România, la un pas să iasă din TOP 50 mondial! ”Tricolorii” au coborât un loc în clasamentul FIFA

România a coborât în clasamentul FIFA Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): România, la un pas să iasă din TOP 50 mondial! ”Tricolorii” au coborât un loc în clasamentul FIFA
Foto: Sportpictures  |   România a coborât în clasamentul FIFA

Robert Zanfir   |   Publicat: 29.06.2023 17:58   |  Actualizat: 29.06.2023 21:57

România a coborât o poziție în ierarhia FIFA, în ultimul clasament anunțat de forul mondial. Naționala lui Edi Iordănescu a remizat în cele două partide pe care le-a disputat în luna iunie: 0-0 cu Kosovo și 2-2 cu Elveția.

România se apropie de ieșirea din TOP 50 mondial. Față de ultimul clasament anunțat de FIFA, în luna aprilie, ”tricolorii” au coborât o poziție. Ierarhia este condusă în continuare de campioana mondială Argentina.

România, pe locul 47 în clasamentul FIFA

După un start bun în preliminariile Campionatului European 2024, cu două victorii cu Andorra și Belarus, România a avut o lună iunie cu jocuri modeste. Remiză, 0-0, la Pristina, cu Kosovo, și 2-2 la Lucerna, cu Elveția.

Cele doar două puncte câștigate de Ianis Hagi și compania au tras în jos naționala, în ierarhia FIFA. ”Tricolorii” au coborât un loc și se situează pe locul 47.

Dintre rivale, România este devansată de Elveția, care se află pe locul 12.

Israel a urcat de pe locul 78 pe locul 75. Kosovo a coborât o poziţie şi a ajuns pe locul 108, iar Belarus ocupă locul 98. Andorra a coborât două poziţii şi se află pe locul 153.

Bucuria internaționalilor români la finalul partidei cu Elveția

Argentina, lider mondial în clasamentul FIFA

Argentina rămâne lider în clasamentul mondial. Campioana lumii este urmată de Franța și de Brazilia.

Anglia a trecut peste Belgia și este pe locul 4, în timp ce Croația ocupă poziția 6.

”E un punct fantastic, nu doar pentru clasament, ci și pentru moral. E un punct mare pentru România și pentru viitorul acestei echipe, care are un potențial mare”, Edi Iordănescu, după 2-2 cu Elveția

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Cum i-a numit Adrian Mutu pe Dobrin și Hagi când a vorbit despre cei doi ”grei” ai fotbalului românesc. ”Briliantul” a folosit un singur cuvânt
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Visul lui Dan Șucu s-a năruit! Cu cine va semna Florin Niță
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Fostul ”tricolor” pune tunurile pe echipa națională: ”Istorie au făcut suporterii”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Răzvan Lucescu i-a analizat lui Ianis Hagi prestațiile de la EURO 2024: ”Are o viziune extraordinară”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Membrul ”Generației de Aur”, declarații incredibile la 30 de ani de la victoria României cu Argentina: ”Dacă Maradona juca, nu aveam vreo șansă!” / ”Îmi pare rău că nu i-am sărutat piciorul stâng”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”
Denis Drăguş, despre viitorul lui Edi Iordănescu la națională: ”Noi asta ne-am dori”

Cele mai citite

Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Special  |  10 Iulie 2024, 14:44
1.
Interviu-eveniment cu Liță Dumitru: ”Șucu a greșit cu Lennon, dar nici pe Șumudică nu-l putea pune, omu' are certificat de nebun!" + "Da, am fost un fotbalist mai complet decât Dobrin, Balaci sau Hagi”
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Europa League  |  10 Iulie 2024, 15:33
2.
Cine transmite la TV meciul Paksi - Corvinul Hunedoara, din turul 1 al Europa League
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
Europa League  |  12 Iulie 2024, 00:05
3.
Reacția incredibilă a presei din Ungaria după victoria categorică a Corvinului: "Au înșelat fotbalul de câte ori au putut"
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
OFICIAL Când va fi a doua recalculare a pensiilor și câți bani primesc pensionarii în plus?
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
Rusia amenință România cu „Operațiunea Contele Dracula” împotriva avioanelor F-16 destinate Ucrainei
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
585.000.000 lei bonusuri în 3 ani la Romsilva care trebuia să monitorizeze urșii sălbatici din țară
Știri de ultimă oră din sport
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Natație   |  12 Iulie 2024, 19:50
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Diverse   |  12 Iulie 2024, 18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 18:08
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la celelalte partide de sâmbătă
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:55
Echipa din Superligă care încă îi așteaptă pe Louis Munteanu și Alibec: ”Să dea Dumnezeu!”
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 17:35
OFICIAL | Adrian Mititelu l-a trimis la Cluj pe atacantul cu viteză mai bună decât Cămătaru
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
video ”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
Diverse   |  12 Iulie 2024, 16:44
”Nu minți?!”. Starul american care a făcut furori pe străzile din București, surprins când a aflat ce fost ”tricolor” îi semnase tricoul cu România
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
SuperLiga   |  12 Iulie 2024, 16:16
U Cluj știe la ce să se aștepte sâmbătă, cu FCSB. Chipciu are ”informatori” de nădejde: ”Mai vorbesc cu Pinti, cu Chiricheș, îmi mai spun ce lucrează”
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Natație   |  19:50
”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
Champions League   |  19:13
Cât costă biletele la returul dintre FCSB și Virtus, care se va disputa pe stadionul Steaua
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
SuperLiga   |  18:56
OFICIAL | Dinamo s-a despărțit de cel mai vechi om din club, după 24 de ani de activitate
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi...
EURO 2024   |  18:47
Reacția emoționantă a unui copil după ce a fost sunat de Denis Drăguș: ”A crezut că sunt tatăl lui. Când a realizat...” / ”Mi s-a făcut pielea de găină!”
live score Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru...
SuperLiga   |  18:34
Farul - Unirea Slobozia 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Fostul jucător al lui Hagi marchează primul gol din istorie pentru ialomițeni în Liga 1!
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru...
Diverse   |  18:17
S-a aflat cine vor fi nașii lui Ianis Hagi și ai Elenei Tănase la nuntă. Câte costume are pregătite fiul ”Regelui” pentru ziua cea mare
Arbitrul acuzat de MM că o ”dezavantajează repetat” pe FCSB, delegat la meciul campioanei cu U Cluj! Cine va fi la centru la...