exclusiv Cătălin Oprișan, întrebat despre cine este adevărata Steaua: ”Eu asta am zis”
![Cătălin Oprișan este jurnalist sportiv de mai bine de 2 decenii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19711%2F1722532902646b6e47.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 01.08.2024 20:30 | Actualizat: 01.08.2024 20:44
Jurnalistul Cătălin Oprișan, autorul cărții ”Steaua, Legenda unei echipe de fotbal”, una dedicată istoriei acestui club, a vorbit deschis, în cadrul podcastului iAM Ștucan, despre disputa dintre echipa de liga secundă și cea finanțată de Gigi Becali pentru titlul de continuatoare a Stelei.
De mai bine de un deceniu, FCSB și Steaua se luptă în instanță pentru marcă sau palmares, iar efectele s-au răspândit și în rândul suporterilor ”roș-albaștrilor”, cei care s-au divizat.
Cătălin Oprișan a dezvăluit că dragostea pentru Barcelona a izvorât din pasiunea pentru Steaua, tatăl său fiind cu un rol important în această poveste, însă în prezent nu pune sentimente nici pentru campioana României, nici pentru echipa finanțată de MApN.
Cătălin Oprișan: ”Nu am nicio treabă”
În apărarea sa, Cătălin Oprișan a punctat că nu a mai urmărit un meci întreg din fotbalul românesc din anul 2006.
”Pe mine mă înjură și cei de la FCSB și cei de la CSA. Într-o seară am zis așa: nu știu care titlu e, primul sau al 27-lea, dar lucrul acesta se poate lămuri dacă vă duceți la mormântul lui Iliuță Savu și povestindu-i-l. Asta am spus eu.
În ziua în care a luat FCSB titlul eram, întâmplător, la hotelul Internațional din Sinaia și mâncam. Nu știam că e meci, că pentru mine, din 2006, în urma unor certuri, nu mai există nici Steaua, nici FCSB. N-am mai văzut niciun meci din campionatul românesc cap-coadă.
Eu nu mai pot fi acuzat că sunt cu ăia sau cu ceilalți, ca dovadă că nu știam că e meci cu Farul. Era acolo un tată cu doi copilași care se uita la meci pe un telefon, iar eu eram cu soția, cu copiii, cu soacra, nu avem nicio treabă (n.r. cu meciul)...Și se termină și ăia zic: 'a luat Steaua campionatul'. Când întorc capul în partea cealaltă văd hotelul închis de ani de zile, unde este fostul sanatoriu din Sinaia, unde Steaua a făcut primul cantonament din istorie”.
”Am stat de 400 de ori cu poza cu cei trei din prima echipă a Stelei”
”Am scris o carte despre istoria Stelei, am cerut personal domnului Argăseală ca domnul Gigi Becali să nu se implice sub nicio formă la această carte, nici cu sponsorizare, nici cu prezența la conferința de presă. Lucru care s-a și întâmplat. Am cerut 30.000 euro la companii, la bănci, carte full color de 400 pagini, am mai adăugat eu 2.000. (n.r. ți-ai scos investiția) Niciodată.
Unul nu a făcut o poveste frumoasă de 7 iunie 1947. Am stat de 400 ori cu poza cu cei trei din prima echipă a Stelei: Mladin, Apostol, Savu. Eu cu Vali Argăseală i-am găsit. De Mladin și de Apostol nu știa nimeni. Mladin a urinat pe el de emoții când ne-am dus să-l luăm de acasă.
Nu a știut nimeni în România cine sunt. Și am făcut o poză cu cei trei, cu sigla Stelei în spate. Voiam să pun poza aia și să scriu doar atât: puteți să mă înjurați cât vreți, niciunul nu aveți poza asta sau ați trăit bucuria asta. Nu am pus-o, nu mă mai interesează nimic din istoria acestei echipe”, a spus Cătălin Oprișan, în exclusivitate, la iAM Ștucan.
”Militarii”, succes în instanță
Conform ultimei hotărâri pronunțate de Curtea de Apel, intervalul 1947-1998 i-a fost atribuit clubului CSA Steaua, în vreme ce FCSB nu are dreptul de a utiliza, nici sportiv și nici în plan comercial, palmaresul aferent perioadei 2003-2017.
Palmaresul pentru perioada 1998 - 2003 aparține lui AFC Steaua, societate care a intrat în faliment.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Cum a obținut Cătălin Oprișan șortul unui finalist de la Sevilla '86: ”Roșcatul ăsta e dat mă-sii” + A primit semnătura legendarului Romario înainte de Revoluție: ”Ești nebun, ne ia Securitatea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19708%2Fc150-dd72a404-17225284747aa25aed.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Niță a devenit cetățean de onoare al județului Ilfov + O echipă importantă din Liga 1 l-a ofertat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19600%2Fc150-30f624d9-1722345714201b63d5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La mulți ani, Mircea Lucescu! Antrenorul român împlinește 79 de ani. Surpriza de care poate avea parte cu ocazia aniversării sale](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19520%2F17222522577317ee23.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Canada, prinsă ”în offside” la JO ca România lui Anghel Iordănescu pe vremuri! Episod memorabil povestit de Costin Ștucan, cu ”Tata Puiu” protagonist](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19472%2F1722174428f5ea19a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Conflictul neștiut dintre Gică Popescu și Anghel Iordănescu! ”Baciul” dezvăluie: ”S-a întâmplat după 'Dosarul Transferurilor'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19380%2F172200760876dd88d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Chinezul care l-a învins pe Popovici, acuzat că a trișat! Brett Hawke: ”Nu îmi băgați pe gât victoria, nu e reală!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19683%2F17224958551dc72efb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Ucraina despre Bernadette Szocs, după ce sportiva noastră i-a lăsat fără reprezentanți la tenis de masă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19587%2F172233328990e08908.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.300.000 pensii recalculate, trimise la Poștă. Șeful Casei de Pensii zice când ajung la pensionari](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FKn-TyApyVP5HqD7fxhQ5i6HpveAOzO4VaXEiTo30oAc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYWY3MzIzN2I1NjUyZWY3YTlmMjdkZGQ5NzlmYzZjNjMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine a fost primul antrenor al echipei naționale de fotbal? Câți selecționeri au stat pe banca ei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FGmT9WnoHP0zW19g5vOhBN6VC1dj2f24vrT9PC1eAVko%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3M2U0NmFhMzc1OWI3NWYxMTBmMjNmY2FmMmI5NzktMi5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sunt pensionari care vor primi 10 bani la recalculare. Care pensii cresc foarte puțin în septembrie?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FHFnJi2oh6hWhWtdkNl7KK6kpNFai65NG7WQeHD6U2qs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2JiNTZjZTJmZDRkNjQzMzIwYjFiMjRmNzAzODg2NmQ3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Suporterii lui U Cluj s-au îmbulzit la casele de bilete pentru derby-ul cu rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19705%2F1722524028830ba79f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neman Grodno - CFR Cluj 0-5. Retur perfect pentru vicecampioana României în Ungaria](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19696%2F1722513660f136c59e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Slovenia a reacționat după ce Maribor s-a calificat dramatic în fața Universității Craiova: ”A supraviețuit în România”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19713%2F1722541432f7b67e89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fenomenal! Aur și argint la canotaj, în mai puțin de 15 minute! Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19681%2F1722505055cca73752.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Universitatea Craiova - Maribor 3-2. Oltenii părăsesc dramatic Europa. Erorile defensive i-au costat pe oamenii lui Gâlcă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19684%2Fc150-514ef83f-1722535883adcfee31.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Radiș și Ancuța Bodnar, mesaj emoționant după ce au ieșit vicecampioane olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19712%2F1722535391cef06fbb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A trișat Pan Zhanle la JO? ”Jumătate din cazurile de dopaj din înotul mondial de după 1990 vizează sportivi chinezi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19692%2Fc150-75b87862-1722514710032f648d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răsturnare de situație: partida Neman Grodno - CFR Cluj este televizată! Unde poate fi urmărită](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F1%2F19710%2F17225308302b0df9d1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)