exclusiv Cornel Dinu, Andone și Stelea au fost întrebați care e mai bună: Dinamo generația '84 sau '90
![Dinamo și cele două generații care au atins semifinala unei cupe europene](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F14%2F15709%2F171570591860117e2a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia | Publicat: 15.05.2024 22:20 | Actualizat: 16.05.2024 09:37
În ziua în care clubul Dinamo a împlinit 76 de ani, Cornel Dinu (75 de ani) a acordat un interviu pentru iAMsport.ro în care a declarat că cea mai bună Generație a clubului din Ștefan cel Mare a fost cea din 1983-1984, în detrimentul celei din '89-'90, lăudată de Mircea Lucescu. iAMsport.ro a provocat trei legende ale clubului care au evoluat în cele două perioade pentru a vedea ce echipă a avut cele mai mari rezultate.
Generația din sezonul 1989-1990 a celor de la Dinamo a oprit supremația Stelei, cucerind eventul și a ajuns într-o semifinală de Cupa Cupelor, unde a fost eliminată de Anderlecht. Chiar și așa Cornel Dinu nu a amintit de această performanță n interviul oferit iAMsport.ro
”Echipa din '84 a fost mai bună, mai unită, mai eficientă. O semifinală de Cupa Campionilor era o performanță mult mai greu de atins. Cupa Cupelor era, de fapt, a treia competiție continentală, o competiție minoră. În plus, generația din '84 a eliminat campioana Europei, Hamburg, și campioana Uniunii Sovietice, Dinamo Minsk, adversare incredibil de puternice. Bine, am avut și noroc atunci”, a declarat ”Procurorul”.
De partea cealaltă, Mircea Lucescu a declarat în mai multe rânduri că generația alb-roșiilor din '89 a fost peste cea a Stelei din '86.
”N-am putut repeta rezultatele Stelei doar pentru că a venit Revoluția și lotul s-a destrămat. Arrigo Sachi și Vujadin Boskov au spus atunci că Dinamo era echipa cu cel mai mare potențial din tot fotbalul european”, a spus Mircea Lucescu pentru GSP.
iAMsport.ro i-a provocat pe Bogdan Stelea, Cladudiu Vaișcovici și pe Ioan Andone cu privire la un răspuns privind cea mai bună generație a echipei.
Ioan Andone: ”Mi-a părut rău de cea de-a doua”
”Am făcut parte din amândouă. Pot spune doar că amândouă au fost generații de excepție. Eram foarte tânăr în 1983, când m-am transferat, unde pot spune că am avut un sezon fantastic, cu un campionat și o semifinală de Liga Campionilor.
Și atunci în '89-'90 a fost ceva extraordinar cu acea semifinală din Cupa Cupelor. Mi-a părut rău doar de cea de-a doua generație pentru că n-am mai putut juca împreună și cred că dacă am mai fi făcut asta poate am fi ajuns și într-o finală pentru că exista potențial. Sincer, nu pot să aleg una pentru că amândouă mi-au fost la suflet”, a declarat Ioan Andone.
Bogdan Stelea: ”Din acest punct de vedere au fost mai buni”
”Mi-e greu să compar aceste generații. Au existat tot timpul jucători de valoare în ambele. Dacă ar fi să compar strict la rezultate, cred că cei din '84 au câștigat mai multe campionate decât noi și au ajuns într-o semifinală de Liga Campionilor, comparativ cu cea a noastră din Cupa Cupelor.
Generația noastră era una la început și dacă am fi rămas împreună, am fi avut mai multe de spus, însă din păcate așa a fost să fie. A venit Revoluția și am avut posibilitatea să plecăm în străinătate. Generația mea din '89 a avut jucători tineri foarte buni, dar foarte mulți dintre noi am ales să plecăm în afară”, a spus Bogdan Stelea.
Claudiu Vaișcovici: ”Ambele am fost dezavantajate”
”N-aș putea să dau vreun răspuns. Ambele au avut fotbaliști de mare clasă și oameni deosebiți. Suntem prieteni și n-a existat nicio competiție între noi. Ne-am dorit să avem cele mai bune rezultate. E mare lucru să ajungi într-o semifinală de cupă europeană.
În schimb am fost dezavantajați de John Blankenstein, arbitru olandez care arbitra o echipă din Benelux. N-a fost să fie nici pentru cei din '83-'84 cu Liverpool tot la arbitraj după acea lovitură încasată de Lică Movilă de la Graeme Souness. Dacă era invers dădeau afară și de banca de rezervă de la noi. Îmi pare rău că nu mai putem să ajungem acolo, acum dacă suntem în Conference League e lucru mare”, a spus Vaișcovici.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Conflictul neștiut dintre Gică Popescu și Anghel Iordănescu! ”Baciul” dezvăluie: ”S-a întâmplat după 'Dosarul Transferurilor'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19380%2F172200760876dd88d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce nu are Adi Mutu niciun fir de păr alb pe cap. Marica: ”Nu se vopsește, că l-am controlat”. Detalii mai puțin cunoscute despre ”Briliant”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19369%2F17219845560db92cd3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali atacă festivalul Untold: "Am să mă ocup să nu mai fie Untold! Pe stadion trebuie fotbal, nu sataniști și concerte de drogangeală și de cocaină!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19275%2F172176767608ef75bf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Interviu cu Vlad Mureșan, ultimul român care a antrenat la seniori în fotbalul din SUA: ”MLS începe să devină un soi de mafie a fotbalului american”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19195%2F1721729166f91204d7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O româncă l-a confundat pe Guardiola cu un bodyguard: ”A venit la noi acasă!” Ce a urmat: ”L-am văzut după aia la TV”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19237%2F1721724673f442cb62.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)