Ibericii, o nucă prea tare pentru gruzini. Urmează duelul din sferturi cu Germania

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
2.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 00:58
Natalia Semeniciuc a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori!
Box   |  30 Iunie 2024, 23:35
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 22:52
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 22:45
video Fabulos! Cum a reacționat Roy Keane, în timp ce Ian Wright și Gary Neville sărbătoreau golul egalizator al Angliei cu Slovacia
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 21:55
George Russell a câștigat Marele Premiu al Austriei
Formula 1   |  30 Iunie 2024, 21:38
OFICIAL | Valentin Mihăilă a semnat: ”După luni de discuții, am ajuns la un acord”
Stranieri   |  30 Iunie 2024, 21:24
foto Nebunie în ultimele secunde la Anglia - Slovacia! Jude Bellingham a egalat din foarfecă și i-a salvat pe britanici de la eliminare
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 21:02
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum