Foto 4/4 Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): Ce fac stranierii români. Olăroiu, OUT din Liga Campionilor Asiei după un meci nebun! Boloca, eliminat direct împotriva Romei. Înfrângere pentru Sefer în Israel

Redactia   |   Publicat: 04.12.2023 23:59   |  Actualizat: 05.12.2023 09:23

Weekend-ul fotbalistic începe vineri, 1 decembrie, și se termină luni, 4 decembrie. iAM Sport vă ține la curent cu programul și rezultatele partidelor din campionatele externe în care evoluează jucătorii români.

Meciurile de luni, 4 decembrie

Al-Faisaly Amman - Al Sharjah (Cosmin Olăroiu) 2-1

Al Sharjah a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei, în ultimul meci din grupă, după ce a pierdut în prelungiri meciul cu Al-Faisaly. Echipa pregătită de Cosmin Olăroiu conducea cu 1-0 în minutul 89, dar a încasat un gol în minutul 90, un cartonaș roșu în minutul 90+1, încă un gol în minutul 90+7 și încă un cartonaș roșu în minutul 90+10.

PAOK (Răzvan Lucescu) – Lamia 3-0

PAOK a reușit să obțină o victorie facilă împotriva Lamiei, scor 3-0, rezultat care a adus-o la numai două puncte de liderul din Grecia, Panathinaikos.

Torino (Mihai Popa) – Atalanta 3-0

Popa a fost rezervă neutilizată în victoria lui Torino cu Atalanta, scor 3-0. Torinp acupă locul 10 în clasament cu 19 puncte.

Meciurile de duminică, 3 decembrie

Cincinnati - Columbus Crew (Alex Mățan) 2-3

Columbus Crew, cu Alexandru Măţan titular, s-a calificat în finala Major League Soccer, liga profesionistă de fotbal din America de Nord, după victoria, în prelungiri, contra celor de la Cincinnati, scor 3-2, în finala Conferinţei de Est.

Mijlocașul român a fost schimbat în minutul 111. În finala MLS, Columbus Crew va juca împotriva formației Los Angeles FC.

Ulsan Hyundai - Jeonbuk Hyundai (Dan Petrescu) 1-0

Echipa lui Dan Petrescu a fost învinsă de campiona Ulsan în ultima etapă a campionatului. Jeonbuk termină pe locul 4 în clasament și este calificată în preliminariile AFC Champions League 2.

Kasimpasa - Gaziantep (Denis Drăguș, Florin Niță, Alex Maxim și Marius Șumudică) 4-2

Echipa lui Șumudică a revenit de la 0-3, la 2-3. La scorul de 0-3, a avut și un penalti ratat de Maxim. Românii au fost toți titulari, Florin Niță integralist, în timp ce Alexandru Maxim și Denis Drăguș au fost schimbați în minutele 80, respectiv 72.

Cracovia (Virgil Ghiță și Cornel Râpă) – Ruch 4-4

Cu Virgil Ghiță integralist și Cornel Râpă în teren din minutul 74, Cracovia a jucat unul dintre ”thrillerele” din această ediție a campionatulului Poloniei.

Gazdele au deschis scorul în meciul cu Ruch, în minutul 18, dar au suferit o eliminare în minutul 30, iar astfel s-a declanșat nebunia. Condusă 2-1, 3-2, iar apoi 4-3, Cracovia a reușit să obțină o remiză totuși, chiar și în inferioritate.

Lechia Gdansk (Andrei Chindriș) – Legnica 2-0

Cu Andrei Chindriș integralist, Lechia Gdansk a reușit să obțină o victorie împotriva Legnicei, rezultat care o menține pe echipa românului pe locul trei, la patru puncte de prima poziție.

Neftchi Baku (Adi Mutu) – Zira 1-0

Cu Adi Mutu contestat vehement în Azerbaidja, Neftchi a reușit să obțină o victorie extrem de importantă împotriva Zirei, formație aflată pe locul secund în clasament, scor 1-0.

Mallorca - Alaves (Ianis Hagi) 0-0

Ianis Hagi a fost trimis în teren în ultimul sfert de oră al duelului dintre Mallorca și Alaves, dar nu a reușit să aibă vreo contribuție notabilă, iar partida s-a încheiat cu scor alb.

Bournemouth (Ionuț Radu) – Aston Villa 2-2

Ionuț Radu nu a fost nici pe bancă la meciul dintre Bournemouth și Aston Villa, din care ”cireșele” au obținut surprinzător un punct.

Ankaragucu (Olimpiu Moruțan) – Besiktas 1-1

Olimpiu Moruțan a fost integralist în partida dintre Ankaragucu și Besiktas și, deși nu a avut vreo contribuție decisivă, a fost notat cu 6,9 de cei de la Flashscore.

Gyor (Eduard Pap, Mark Kovacs, Dejan Boldor, Paul Anton și Claudiu Bumba) – Ajka 1-0

Cu Pap, Anton și Bumba integraliști, iar Kovacs și Boldor împărțind câte 45 de minute în defensivă, Gyor a reușit să o înbingă pe Ajka, scor 1-0, și să își continue drumul către prima ligă.

Lille - Metz (Ladislau Boloni) 2-0

Campioana Franței din 2021 a reușit să le administreze o înfrângere lui Metz și Ladislau Boloni, scor 2-0, rezultat care o menține pe echipa românului la doar patru puncte de zona roșie a clasamentului.

Slask - Rakow (Deian Sorescu și Bogdan Racovițan) 1-1

Cu Racovițan integralist și Sorescu în teren din minutul 82, Rakow s-a încurcat și a pierdut două puncte cu Slask, în urma unui meci pe care l-a condus la pauză.

Ferencvaros - Mezokovesd (Steliano Filip) 0-0

Cu Steliano Filip rămas pe banca de rezerve, Mezokovesd a reușit să obțină o remiză nesperată pe terenul campioanei Ungariei, Ferencvaros, scor 0-0.

Zlin - Slavia Praga (Andres Dumitrescu) - amânat

Meciul dintre Zlin și Slavia Praga nu s-a mai jucat, după ce a fost amânat din cauza ninsorii.

Nea Salamis (Daniel Celea) - Pafos (Adrian Rus și Vlad Dragomir) 0-2

Daniel Celea a pierdut duelul românilor din Cipru. Fundașul central a fost integralist în înfrângerea cu Pafos, în timp ce Vlad Dragomir a prins 79 de minute în teren, iar Adi Rus a fost rezervă neutilizată.

Sassuolo (Daniel Boloca) – AS Roma 1-2

Daniel Boloca a costat-o victoria pe Sassuolo cu AS Roma. Mijlocașul cu origini românești a fost eliminat în minutul 62, la scorul de 1-0, iar echipa sa a ajuns să fie întoarsă și învinsă, cu 2-1.

M. Haifa - Hapoel Beer Sheva (Antonio Sefer) 1-0

Cu Antonio Sefer integralist, Hapoel Beer Sheva a pierdut la reluarea campionatului din Israel, după ce a fost învinsă, scor 1-0, de campioana Maccabi Haifa.

Meciurile de sâmbătă, 2 decembrie

Alanyaspor - Konyaspor (Alex Cicâldău) 2-2

Mijlocașul român a reușit primul lui gol pentru Konya. Fostul oltean a apărut decisiv în fața porții și a reluat în plasă o minge respinsă de portar. A fost golul de 1-1. În plus Cicâldău a fost extrem de activ și a contributi la multe acțiuni ale coechipierilor.

Alex Cicâldău a reușit primul gol la Konya

Pisa (Marius Marin) – Cremonese 0-0

Mijlocașul naționalei și-a continuat forma bună și la echipa de club. Marin a fost integralist și a fost apreciat pentru evoluția lui solidă, mai ales din punct de vedere defensiv. Dar Pisa s-a mulțumit doar cu un egal. Pe locul 11, Pisa este departe de lupta la promovare

Bordeaux (Alexi Pitu) – Troyes 0-1

Alexi Pitu a fost rezervă neutilizată de către Bordeaux, care a suferit un nou eșec pe teren propriu

Genoa (Radu Drăgușin și George Pușcaș) – Empoli (Răzvan Marin) 1-1

În duelul românilor din Serie A, doar Radu Drăgușin a fost titular și integralist. Românul a avut o evoluție sigură, nu s-a remarcat cu ceva deosebit. George Pușcaș a intrat și el în ultimele minute, când Genoa forța victoria.

La oaspeți Răzvan Marin a fost rezervă, iar antrenorul l-a aruncat în luptă în ultimul sfert de oră pentru a întări mijlocul

Qatar SC - Muaither (Denis Alibec) 3-2

Denis Alibec a jucat iar în banda stângă pentru echipa sa, iar românul a fost cel mai activ jucător din ofensiva oaspeților. Chiar dacă nu a marcat, Alibec a oferit o pasă decisivă, la primul gol al echipei sale, marcat de Hamed.

Nu a fost, însă, suficient pentru ca echipa lui să scoată un punct.

Al Akhdoud (Florin Tănase și Andrei Burcă) – Al Ettifaq 1-0

Andrei Burcă a fost cel mai bun jucător al gazdelor, în fața echipei lui Steven Gerrard, la care au evoluat Henderson ori Wijnaldum. Fundașul român este într-o formă deosebită și a și înscris unica reușită a partidei. Florin Tănase a rezistat pe teren mai puțin de o oră de joc

Al Fateh – Al Taee (Laurențiu Reghecampf și Andrei Cordea) 0-1

Victorie importantă pentru Laurențiu Reghecampf, pe un teren greu. Echipa lui, la care Andrei Cordea a intrat în minutul 56, a marcat pe final de meci, prin Mensah.

Cu 17 puncte, Al Taee se află pe locul 11

Spezia - Parma (Dennis Man și Valentin Mihăilă) 0-1

Cei doi români de la Parma au fost titulari. Folosit pe un post inedit, mijlocaș central, Mihăilă nu și-a putut face jocul obișnuit și a fost înlocuit în minutul 56. Dennis Man nu a mai marcat, dar a fost mereu în centrul fazelor ofensive ale oaspeților și a arătat poftă mare de gol. Unica reușită a venit în prelungiri, la autogolul lui Moutinho.

Parma este pe locul 2, la egalitate de puncte, 33, cu liderul Venezia

Atlethic Bilbao - Rayo Vallecano (Andrei Rațiu) 4-0

Fundașul român a fost rezervă neutilizată la eșecul clar, suferit de echipa lui în Țara Bascilor

Eldense (Florin Andone) – Tenerife 0-3

Atacantul român a fost titular, dar nu și-a putut ajuta echipa la înfrângerea dură suferită de Eldense, pe teren propriu. Andone a fost schimbat când mai era un sfert de oră de jucat

Grasshoppers - Lausanne (Rareș Ilie) 5-0

Rareș Ilie a fost titular, dar echipa lui a fost surclasată clar de adversari. Fostul rapidist a fost înlocuit în minutul 53, când scorul era deja 2-0. Și a asistat de pe bancă la lecția de fotbal predată de gazde

Meciurile de vineri, 1 decembrie

Al Feiha - Damac (Nicușor Stanciu și Cosmin Contra) 2-4

Trupa antrenată de Contra, la care Stanciu a fost integralist și a oferit o pasă de gol, s-a impus, 4-2, în meciul din deplasare cu Al Feiha.

Warta Poznan (Bogdan Țîru) – Jagiellonia 1-2

Cu Bogdan Țiru integralist, cei de la Warta Poznan au pierdut, 1-2, cu Jagiellonia.

Palermo (Ionuț Nedelcearu) – Catanzaro 1-2

Cu Ionuț Nedelcearu rezervă neutilizată, Palermo a pierdut, 1-2, cu Catanzaro.

Gornik Zabrze - Pogon Szczecin (Valentin Cojocaru) 1-0

Trupa portarului român Valentin Cojocaru a pierdut, 0-1, în deplasare, cu Gornik Zabrze.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Ce fac stranierii români. Răzvan Lucescu a luat titlul în Grecia. Criteriul incredibil care l-a salvat pe Loți Boloni de la retrogradarea directă
Radu Drăgușin, titular la ultimul meci al lui Tottenham din acest sezon. Cum s-a descurcat fundașul naționalei României
Prima ofertă concretă primită de Dennis Man în această vară! Impresarul său a dezvăluit: ”El asta și-ar dori”
Destinație surpriză pentru Ionuț Radu. Va rămâne în Serie A și poate fi antrenat de un fost campion mondial
Presa din Italia îl desființează pe Tătărușanu: ”Multe erori din partea lui”

Cele mai citite

Cu ce se ocupă copiii lui Florin Răducioiu: ”Nu trebuie să le fie rușine. Îmi doream mai mult pentru ei...”
Special  |  17 Mai 2024, 11:02
1.
Presa internațională, reacție dură la adresa Simonei Halep după ce n-a fost invitată la Roland Garros: ”Au avut dreptate să nu îi acorde wildcard”
Tenis  |  17 Mai 2024, 12:44
2.
Cum l-a numit Florin Răducioiu pe Giovanni Becali. Probabil că este singurul care îi spune așa
Special  |  18 Mai 2024, 10:07
3.
VIDEO Trebuie să cedeze România un sistem Patriot să salveze orașul Harkov? Zelenski, apel disperat
RECALCULARE Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie, deși s-au pensionat înainte de 60 ani?
În ce an UE trimite trupe în Ucraina? „Dați apărare aeriană ori militari”! De ce e criticată România
Știri de ultimă oră din sport
Stranieri   |  20 Mai 2024, 00:30
Bogdan Lobonț deplânge ”ciudățeniile” fotbalului: ”Noi am pierdut 6 puncte cu Voluntari, care a retrogradat”
SuperLiga   |  20 Mai 2024, 00:29
Vlad Chiricheș mai speră să prindă lotul pentru Euro: "Eu nu am venit pentru vacanță"
SuperLiga   |  20 Mai 2024, 00:06
foto exclusiv A marcat și a ieșit de pe teren accidentat! Pierdere importantă pentru Rapid în derby-ul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 21:51
foto Giuleștiul, mai gol ca niciodată în ultimii ani. Care este atmosfera pe stadion la derby-ul cu FCSB
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 21:31
foto Neil Lennon a câștigat deja primul fan din Giulești! Mesaj amuzant trimis de susținătorul cu o ținută ieșită din comun
SuperLiga   |  19 Mai 2024, 20:40
Stranieri   |  19 Mai 2024, 20:36
Manchester City a câștigat titlul în Premier League! Trupa lui Guardiola a făcut istorie în Anglia după ce a cucerit al 4-lea trofeu consecutiv
Premier League   |  19 Mai 2024, 19:57
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Ce fac stranierii români. Răzvan Lucescu a luat titlul în Grecia. Criteriul incredibil care l-a salvat pe Loți Boloni de la...
Stranieri   |  00:30
SuperLiga   |  00:29
La mulți ani, Belo! Secretele "Căprioarei din Carpați", în ziua în care aniversează 60 de ani
Fotbal   |  00:09
SuperLiga   |  00:06
Gigi Becali vrea un vârf din play-out-ul Superligii: ”100% iau un atacant de careu!” Pe câte sezoane semnează Kiki
SuperLiga   |  23:56
Condițiile puse de Neil Lennon ca să semneze cu Rapid. Dan Șucu i-a promis buget record: ”Vor urma transferuri importante”
SuperLiga   |  23:42
Gigi Becali l-a dat de gol pe Dan Șucu și a spus de ce nu a ajuns Șumudică la Rapid: ”A zis că eu am dreptate”
SuperLiga   |  23:15
video Răzvan Lucescu, campion în Grecia! PAOK a încheiat în 10 un meci dramatic. Antrenorul român, în culmea extazului: ”E ceva magic”
Stranieri   |  22:12