EXCLUSIV | FC Argeș, aproape de a numi un nou antrenor: ”Suntem în negocieri”. Cine ar putea fi alesul piteștenilor
![4 puncte a strâns FC Argeș în 5 etape din Liga 2 în acest sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F5%2F3599%2F16939152120f48b349.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denis Chilom | Publicat: 05.09.2023 14:57 | Actualizat: 05.09.2023 16:38
Viorel Tudose, sponsorul principal al echipei FC Argeș a oferit, în exclusivitate pentru iAM Sport, detalii cu privire la numirea unui nou antrenor la formația piteșteană.
Nicolae Dică era favoritul conducerii lui FC Argeș, dar a refuzat propunerea echipei sale de suflet, motiv pentru care piteștenii au fost nevoiți să își continue căutările.
Luni, Gazeta Sporturilor îl numea pe Eugen Trică noul favorit pentru preluarea lui FC Argeș, însă omul cu banii de la club dezminte aceste zvonuri.
Viorel Tudose a confirmat că clubul este în negocieri avansate cu un antrenor, dar a negat că acesta ar fi Trică. Întrebat dacă Eugen Neagoe este alesul piteștenilor, finanțatorul lui FC Argeș a oferit un răspuns ambiguu, care dă de înțeles că fostul antrenor de la Craiova ar putea ajunge în Trivale.
Viorel Tudose: ”Domnul Trică nu intră în intențiile noastre”
Avem o informație conform căreia domnul Eugen Trică urmează să semneze în cursul zilei de astăzi cu echipa dumneavoastră. Este adevărat?
Dacă dumneavoastră aveți această informație, de ce mă mai sunați pe mine?
Să știm dacă este adevărată sau nu.
Domnul Trică nici nu a discutat cu noi și nu intră în intențiile noastre.
Ați discutat și cu domnul Eugen Neagoe?
La domnul Neagoe nici nu pot să vă confirm, nici nu pot să vă infirm. Dumneavoastră înțelegeți ce vreți.
Deocamdată, antrenorul nostru este Eugen Beza, care are statut de principal. Suntem în negocieri cu un antrenor, dar dacă se va finaliza, veți afla la momentul oportun.
Noi căutăm un antrenor pe un proiect de trei, patru ani de zile. Obiectivul intermediar este revenirea în prima ligă în acest sezon și construirea unei echipe, care în trei, patru ani de zile să atace, începând de acum trei, patru ani de zile, să atace play-off-ul.
Acesta este obiectivul nostru. Bineînțeles că am mai avut astfel de obiective îndrăznețe și ați văzut ce s-a ales.
”Fanii lui FC Argeș suferă foate mult. Mă pun și eu în pielea lor”
Viorel Tudose a spus, de asemenea, în cadrul interviului, că din cauza problemelor și fanii au de suferit. Înainte de orice funcție deținută de acesta, este suporter și este greu să depășească această barieră.
”Un proiect sănătos se face pe un termen de minim trei, patru, cinci ani de zile ca să obținem o performanță. Vom încerca să trecem peste acest moment, care nu este un moment foarte bun pentru FC Argeș.
Este nu moment, vă dați seama, în care și fanii, atâți câți are FC Argeș, suferă foarte mult. Sunt obișnuiți cu marile performanțe din deceniul opt al secolului trecut. Acum, vă dați seama, că două titluri... e greu să le mai obții în ziua de astăzi.
Încercăm să ne adaptăm și noi și să-i facem pe suporteri să înțeleagă acest lucru. Înainte de a fi un om care decide la FC Argeș și care bagă bani, sunt suporter.
Mă pun și eu în pielea lor, în asentimentul lor și este foarte greu. Foarte greu pentru că trebuie să judec și ca suporter și ca om de administrativ și e greu.
Trebuie să las partea de suporter deoparte de asta. Discutam și cu suporterii și vor și ei. Dați-ne un nume. Nu putem să ne mai grăbim. Ne-am grăbit de fiecare dată și ne-a ieșit prost.”, a spus Viorel Tudose.
Sponsorul principal al FC Argeș: ”Avem antrenor”
Viorel Tudose, care este patronul Getica 95, sponsorul principal al echipei din Trivale, spune că actualul antrenor al piteștenilor ar putea rămâne la cârma echipei și în viitor.
”De data asta, avem antrenor. Este posibil să ca domnul Beza să rămână o perioadă mai mare de timp la FC Argeș, de ce nu?! Știți cum este... în fotbal rezultatele te confirmă sau te infirmă.
La FC Argeș, problemele sunt de altă natură. Sper să se rezolve. Vor fi rezolvate, sper eu, într-un timp relativ scurt”, a mai adăugat Viorel Tudose pentru iAM Sport.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Radiografia Ligii 2. Câte echipe NU au drept de promovare, cum arată sistemul competițional și ce se întâmplă cu Corvinul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19321%2Fc150-b5afda4e-1721901469aaede6e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a stabilit programul primei etape din Liga 2. Când joacă Steaua și FCU Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19324%2Fc150-15353c6c-17219048891bff94a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Transfer de senzație în Liga 2! A refuzat oferte din Portugalia pentru a semna cu o nou-promovată](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19280%2F172180902949f7f36d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Echipa de tradiție din liga secundă a obținut dreptul de promovare: ”Moment important pentru clubul nostru”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19267%2Fc150-10e73756-1721803382d98914bf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Burleanu se implică personal în ”cazul Corvinul”. Decizia luată de președintele FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19260%2F172175100541c507a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CSA Steaua și-a schimbat denumirea. Cum va fi înscrisă echipa de acum înainte](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19255%2F172174689183497cc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)