Marius Constantin revine pe teren, la aproape 40 de ani! Cu ce echipă de tradiție semnează: ”Am ajuns la un acord”

24 de meciuri a strâns Marius Constantin în tricoul lui FC Argeș, în sezonul retrogradării Galerie foto (1 fotografii): Marius Constantin revine pe teren, la aproape 40 de ani! Cu ce echipă de tradiție semnează: ”Am ajuns la un acord”
Foto: Profimedia  |   24 de meciuri a strâns Marius Constantin în tricoul lui FC Argeș, în sezonul retrogradării

Radu Secoșan   |   Publicat: 31.01.2024 09:02   |  Actualizat: 31.01.2024 10:05

Marius Constantin (39 de ani) urmează să revină pe terenul de fotbal, după șase luni de inactivitate. Fundașul central va semna cu o echipă de tradiție din Liga 2.

Deși a debutat în fotbalul mare în urmă cu mai bine de 20 de ani, Marius Constantin nu are încă planuri de a își agăța ghetele în cui.

Fundașul central va împlini 40 de ani în octombrie, dar asta nu l-a oprit din a își asigura revenirea pe terenul de fotbal, la o echipă de tradiție din Liga 2.

Marius Constantin, la Ceahlăul Piatra Neamț

Președintele clubului Ceahlăul Piatra Neamț, Cătălin Anton, a dezvăluit că ”veteranul” urmează să semneze cu formația din eșalonul secund, căreia i se va alătura în cantonament în scurt timp.

Am ajuns la un acord cu Marius Constantin, va semna cu noi și va face deplasarea cu echipa în cantonament”, a declarat Cătălin Anton, pentru Liga2.ro.

Cristi Pustai a explicat transferul

Actualul antrenor de la Ceahlăul, Cristi Pustai, a explicat de ce echipa sa a fost interesată să îl transfere pe Constantin, chiar dacă acesta a stat pe bară ultima jumătate de an, după ce a retrogradat și s-a despărțit de FC Argeș.

Marius Constantin e un jucător în care eu am încredere, l-am antrenat și la Târgu Mureș, și la Mediaș. Este o variantă pentru noi. Eu, în viziunea mea, cred că încă ne-ar putea ajuta prin experiența lui, prin valoarea lui, peste că este un jucător cu peste 300 de jocuri în Liga 1.

E drept că are o vârstă, dar cred că pentru Liga 2 ne poate ajuta cu experiența lui. Puterea lui de a comunica, de a deveni un fel de lider al apărării, ne-a lipsit în prima parte a campionatului”, a explicat Cristi Pustai la ”Tribuna Suporterilor”, emisiune a postului Monitor TV.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Nicolae Dică nu convinge pe toată lumea de la FC Argeș: ”Cât timp sunt aici, n-are ce căuta la club. Am rezervele mele!”
Nicolae Dică nu convinge pe toată lumea de la FC Argeș: ”Cât timp sunt aici, n-are ce căuta la club. Am rezervele mele!”
Nicolae Dică nu convinge pe toată lumea de la FC Argeș: ”Cât timp sunt aici, n-are ce căuta la club. Am rezervele mele!”
Promisiunea lui Marius Croitoru pentru Adrian Mititelu, după revenirea lui FCU Craiova: ”Atunci au degenerat lucrurile!”
Promisiunea lui Marius Croitoru pentru Adrian Mititelu, după revenirea lui FCU Craiova: ”Atunci au degenerat lucrurile!”
Promisiunea lui Marius Croitoru pentru Adrian Mititelu, după revenirea lui FCU Craiova: ”Atunci au degenerat lucrurile!”
OFICIAL | Patru transferuri într-o zi la Corvinul Hunedoara. Florin Maxim își întărește lotul pentru Europa League
OFICIAL | Patru transferuri într-o zi la Corvinul Hunedoara. Florin Maxim își întărește lotul pentru Europa League
OFICIAL | Patru transferuri într-o zi la Corvinul Hunedoara. Florin Maxim își întărește lotul pentru Europa League
”Ce să facă?” Cum explică Adrian Mititelu revenirea lui Marius Croitoru la FCU Craiova, după ce l-a acuzat pe antrenor că i-a adus echipa ”într-o stare lamentabilă”
”Ce să facă?” Cum explică Adrian Mititelu revenirea lui Marius Croitoru la FCU Craiova, după ce l-a acuzat pe antrenor că i-a adus echipa ”într-o stare lamentabilă”
”Ce să facă?” Cum explică Adrian Mititelu revenirea lui Marius Croitoru la FCU Craiova, după ce l-a acuzat pe antrenor că i-a adus echipa ”într-o stare lamentabilă”
OFICIAL | Marius Croitoru revine la FCU Craiova. Adrian Mititelu l-a dat afară în Superligă, dar l-a readus la echipă în Liga 2
OFICIAL | Marius Croitoru revine la FCU Craiova. Adrian Mititelu l-a dat afară în Superligă, dar l-a readus la echipă în Liga 2
OFICIAL | Marius Croitoru revine la FCU Craiova. Adrian Mititelu l-a dat afară în Superligă, dar l-a readus la echipă în Liga 2
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB

Cele mai citite

Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
Diverse  |  28 Mai 2024, 11:17
1.
Ioan Becali nu a mai rezistat și a intrat în direct. Radu Naum nu a scăpat de furia impresarului: "Apare la televizor cu aceeași cămașă de 24 de ani"
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Liga 2  |  28 Mai 2024, 16:20
2.
EXCLUSIV | FRF va notifica UEFA în privința palmaresului Stelei. Lovitura primită de FCSB
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Special  |  28 Mai 2024, 21:30
3.
Românul care putea fi de talia lui Hagi, Balaci și Dobrin. Dumitru Dragomir: ”A fost diabolic!” Ce i-a lipsit
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Vor fi pensiile impozitate progresiv după recalculare? Anunț major al lui Ciolacu pentru pensionari
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
Atenție ȘOFERI! Acestea sunt TOP 10 mașini care se strică cel mai greu. Pe ce loc se află Dacia?
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
VIDEO Tancul sud-coreean K2, testat în premieră la Smârdan. Costă 8.500.000 $. România vrea 300
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  30 Mai 2024, 15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Champions League   |  30 Mai 2024, 13:40
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală tensionată și plină de nervi”
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:52
Criterii de departajare la Euro 2024. Cum se califică România în optimile de finală
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
EURO 2024   |  30 Mai 2024, 12:34
Marius Marin, gata de EURO 2024: ”Sper să fac eu treaba murdară”
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
SuperLiga   |  30 Mai 2024, 11:38
OFICIAL | Silviu Lung Jr. a semnat cu o altă formație din Superliga
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
RCA se schimbă din nou. Românii, nevoiţi să scoată mai mulţi bani din buzunar
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Pensia infimă pe care o primeşte Florin Piersic de la statul român, după 60 de ani de muncă
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
Candidatura lui Marian Vanghelie la S5 este `arma secretă` a Gabrielei Firea pentru a-i forța mâna lui Cristian Popescu Piedone să renunțe la Capitală
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
SuperLiga   |  16:56
OFICIAL | U Cluj a anunțat că doi jucători de bază și-au prelungit contractele cu clubul
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
SuperLiga   |  16:45
Răzvan Lucescu și Basarab Panduru s-au contrazis în direct: ”FCSB e Steaua!” / ”Steaua e în B!”
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
SuperLiga   |  15:49
OFICIAL | Rapid a anunțat despărțirea de unul dintre cei mai experimentați jucători din echipă
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Tenis   |  15:34
Simona Halep va primi un wild card la Iași Open: ”Vom avea jucătoare importante”
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Natație   |  15:22
Cum a reacționat David Popovici când a aflat că recordul mondial i-a fost doborât: ”Eram în oraș cu prietena mea”
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
SuperLiga   |  14:52
Universitatea Craiova negociază cu un fotbalist exponențial din Superliga
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
SuperLiga   |  14:12
Ioan Andone a comentat posibila revenire a lui Florin Tănase la FCSB: ”Echipa se întăreşte!”
Cei de la Liverpool, laude la adresa lui Dinamo, la 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni: ”Semifinală...