România, înaintea unui test important. Ce spune selecționerul Cristi Dulca despre al doilea joc din Liga Națiunilor
![Naționala feminină la antrenamentul oficial înaintea partidei cu Finlanda din Liga Națiunilor, Stadionul Arcul de Truimf, București, 25 septembrie 2023](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F25%2F4412%2F16956610887ca4f315.jpg&w=960&h=640&c=1)
Bogdan Silviu Răducan , Denis Chilom | Publicat: 25.09.2023 20:08 | Actualizat: 25.09.2023 22:16
Naționala feminină de fotbal a României dispută în această perioadă primele jocuri din istorie în Liga Națiunilor, competiție aflată la prima ediție. Marți, de la 19.00, se va disputa partida contra Finlandei, pe ”Arcul de Triumf”, o întâlnire care nu pare să stârnească cine știe ce interes. Partida este televizată pe Digi Sport 2 și FRF.TV
În această primă ediție a Ligii Națiunilor, ”tricolorele” încep aventura europeană din Liga B, fiind repartizate în Grupa B2, alături de Finlanda, Slovacia și Croația!
În partida de debut, disputată vineri, 22 septembrie, în deplasare contra Croației, România a fost învinsă cu scorul de 2-1. Golul echipei noastre a fost marcat de Cristina Carp, în minutul 31.
Marți, 26 septembrie, este programat primul meci acasă al naționalei feminine, contra Finlandei.
iAM SPORT, singura publicație din România care a trimis un reporter la conferința de presă care a prefațat partida
Cristian Dulca, antrenorul echipei, și jucătoarea Ioana Bortan, au prefațat luni, meciul contra Finlandei. Interesul pentru această conferință de presă a fost însă unul foarte scăzut.
În sală s-au aflat doar reporterul special iAMSport, Denis Chilom, și un fotoreporter. Conferința de presă a fost urmata de antrenamentul oficial de la care avem mai multe fotografii.
Dulca: ”Suntem pregătiți să luptăm”
Tehnicianul naționalei feminine a vorbit despre meciul cu Croația și a spus că echipa este pregătită să lupte pentru victorie chiar dacă adversarul este unul foarte puternic.
”Ne așteptam la altceva de la acest joc (n.r. cu Croația). Nu sunt mulțumit de rezultat, sunt însă mulțumit de cum s-au comportat fetele.
Mai avem 5 jocuri din această competiție și sunt încrezător pentru că le văd extrem de motivate pe jucătoare.
Ne lipsesc jucătoarele accidentate sau care s-au retras. Am însă încredere în echipă, sunt jucătoare care vor să facă performanță.
Meciul de mâine (n.r. marți, 26 septembrie) este unul dintre meciurile grele ale grupei. Întâlnim o echipă puternică, cu care am jucat un amical în Cipru (n.r. încheiat cu scorul de 4-0 pentru finlandeze).
Suntem pregătiți să luptăm, suntem pregătiți să muncim și să suferim pentru a câștiga punct sau puncte. Vom face o figură frumoasă”, a declarat Dulca la conferința de presă premergătoare meciului cu Finlanda.
La rândul ei, Ioana Bortan, mijlocaș, legitimată la Farul, a spus că ea și colegele ei vor victoria în meciul contra nordicelor.
”Știu cine este naționala Finlandei, cât au crescut. Nu depunem armele înaintea meciului. Nu ne dăm bătute înaintea meciului. Luptăm până la final și vrem victoria.
Ne dorim susținere (n.r. din partea publicului). Ne bucură că ne-am creat o familie, aici pe „Arcul de Triumf”, și lumea vine să vadă fotbalul feminin. Ne dorim să aducem cât mai mulți suporteri în tribune”, a spus Ioana Bortan.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Eveniment șocant în partida disputată de FC Argeș! Bătaie cu pumni și picioare, chiar în timpul meciului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F25%2F12995%2F171136945588fd30e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristian Dulca s-a despărțit de naționala feminină! Un fost antrenor de la FCSB îl înlocuiește. Răzvan Burleanu: ”A fost aprobat în funcție”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F15%2F12414%2F17105161109f62cbfb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Naționala României a remizat cu Grecia într-un meci amical. Partida s-a încheiat cu scorul de 0-0](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F22%2F11291%2Fc150-fa5d0f65-1708623559c1bc43ec.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România a încheiat în genunchi campania din Nations League. ”Tricolorele” au retrogradat, cu un singur punct](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F12%2F5%2F7474%2F170180826503208583.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un nou pas greșit pentru naționala de feminin a României în Nations League. ”Tricolorele” au remizat cu Slovacia, la București](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F10%2F27%2F5753%2F1698434505af544a0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO | Cum a reacționat Jennifer Hermoso în autocar, la câteva minute după ce a fost sărutată de Luis Rubiales](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F8%2F30%2F3335%2F1693386265f018c30c.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)