Adrian Porumboiu, reacție explozivă după Turcia - România 1-0: ”Nu ți-e rușine, porcovane? Mai bine stăm dracului acasă”
Galerie foto(6) Galerie foto (6 fotografii): Adrian Porumboiu, reacție explozivă după Turcia - România 1-0: ”Nu ți-e rușine, porcovane? Mai bine stăm dracului acasă”
Vlad Stoica | Publicat: 26.03.2026 21:45 | Actualizat: 26.03.2026 22:02
România a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2026, după eșecul cu Turcia, scor 0-1, în semifinala barajului, iar reacțiile din fotbalul românesc nu au întârziat să apară.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
La scurt timp după meciul de la Istanbul, Adrian Porumboiu a avut o intervenție dură, în stilul caracteristic, în care a criticat atât jocul „tricolorilor”, cât și conducerea FRF, cu un atac direct la adresa lui Răzvan Burleanu.

Adrian Porumboiu: ”Turcia nu a fost o forță”
Fostul arbitru consideră că România a ratat o oportunitate importantă, în condițiile în care Turcia nu a impresionat, în ciuda diferenței de valoare de lot.
”Păcat, păcat. Turcia nu a fost o forță, cu toată valoarea ei de piață de sute de milioane. Nu a fost să fie. Poate cu puțină șansă... Turcii au tras de timp, cu o posesie negativă. Păcat.
Nu ne-am prezentat în așa fel încât să le punem mari probleme. Am avut ocazii, am avut acea bară. Ne încearcă neputința. Așa a fost să fie”, a spus Adrian Porumboiu, conform gsp.ro.

Adrian Porumboiu: ”Nu ți-e rușine, porcovane?”
Discursul lui Adrian Porumboiu a continuat cu un tir dur la adresa conducerii federației, despre care susține că este aleasă ”fraudulos”.
Fără menajamente, Porumboiu l-a vizat direct pe șeful FRF, Răzvan Burleanu, pe care îl acuză că își prelungește mandatul după bunul plac.
”Când te duci, ca Federație, cu o conducere aleasă fraudulos, nu ai ce să faci. Ăsta e fotbalul, asta e țara. Cei care conduc destinele fotbalului românesc nu au niciun fel de respect. E păcat de speranțele atâtor români. Dar nu poți cu împăiații ăia care s-au pus singuri acolo. Vrem să batem Turcia, care e mai organizată decât noi? Nu e nimic nedrept!”
Dacă «Burlică» rămâne mai departe și își ia mandatele când vrea... Parcă e un magazin cu autoservire. Face ce vrea. Dă voie cui vrea să vorbească. Noi vrem să mergem la Mondial? Mai bine stăm dracului acasă. O să meargă înaintea noastră și Papua Noua Guinee. Nimeni nu spune nimic, nimeni nu face nimic. Pune, mă, 10 mandate!
Adunarea Generală e tot Burleanu. Le dă ălora o masă și o minge și aia e. Trebuie să ai etichetă... E păcat. Era o șansă. Nu am prins Turcia în cea mai bună zi. Să nu uităm că echipa asta a luat 6 de la Spania. Noi am avut un portar foarte bun. De departe e remarcatul meciului. Am avut o speranță.”
Acum mergem mai departe. Ne mai duce Burleanu cu o păcăleală. Auzi, «Dacă vrea Adunarea Generală...». Nu ți-e rușine, porcovane? Nu tu ești acolo? Mă rog... Nu puteam să nu vorbim și de Burleanu după acest meci”, a completat acesta.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







