special Cifrele calificării la Euro 2024. Cine a fost tricolorul cu cele mai multe minute jucate în preliminariile pentru European

România își va afla pe 2 decembrie adversarele din grupa de la Campionatul European din 2024 Galerie foto (1 fotografii): Cifrele calificării la Euro 2024. Cine a fost tricolorul cu cele mai multe minute jucate în preliminariile pentru European

Cristian Munteanu   |   Publicat: 22.11.2023 18:57   |  Actualizat: 23.11.2023 00:01

România va merge, după o pauză de opt ani, la un nou turneu final de Campionat European. Germania este țara gazdă a acestuia, iar ”tricolorii” își așteaptă, din urna a doua valorică, adversarele din grupa de la Euro. iAM Sport vă propune o incursiune prin cifrele acestei calificări deosebite.

Selecționata lui Edward Iordănescu a reușit ceea ce își propusese, și anume să se califice la Euro. Toate celelalte discuții, despre șansă, adversare, conjuncturi, cad în plan secund.

Suporterii “tricolorilor” se așteaptă acum la rezultate mai bune, în cadrul turneului final, decât în 2016. Atunci, într-o grupă cu Albania, Elveția și Franța, România a obținut doar un singur punct.

Cifrele unei calificări meritate

iAM Sport vă prezintă o istorie în cifre a acestei calificări, una care pictează un tablou mult mai obiectiv al performanței obținute de prima reprezentativă. 43 de fotbaliști au fost chemați la lot de Edi Iordănescu, iar 32 dintre ei au evoluat cel puțin un minut.

Niciun jucător nu a fost integralist în aceste preliminarii, Burcă fiind cel mai aproape de acest deziderat.

• 873 de minute a jucat A. Burcă, din cele 900 regulamentare ale preliminariilor
  • 3 jucători au fost pe teren în toate cele 10 partide - Andrei Burcă, Radu Drăguşin şi Nicolae Stanciu

Linia defensivă a fost punctul forte al României. Tricolorii au o medie de un gol primit la două partide disputate.

• 6 echipe, din aceste preliminarii, au primit mai puține goluri decât România. Acestea sunt Portugalia, Albania, Belgia, Croația, Anglia și Franța

Edward Iordănescu a schimbat mult, dar nu în zona apărării, acolo unde trei jucători, pe lângă Burcă, au jucat cele mai multe minute pentru România.

• Drăguşin a prins 855 de minute, H. Moldovan - 720 minute și N. Bancu - 540 minute

La mijlocul terenului și, mai ales, în atac, selecționerul a schimbat mult mai des decât în defensivă. Poate și din acest motiv, România nu a marcat decât 16 goluri în zece partide.

• 13 naționale au marcat mai multe goluri decât “tricolorii” în campania pentru Euro 2024
  • 9 marcatori a avut România în aceste preliminarii
  • 3 goluri au marcat Denis Alibec, Nicolae Stanciu și Valentin Mihăilă

România a avut și jucători tineri care jucat primul meci pentru națională în campania pentru Europeanul din 2024. Dintre cei 32 de fotbaliști care au prins minute, 12,5% au fost debutanți.

• 4 debutanți a avut România în preliminarii - Al. Dobre, Screciu, L. Munteanu şi Bîrligea

Prima reprezentativă s-a bazat pe jucători aduși din străinătate, chiar dacă tricolorii nu mai joacă la echipe puternice din Vest. Cea mai tare formație care dă jucători naționalei, Drăgușin și Pușcaș, este Genoa.

• 34% din cele 160 de selecţii adunate de tricolori în preliminariile Euro 2024 au revenit fotbaliştilor din Super Liga României
  • 18 selecții, cele mai multe, au strâns cei de la FCSB

Chiar dacă nu a jucat foarte mult, pe lângă fotbaliștii care au marcat câte trei goluri, un rol extrem de important l-a avut Olimpiu Moruțan. Acesta a fost decisiv în partide importante ale preliminariilor.

• 4 pase decisive a dat Moruțan – două la Lucerna, cu Elveția, una cu Andorra, iar cea de-a patra la București, tot cu Elveția

România a fost o echipă ”cuminte” în campania pentru Europeanul din Germania, încasând 22 de cartonașe galbene și unul roșu.

• 8 jucători români au încasat câte două cartonașe galbene – Drăgușin, Răzvan Marin, Octavian Popescu, Pușcaș, I. Hagi, Moruțan, Marius Marin, Bancu 2
  • 1 fotbalist “tricolor” a fost eliminat - V. Mihăilă

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

"Omului ăsta nu trebuie să îi facem statuie, ci piramidă. De unde atâta energie la anii ăștia?". Mircea Lucescu, proclamat salvatorul fotbalului românesc de unul dintre numele importante din fenomen
Întrebat dacă Generația de Aur l-a ”lucrat” pe fostul selecționer al României, Gică Popescu a izbucnit: ”Fii atent!”
FRF nu se teme că România îl poate pierde pe internaționalul care a debutat în Ligue 1: "S-a acomodat aici"
Detaliul observat de UEFA la echipa României după EURO. 7 puncte cheie care îl pot ajuta pe Lucescu
România mai poate pierde un jucător în favoarea altei naționale: ”Nu știu dacă ar accepta o convocare”
Mircea Lucescu a anunțat lista preliminară de stranieri pentru meciurile cu Cipru și Lituania. Ce surprize a pregătit

Cele mai citite

Florin Răducioiu, dezvăluiri despre momentul când Dănuț Lupu a fost reținut pentru că a furat dintr-un magazin: ”Mereu a avut aceste probleme, din păcate...”
Diverse  |  26 Septembrie 2024, 17:40
1.
Victor Becali, dezvăluiri despre ”turnătorii” din ”Dosarul Transferurilor”: ”Vorbeau de Gică Popescu”. Cum ar fi fost prinși cei care au ajuns să fie condamnați
Diverse  |  27 Septembrie 2024, 10:46
2.
Florin Talpan și-a unit forțele cu Adrian Mititelu pentru o miză de 300.000.000 de euro
Liga 2  |  26 Septembrie 2024, 08:22
3.
Cine e sportiva ce a luat primul aur olimpic la floretă pentru România. Inspirată de Alexandre Dumas
Cum influențează grupele de muncă și indicele de corecție recalcularea pensiei? Cât dai impozit?
De ce nu va funcționa „camera de detenție” în școli? Psiholog: Copiii vor vedea totul ca pe un chiul
Știri de ultimă oră din sport
exclusiv Dan Șucu, indiferent în fața abuzurilor! Reacția patronului de la Rapid după incidentele violente de la meciul cu Oțelul: "Eu sunt doar finanțator"
SuperLiga   |  29 Septembrie 2024, 00:14
video Momente emoționante pe Giulești la pauza meciului Rapid - Oțelul. Tot stadionul a aplaudat
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 22:58
Legenda Realului îi oferă lui Ancelotti varianta perfectă de înlocuire a lui Mbappe: "Îmi place foarte mult personalitatea lui"
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 22:31
Dan Petrescu, amărât după eșecul cu UTA: "Greșeli mari de tot"
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 22:02
Ciprian Deac și-a turnat cenușă în cap după înfrângerea cu UTA: "Am greșit!"
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 21:57
Valentin Costache, lecție pentru unul dintre coechipierii săi: ”Am vrut să-l fac să înțeleagă”
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 21:49
Întăriri pentru Dinamo! Anunțul lui Andrei Nicolescu, după egalul cu FC Botoșani
SuperLiga   |  28 Septembrie 2024, 21:42
Cine este milionarul care l-a marcat pe Ion Țiriac: "Veneau 10.000 de oameni să-l fluiere!" / "Dacă nu făcea asta..."
Tenis   |  28 Septembrie 2024, 21:11
A murit actrița Maggie Smith, în vârstă de 89 de ani. Era cunoscută pentru celebrul rol din Harry Potter
Vine iarna la București. Când vor cădea primii fulgi de zăpadă în Capitală
Când se joacă meciurile din etapa a 11-a a Ligii 1. Cine va transmite meciurile din acest weekend
exclusiv Dan Șucu, indiferent în fața abuzurilor! Reacția patronului de la Rapid după incidentele violente de la meciul cu Oțelul: "Eu...
SuperLiga   |  00:14
video Gest golănesc în timpul meciului Rapid - Oțelul. Un impresar din anturajul gălățenilor l-a brutalizat pe reporterul...
SuperLiga   |  23:32
Gest golănesc în timpul meciului Rapid - Oțelul. Un impresar din anturajul gălățenilor l-a brutalizat pe reporterul iAMsport.ro în fața jandarmilor! Au avut de suferit și trimișii Fanatik și Golazo
Rapid - Oțelul Galați 0-0. Meci fără goluri în Giulești, iar gazdele nu reușeșc prima victorie de acasă
SuperLiga   |  23:24
SuperLiga   |  22:58
Accidentare teribilă în Rapid - Oțelul. Jucătorul a fost luat cu targa și dus direct la ambulanță
SuperLiga   |  22:50
SuperLiga   |  22:31