Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu

Edi Iordănescu, antrenorul României din anul 2022 Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Franța și Germania se opun unei schimbări importante la care a aderat și Edi Iordănescu
Foto: Sport Pictures  |   Edi Iordănescu, antrenorul României din anul 2022

Cătălin Stroia   |   Publicat: 09.04.2024 20:36   |  Actualizat: 09.04.2024 21:53

Edi Iordănescu a participat la întrunire a selecționerilor echipelor care sunt prezente la Euro 2024. Majoritatea își doresc ca numărul jucătorilor din lot să crească de la 23 la 26.

Cei mai mulți antrenori ai echipelor de la Euro alături de Edi Iordănescu își doresc ca numărul jucătorilor din lotul pentru turneul din Germania să fie crescut de la 23 la 26 de jucători.

Întrunirea în care aceștia s-au exprimat această cerere a avut loc la Dusseldorf, iar din partea delegației ”tricolore” a fost prezent Edward Iordănescu.

Antrenorii care-și doresc această schimbare susțin că mai pot apărea accidentări pe parcursul competiției și consideră că o suplimentare a numărului de jucători eligibili, îi va ajuta să alinieze cel mai bun 11.

Franța și Germania s-au opus schimbării

Țara gazdă și ”cocoșii galici” își doresc să se păstreze formula actuală a loturilor pentru că ar exista riscul ca mai mulți jucători să rămână pe banca de rezerve, în timp ce alții să nu prindă nici lotul, anunță GSP.

Un răspuns oficial al UEFA privind cererea selecționatelor ar putea veni la jumătatea lunii Mai atunci când are loc Ședinta Comitetului Executiv al forului.

România două amicale înainte de EURO

Naționala României va mai disputa alte două jocuri amicale înaintea Campionatului European, în fața selecționatei Bulgariei și a celei din Liechtenstein.

Ambele confruntări vor avea loc pe stadionul Steaua. În fața vecinilor din sud, România va evolua pe data de 4 iunie, în timp ce cu naționala Liechtensteinului ”tricolorii” vor juca pe 7 iunie, cu o zi înainte față de programarea inițială.

Când și unde joacă România la EURO

Naționala României va avea următorul program la EURO 2024:

  • 17 iunie: ROMÂNIA – Ucraina (Munchen, 16:00)
  • 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Koln, 22:00)
  • 26 iunie: Slovacia – ROMÂNIA (Frankfurt, 19:00)

În optimile competiției se califică mai departe primele două locuri, dar și cele mai bune patru locuri trei din cele șase grupe.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Marius Marin, mesaj pentru naționala Ucrainei: "Nu trebuie să ne intereseze ce s-a întâmplat. E un meci de fotbal"
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Florin Răducioiu, necruțător: ”Mulți jucători nu aveau ce să caute în SUA, în 1994!” Ce spune despre posibilitatea ca Hagi și Popescu să fi influențat selecția
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă
Așa arată cel mai bun prim 11 din grupa României de la EURO! Belgienii domină, ucrainenii țin aproape, ”tricolorii” sunt la coadă
Românul care a jucat cu noul star al Ucrainei trage un semnal de alarmă: ”Reușea să-și creeze 2-3 ocazii indiferent de adversar!”
Românul care a jucat cu noul star al Ucrainei trage un semnal de alarmă: ”Reușea să-și creeze 2-3 ocazii indiferent de adversar!”
Românul care a jucat cu noul star al Ucrainei trage un semnal de alarmă: ”Reușea să-și creeze 2-3 ocazii indiferent de adversar!”
Răzvan Raț, discurs autoritar când a fost întrebat despre Edi Iordănescu: ”Nimeni n-a crezut în lucrurile astea”
Răzvan Raț, discurs autoritar când a fost întrebat despre Edi Iordănescu: ”Nimeni n-a crezut în lucrurile astea”
Răzvan Raț, discurs autoritar când a fost întrebat despre Edi Iordănescu: ”Nimeni n-a crezut în lucrurile astea”
Mărturie șocantă a lui Nicușor Bancu, înainte de debutul la EURO 2024: ”Mă gândeam dacă mai pot merge!”
Mărturie șocantă a lui Nicușor Bancu, înainte de debutul la EURO 2024: ”Mă gândeam dacă mai pot merge!”
Mărturie șocantă a lui Nicușor Bancu, înainte de debutul la EURO 2024: ”Mă gândeam dacă mai pot merge!”

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!